Albert Jacobi, nyugat-ausztráliai környezetvédelmi miniszter szerint először dokumentálnak és látnak Omura-bálnát (Balaenoptera omurai) az államban, és ez csupán a második észlelés országosan. „A lelet fontos a kutatóknak, mivel a fajról alig állnak rendelkezésre dokumentált adatok, és nagyon keveset is tudnak róla. A Balaenoptera omurai egyedeit először 2003-ban írták le tudományos folyóiratokban, a jelek szerint főleg trópusi és szubtrópusi vizekben él. A tudás, amit eme tetem révén nyerhetünk, segít majd jobban megismerni regionális elterjedését” – tette hozzá. Utalt rá, annak ellenére, hogy a kutatóknak rengeteg adatuk van sokféle bálnafajról, ez az eset alátámasztja, még van mit tanulni óceánjainkról.
A Nemzetközi Természetvédelmi Unió szerint a fajnak korábban csak maréknyi egyedét lelték fel, többek között a Japán-tengerben és a Salamon-tengerben. A kevés információ miatt gyakorlatilag nem tudják felbecsülni populációját, alig tudnak valamit ökológiájáról, szaporodásáról pedig szinte semmit.
Jacob szerint az 5,68 méteres fiatal nőstényről DNS-vizsgálattal állapították meg, mely fajba tartozik. A faj képviselőit – amelyeket áramvonalas testük és számos egyedi, a csontrendszert érintő jellegzetességük megkülönböztet más bálnafajoktól – gyakran, helytelenül, trópusi bálnaként vagy közönséges barázdás bálnaként azonosítják.
Forrás: Greenfo;