Műholdfelvételek megerősítették, hogy lávató keletkezett a Falkland-szigetekhez tartozó Saunders-sziget vulkánján

– számolt be róla a BBC.

A távoli sziget az Egyesült Királyság kormányzása alá tartozó atlanti-óceáni Falkland-szigetek része, Dél-Amerika partjaitól mintegy 500 kilométerre terül el. A 990 méter magas Mount Michael-vulkán lávatava rendkívül ritka jelenség, rajta kívül valószínűleg csak hét létezik a Földön.

Forrás: Ben Tubby/flickr/Wikimedia Commons

hegy nehezen mászható, ezért csak az űrből készített képek segítenek a tűzhányó kráterébe bepillantani. Műholdak szenzorai már az 1990-es évek óta kimutatták a kráter furcsa hőmérsékleti anomáliáit, de csak a legmodernebb műszereknek sikerült megfejteni a rejtélyt és igazolni, hogy lávató izzik a kráterben.

Forrás: MODIS/NASA

A University College London és a brit antarktiszi kutatóprogram (BAS) tudósai 2003 és 2018 között gyűjtött adatokat elemeztek, melyekből egy 90-215 méter széles, nagyjából ezer Celsius-fokos lávató folyamatos jelenlétére következtettek. A Föld felszínén mintegy 1500 tűzhányó működik, azonban rendkívül ritka, hogy krátereikben megmarad a forró, olvadt kőzet.

Forrás:Forrás: British Antarctic Survey

“A Saunders-szigetre sokan ellátogattak, de még senki sem mászott fel a Mount Michael-re. Ha a képekre nézünk, megértjük, miért: a csúcsot hatalmas gomba veszi körül, melyen különlegesen puha a hó, valószínűleg a vulkán folyamatos gőzölgése miatt. Nem lehet rajta járni, csak ha utat ásunk benne, de működő tűzhányó közelében ez veszélyes lehet” – magyarázta Peter Fretwell, a BAS kutatója.

Régi rejtély, hogy miként maradhat folyékony a láva a ban és miért nem szilárdul meg időről időre. A BAS egy másik kutatója, Alex Burton-Johnson szerint kevés láva, nagyrészt inkább forró gázok – vízgőz, szén-dioxid, kén-dioxid – törnek fel a Mount Michaelből.

Forrás: British Antarctic Survey

“A vulkánok kétféle anyagot lövellnek ki, olvadt kőzetet, azaz lávát és vulkáni hamut, valamint gázokat: vízgőzt, szén-dioxidot, kén-dioxidot, emiatt látható felettük gőzfelhő és érezni kénszagot. A legtöbb tűzhányó kitörésekor a lávafolyam megszilárdul, a lávatavaknál azonban valószínű, hogy a kilövellt anyag nagyobb része forró gáz, így lehetséges, hogy a láva olvadt marad és nem csordul ki a tóból” – mondta a tudós.

A folyamatosan kiáramló gőzt vette észre 1920-ban Fabian Gottlieb von Bellingshausen orosz felfedező, aki az első említést tette a szigetről. A geológusok szerint azonban az ilyen tűzhányók kitörései ritkák. Lávató található a Kongó Demokratikus Köztárság Nyiragongo-vulkánján, az etiópiai Erta Alén, az antarktiszi Mount Erebuson, a vanuatui Mount Yasuron és az Ambrym vulkanikus szigeten, a hawaii Kilaueán és a nicaraguai a Masaya-tűzhányón. A tanulmányt a Volcanology and Geothermal Research című folyóirat közölte.

A Nyiragongo-vulkán lávatava (Forrás: Nina R/flickr)

videó: thefalklandislands

BBC, Hirmagazin.eu

ElőzőKísérleti program keretében próbálják “visszavadítani” a hazai erdők egy részét
KövetkezőLedöbbentek a helyiek: egy tévébemondó rabolt bankot Üllőn és Bugyin
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: [email protected]. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza