Akkor, ha a rajta lévő festék ólom- és kadmiumtartalma elér egy határértéket. Az új határérték viszont 400-szor kisebb lenne a jelenleginél. Az elképzelés a híres német és osztrák porcelán manufaktúrákat is érintené.

Mivel a herendi és a Zsolnay kézzel festett porcelánok kultúránk nagy becsben tartott tárgyai, megdöbbenéssel olvastuk az OE24.at oldalán, hogy az EU szigorítani akarja a kézzel festett porcelánokra 1984-ből származó úgynevezett „kerámia iránymutatását”.

Ez azt jelenti, hogy

határértéket akar szabni a festékben lévő kadmium- és ólomtartalomra olyan módon, hogy az eddigi határértéknél négyszázszor kisebbet akar előírni.

Az indoklás szerint a kézzel festett kerámiatányérokon lévő mérgező festék az élelmiszerekbe kerülhet.

A kását persze sohasem eszik annyira forrón, még akkor sem, ha azt herendi porcelánban tálalják fel, hiszen az elmúlt 33 évben még egyetlenegyszer sem fordult elő, hogy a festett porcelánedényből étkező család ólom- vagy kadmiummérgezést kapott volna.

Az ügy nem csak minket érint, ott van például a Meissen Németországban vagy Augarten Bécsben, amelyben megalakulásuk óta szintén kézzel festik a porcelánt. Leginkább az elképzelhető, hogy a jövőben esetleg jelezni kell majd a gyártóknak, hogy a termékeiken lévő festék hány százalék ólmot és kadmiumot tartalmaz, és hogy ez káros lehet-e az egészségre.

Akárhogy is lesz, ez visszavetheti a forgalmat, mert ki lesz hajlandó olyan porcelánt vásárolni több száz euróért, amelyből fél majd enni?

Forrás: Ripost