A repedezett térd és a fájdalom nem csak a sportolók, hanem sok más ember számára is gyakran előforduló probléma. Míg az alkalmankénti térdzajok normálisak lehetnek az egészséges ízületeknél, a fájdalmat nem szabad olyan könnyen figyelmen kívül hagyni, mert ez egy jelentősebb mozgásszervi probléma tünete lehet.
Szinte mindenki tapasztal térdfájdalmat élete egy bizonyos pontján. Ezt okozhatja futás közbeni túlterhelés, nagyobb súlyok emelése az edzőteremben, vagy futballmeccs közben olyan hirtelen mozdulat, amire a térd nem volt felkészülve. A térdproblémák azonban a kevésbé aktívak is tapasztalhatják, ami indokolttá teheti a manuálterápia Szeged szakembereinek felkeresését. Ebben a cikkben információkat találsz arról, hogy mikor érdemes gyógytornászhoz fordulnod térdfájdalmak fellépése miatt!
Melyek a térdfájdalmak és a repedések leggyakoribb okai?
Valószínűleg mozgás közben hallottad ezt a hangot a térdedben. Bár furcsának tűnhet, általában semmi komoly. A leggyakoribb ok a légbuborékok képződése az ízületi folyadék térben, amelyek mozgás közben felrobbannak. Ha a hangot nem kíséri fájdalom, gyulladás, bőrpír vagy egyéb probléma, akkor nem utal semmi komolyra.
A következő tényezők járulhatnak hozzá a térdfájáshoz:
- elégtelen vagy túlzott fizikai aktivitás;
- rossz módon végez gyakorlatokat;
- túlsúly vagy elhízás;
- izom egyensúlyhiányok;
- gyenge vagy feszült izmok;
- egészségtelen életmód;
- genetika;
A leggyakoribb térdbetegségek
A térdfájdalom elölről, hátulról, oldalról vagy felülről jelentkezhet, eltérő intenzitással és különböző okokból.
- Oszteoartrózis – akkor fordul elő, amikor a porc elhasználódik, elvékonyodik. Ez nemcsak ízületi fájdalmat, hanem furcsa hangokat is okozhat.
- Szalagsérülések – a leggyakoribb az elülső keresztszalag károsodása, amely például a láb gyors csavaró mozgása során fordulhat elő.
- Meniszkusz sérülések – a meniszkusz egy porcos szerkezet, amely lengéscsillapítóként működik a térdízületben. Sérülés esetén beszorulhat az ízületi résbe, ami fájdalmat, és a térd mozgásának korlátozását okozhatja.
- Tendinitis – az inak gyulladásos állapota, amely sporttevékenységek, például futás vagy kerékpározás közbeni túlterhelés miatt alakulhat ki. Néha „ugró térdének” is nevezik.
- Patellofemorális stressz-szindróma – sokan „futó térdként” ismerik, mert a futók gyakran tapasztalják. Ez gyakran előfordul a kezdők körében, akik eleinte túlságosan megerőltetik magukat, és a minimális aktivitástól a napi futás felé haladnak.
Hogyan tartsd egészségesen a térded?
Optimális testsúly
A túlsúly vagy elhízás az ízületek túlterheléséhez vezethet, növelve a porckopás és az osteoarthritis kialakulásának kockázatát.
Egészséges mozgás
A fizikai aktivitás során az ízületek kenődnek, és a vérkeringés révén fontos tápanyagok jutnak el hozzájuk, ami elengedhetetlen a működésükhöz. A sporttevékenységek mellett még a rendszeres testmozgás, például a séta is előnyös. Kerüld a túlterhelést sportolás közben, és ügyeljen arra, hogy hagyj dőt testének a pihenésre.
Erősítő edzés
Az erőgyakorlatok erősítik az izomtömeget és az ízületek körüli egyéb tartószerkezeteket. Ha megfelelő technikával és teljes mozgásterjedelmével gyakorolsz, akkor a mobilitásukat is támogatod.
Mikor kell szakemberhez fordulni térdfájdalom miatt?
Ha magát a térdrepedést nem kíséri fájdalom, merevség vagy ízületi gyulladás, valószínűleg nem komoly a probléma. Fájdalom esetén gyakran elegendő néhány nap pihentetni.
Ha azonban több hétig tartó fájdalomtól szenvedsz, és a kellemetlen érzés súlyosbodik, miközben további tünetek jelentkeznek, feltétlenül fordulj szakemberhez. Ezek a problémák végül nemcsak a sporttevékenységeket korlátozhatják, hanem a mindennapi életét is. A legjobb megoldás, ha felkeresel egy gyógytornászt, aki elvégzi a szükséges diagnózist, és megfelelő kezelést javasol!