Home Főhírek Belföldi hírek Repülhet, ki merre lát

Repülhet, ki merre lát

D KOS20150212009 1024x681
Forrás: M1 Híradó | 2015. 02. 12. 19:58:00

Európában elsőként a magyar légtérben repülhetnek a saját maguk által megválasztott útvonalon a légitársaságok gépei. Engedélyeztetni természetesen ezeket az útvonalakat is kell a légiirányítással, de a legrövidebb és leggazdaságosabb utat a pilóták maguk tervezhetik meg. Az új rendszer túlnyomóan az átmenő forgalmat érinti. A légitársaságok ezzel mintegy 3 millió dollárt takaríthatnak meg évente. Nem mellékes azonban az sem, hogy ezáltal a széndioxid-kibocsátás is jelentősen csökkenhet.
Közép-Európa légifolyosótérképe így néz ki most: Magyarországról eltűntek a légifolyosók, a környező országokban viszont megmaradtak. Az itt áthaladó járatok pilótái szabadon tervezhetik az útvonalukat, de természetesen továbbra is a légi irányítás engedélyével repülhetnek.

Egy uniós rendelet szerint ezt a könnyítést minden tagállamban be kell vezetni legkésőbb 2022-ig. A magyar légtérért felelős Hungarocontrol azonban már most eltörölte a kötelező útvonalakat, ami – Európában elsőként – egész nap érvényes. A tapasztalatok eddig jók.

„A légitársaságok nagyon fegyelmezetten és nagyon pontosan úgy töltik a repülési terveiket, ahogy arra mi számoltunk, van egy-két olyan tapasztalat, ami későbbi finomhangolásra szorul. Úgy gondolom, hogy a nyári nagyforgalmú szezonig még van bőven annyi időnk hátra, hogy ezeket a finomhangolásokat el tudjuk végezni” – hangsúlyozta Bakos József légiforgalmi főosztályvezető.

Az optimális repülési útvonalon a gépek rövidebb idő alatt átrepülnek Magyarország fölött.

Európában elsőként eltörölték a magyar légtérben az eddig létező útvonalakat

Prof. Dr. Rohács József, a Budapesti Műszaki Egyetem egyetemi tanára a Híradónak azt mondta: így csökkenhet a felhasznált üzemanyag mennyisége, hiszen a gépek kevesebb időt töltenek a levegőben. Kiemelte: Európában annyira telített volt a légtér, hogy országtól függően 4-7 százalék extra utat tettek meg a repülőgépek a kijelölt légifolyosókon keresztül. Hozzátette: ha kevesebb ideig repülnek a gépek, kevesebb szén-dioxidot bocsátanak ki. Csak a magyar légtérben így évente 16 ezer tonnával csökkenhet a levegőbe jutó szén-dioxid mennyisége.

Exit mobile version
Megszakítás