A rákos betegek kezelésének megkezdése előtt végezzenek alapos kardiológiai felmérést, mer a kemoterápia a szívet jelentősen károsíthatja – kezdeményezi a Magyar Kardiológusok Társasága. Aki beteg, annak érdemes kérnie a kardiológiai vizsgálatot orvosától.
„Ma már bizonyos daganatos, például emlőrákos betegek 63 százalékánál öt évnél több a túlélés. Akik meghalnak, azok közül többen vesztik életüket a kezelés okozta szív- és érrendszeri szövődmények miatt, mint a rák vagy annak kiújulása miatt” – állítja dr. Nagy András Csaba kardiológus, a fővárosi Uzsoki Utcai Kórház I. belgyógyászati-kardiológiai osztályának osztályvezető főorvosa.
Halálosak lehetnek a következmények
A daganatellenes gyógyszerek mérgezők, a hatóanyagok nemcsak a ráksejteket pusztítják el, hanem károsak az érrendszerre, a szívre, az erekre, szívritmuszavarokat okozhatnak és felgyorsíthatják az érelmeszesedést. Éppen ezért egy kardiológus munkacsoport kidolgozta a szövődményt megelőző felmérést.
Az a javaslatunk, hogy a háziorvos vagy kezelőorvos véleményezze a keringés állapotát a kérdőívünk segítségével. Ezzel mehetne tovább a beteg a patológus, onkológus, sugárterapeuta és sebész szakemberből álló onkoteamhez, amelyik a kezelésről dönt” – tájékoztatta a Ripost-ot a főorvos. Hozzátette: nem az a cél, hogy elriasszák a betegeket az életmentő kezeléstől, hanem azt szeretnék, ha a kardiológusokat is bevonnák a döntésbe, a későbbi káros mellékhatások csökkentése érdekében.
Ki kell szűrni a kockázatokat
Minél toxikusabb egy kezelés, annál jobban pusztítja a daganatos sejteket, ám ez azzal járhat, hogy maradandó károsodás éri a keringési rendszert. Annál a betegnél, ahol ennek nagyobb a kockázata, rendszeresen kell ellenőrizni a szív- és érrendszer állapotát.
Forrás: Ripost