Hordó, palacsinta, hal, napernyő – ezek mind repülőgép-formák. A hozzá nem értők számára felfoghatatlan, hogy képesek a levegőbe emelkedni az ilyen szerkezetek.

Pedig ezeket a bizarr repülőgépeket tudatosan tervezték ilyen különös formájúra, például hogy fizikai jelenségeket vizsgáljanak velük, vagy hogy ki tudják használni a nevetséges forma előnyeit.

1. Dornier Aerodyne

A repülő hordót, vagyis a szárnynélküli repülőgépet Alexander Lippischnek köszönhetjük, aki élete során 50 úttörő konstrukciót tervezett. Ő épített először deltaszárnyú repülőgépet, vezérsík nélküli repülőt, csupaszárny gépet, és kísérletezett a párnahatással is. A második világháború egyetlen szolgálatba állított rakéta-repülőgépe, a Messerschmitt-163 is Lippisch zseniális agyából pattant ki.

A Dornier Aerodyne és a tervező, Alexender Lippisch. FORRÁS: INTERESTING ENGINEERING

Az Aerdyne-t 1972-ben építette meg a Dornier, részben Lippisch tervei alapján. A projektet a német szövetségi védelmi minisztérium finanszírozta. A kísérletben

EGY HELYBŐL FELSZÁLLÓ, CSŐLÉGCSAVAR-MEGHAJTÁSÚ, PILÓTA NÉLKÜLI REPÜLŐ, MAI SZÓVAL DRÓN KATONAI ALKALMAZÁSI LEHETŐSÉGEIT VIZSGÁLTÁK.

Mivel a Bundeswehr hamar elvesztette az érdeklődését a hordó iránt, a projektet leállították.

Stipa-Caproni a levegőben. FORRÁS: WIKIPEDIA

A csőlégcsavarral kapcsolatos tapasztalatok egyébként később segítették a turbóventillátoros hajtóművek kifejlesztését.

2. NASA AD-1

A matematikai számítások és a szélcsatorna kísérletek nagyon hasznosak, de a puding próbája az evés. Egyszerűen van olyan, hogy muszáj a fizikai valóságban is kipróbálni az adott ötletet. Ugyanezt gondolták a NASA-nál is, amikor 1979-ben megépítették az AD-1 nevű ferdeszárnyú repülőgépet.

NASA AD-1 a maximális, 60 fokos nyilazással. FORRÁS: WIKIŐEDIA

Egy amerikai mérnök, Robert T. Jones kiszámította, hogy

EGY UTAS-VAGY TEHERSZÁLLÍTÓ REPÜLŐGÉP EZZEL A MEGOLDÁSSAL, EGÉSZEN 1.4 M SEBESSÉGIG JÓVAL FELEANNYI ÜZEMANYAGOT FOGYASZTANA, MINT A KONVENCIONÁLIS, NYILAZOTT SZÁRNYÚ REPÜLŐGÉPEK.

Ezért egy low cost projektben kipróbálták az elméletet. Annyira ügyeltek a költségek féken tartására, hogy csak egy kis sebességű, kisméretű kísérleti példányt építettek, amellyel végül 79 repülést hajtottak végre.