Home Főhírek Belföldi hírek Riasztás külföldi kártyás fizetésnél

Riasztás külföldi kártyás fizetésnél

2015 03 19 080110

Foto: Illusztráció

Sokan nem is gondolják, milyen szigorúan figyelik a bankok a bankkártyáinkat, pontosabban a bankszámlánkon történő pénzmozgásokat.
Riasztás külföldi kártyás fizetésnél

Az ügyfeleknek is érdekük, hogy bankjuk riassza őket, ha valamilyen furcsaságot észlel. Valószínűleg sokan kaptak már ellenőrző telefonhívást a bankjuktól egy tranzakció után: az ügyfélszolgálat munkatársa ilyenkor általában arra kíváncsi, hogy valóban mi indítottuk-e a vásárlást. Ez azért van, mert a bankok monitorozzák (azaz rendszeresen figyelik) a költéseinket, és ha gyanús, különleges pénzmozgást érzékelnek, kapcsolatba lépnek velünk – a saját biztonságunk érdekében.

Több pénzintézetnél külön erre a célra kialakított programmal figyelik a tranzakciókat. Az összes kártyatranzakcióból a rendszer leválogatja a gyanúsnak ítélt költéseket (így észlelik a kártyacsalók legújabb módszereit is). Ezeket operátor figyeli, és amennyiben a riasztás valósnak/veszélyesnek minősül, intézkednek.

Tehát ha egy bankkártyával gyanús tranzakció történik, a program riaszt, amit ezután a bank munkatársa is ellenőriz. A körülmények megvizsgálása után a tranzakciót továbbra is gyanúsnak ítélheti, és egyeztetés céljából felhívhatja a kártyabirtokost.

Ilyen gyanús eset lehet például, ha az ügyfél korábban csak Magyarországon használta a kártyáját, és nem jelezte előre, hogy külföldre utazik, nem szólt arról, hogy repülőjegyet vásárol, szobát foglal, autót bérel a kártyájával. Érdemes figyelni a telefonunkat, mert amennyiben a banknak nem sikerül elérnie az ügyfelet, de a tranzakciót gyanúsnak ítélik, a kártyát korlátozhatják, hogy a további esetleges visszaéléseket megakadályozzák. Hasznos lehet tehát, ha a külföldi utat (és kártyahasználatot) előre jelezzük a bankfiókban vagy a telefonos ügyfélszolgálaton.

Ha illetéktelen kezekbe kerül a kártyánk, és másvalaki használja, személyesen is kaphatunk róla információkat, amennyiben van SMS-értesítési szolgáltatásunk. Csökkenthetjük a visszaélésekkel elszenvedett kár összegét, ha napi vásárlási és pénzfelvételi limitet állítunk be a kártyához.

Kártyabiztonsági tippek
A PIN kódot jegyezd meg, vagy tartsd elkülönítve a kártyádtól (soha ne a pénztárcádban vagy a kártyára írva)!

Ne add ki a kezedből a kártyát, amikor fizetsz, ne hagyd, hogy a pincér elvigye!

Azonnal hívd a bankodat, ha gyanús pénzmozgást tapasztalsz!

Forrás: metropol; Kép: Google;

Exit mobile version
Megszakítás