Forrás: mohacsiujsag.hu | 2015. 05. 09. 07:12:34
A haragos sikló egy példánya bukkant fel Dunaszekcső közelében.
A haragos sikló eurázsiai eredetű hüllő, tenyészterülete a Balkán-félsziget, Kis-Ázsia, Irak, Irán és a Kaszpi-tenger környéke. Nagyra növő faj, kifejlett példányainak hossza elérheti a 160-180 centimétert is. Táplálékát elsősorban rágcsálók és madárfiókák alkotják, de rovarokat és gyíkokat is szívesen fogyaszt.
Egy Magyarországon rendkívül ritka hüllő, a haragos sikló egy példánya bukkant fel Dunaszekcső közelében. A több mint egy méter hosszú állatra a Béda-Karapancsa tájegységhez tartozó területen a természetvédelmi őrszolgálat tagjai találtak rá, az állat éppen napozott – írja a mohacsiujsag.hu.
A haragos sikló zavarásra nagyon érzékeny, veszély esetén igyekszik menekülni, ha viszont elkapják, nem tétovázik, a nála jóval nagyobb ellenfelét is megtámadja. Bár harapása nem mérgező, apró fogaival akár fájó sérülést is okozhat.
Harago sikló -illusztráció. Forrás: wikimedia.org/Kiril Kapustin Harago sikló -illusztráció. Forrás: wikimedia.org/Kiril Kapustin
Magyarországon rendkívül ritka, csak a Szársomlyón található nagyobb populációja, de kisebb állománya él a Budai-hegységben is. Hazánkban minden hüllő és kétéltű természetvédelmi oltalom alatt áll. A haragos sikló pénzben kifejezett természetvédelmi értéke félmillió forint.