A héten robbant a hír, hogy a Magyar Posta csomagküldési limitet vezet be két termék esetében a jövő héttől visszavonásig az év végi forgalom felfutására készülve. Kérdéseinkkel megkerestük ezért a postát, ahonnan érkezett válasz, csak a kérdéseinkre nem kaptunk válaszokat.
Arra lettünk volna kíváncsiak, hogy
- Mi az előzetes várakozásuk, az intézkedés mennyivel csökkenti a posta leterheltségét (%-ban)?
- Hány olyan csomag lehet a tapasztalatok alapján, ami a posta új szűrőjén fennakadna?
- Két héttel ezelőtt más intézkedéseket említettek, amivel a posta felkészül az ünnepi forgalomra és akkor még erről nem volt szó. Mi az oka, hogy most indokoltnak látták ennek alkalmazását, az elmúlt két hét számai?
- Lehet-e arra számítani, hogy ezentúl ez minden karácsonykor így lesz vagy vannak olyan hosszú távra vonatkozó elképzelések, amelyek érdemben növelik a posta karácsonyi kapacitásait?
- A korlátozás nem szerződéses ügyfelekre vonatkozik. Kíván-e a posta könnyíteni azon, hogy egy partner hogyan válhasson szerződéses partnerré? Van-e lehetőség erre a következő hetekben?
A posta válaszát ezúton változtatás nélkül közöljük:
Azaz ha valaki a családjának akar feladni küldeményt, akár többet is, azt továbbra is változatlan feltételek mellett, a megszokott módon tudja megtenni az egyetemes postai szolgáltatás keretében.
A rendelkezés a vállalkozásoknak csupán egy szűk körét érinti, azokat, akik sok csomagot adnak fel, de nem szerződnek egyetlen futárszolgálattal sem, vagy a jelenlegi szállító partnerük nem vállalja a többletküldeményük elvitelét. Természetesen egyetemes postacsomagként továbbra is feladhatnak 5-nél többet naponta ezek a cégek, ugyanakkor felhívjuk a figyelmet, hogy a posta az egyetemes postai csomagra 2-3 napos kézbesítési időt vállal.
Az egyetemes szolgáltatás részeként biztosított egyszerű postacsomagot tehát továbbra is fel lehet adni korlátozás nélkül. A változtatás a magánszemélyeket nem érinti.
Az utolsó mondattal és lényegében a posta válaszának fő üzenetével, miszerint a magánszemélyeket a lépés nem érinti, lehet vitatkozni. Egyrészt, mivel egy családi kisvállalkozás mögött értelemszerűen magánszemélyek állnak, akiknek az üzletét egy ilyenfajta korlátozás hátrányosan érintheti. Másrészt ne feledkezzünk meg a keresleti oldalról, vagyis a megrendelőkről, akik egy ilyen korlátozásnak szintén az elszenvedői lehetnek. Azt már csak mellékesen jegyezzük meg, hogy egy karácsonyi ünnepi időszakban nem a családoknak feladott küldemények jellemzők, hanem az ajándékok internetes vásárlása és kiszállítása.