padlo

Tea, citrom, terpentin és olaj? Mire valók ezek?

Viaszos padlónak legjobb tisztítószere a hideg tea.
Ha fényezetlen padlónkon világos foltok keletkeztek, kenjük be padlóviaszhoz kevert barna cipőkrémmel. Rusztikus képet kölcsönöz a padlónak.
Ha zsír futna ki a padlóra, azonnal öntsünk rá hideg vizet, így gyorsan megfagy, a fa nem szívja magába a zsírt.
Ha recseg a padló, szórjunk hintőport a hasadékokba, ismét csendesebben közlekedhetünk.
Gond nélkül hintázhatunk, ha a hintaszék talpait vékonyan beburkoljuk leukoplaszttal. Így a karosszék nem karcolja össze a padlót.
Lábnyomot, illetve cipősarok nyomát petróleummal vagy terpentinnel távolíthatjuk el a padlóról. Puha ruhával vigyük fel a foltra, száradás után a folt eltűnik. Kisebb foltoknál a radírgumi is hasznos lehet.
Kátrányfoltokat padlóviasszal távolíthatjuk el. Ezzel tisztíthatjuk meg cipőtalpunkat is, ha az utcán véletlenül kátrányfoltba léptünk. Terpentinnel is leáztathatjuk, de ezt sokáig, váltott ruhával kell dörzsölni. A disznózsír is kiváló oldószer.
A körömlakkot, ha már majdnem megszáradt, könnyen lehúzhatjuk a szennyezett padlóról, vagy parkettáról. A lakklemosó esetleg oldhatja a padlóborítást.

Linóleumpadló tisztítása

padlo2

Csak enyhe szappanoldattal mossuk, tiszta vízzel töröljük át, amelybe folyékony padlóviaszt kevertünk.
Friss tintafoltot rácseppentett citromlével tüntethetjük el. Néhány percig hagyjuk a tisztítandó felületen, majd töröljük fel.
Néhány csepp olaj, kis dörzsöléssel minden foltot kivisz.
Ha a linóleum szélei felkunkorodnak, egy kevés padlóragasztót kenjünk a meglazult rész alá. Helyezzünk rá valamilyen nehezéket, 24 óra alatt odaragad.
A műanyagpadlót ne mossuk bő vízzel, mert az összeillesztéseknél a víz átfolyhat. A nagyon szennyezett padlót terpentines ruhával töröljük át. Az esetleges szakadást vagy lyukat kemény parafinnal tölthetjük ki.

Forrás: szepzold; Kép: szepzold;