forrás: MTI
Rendezett eljárásra és rendezett viszonyok megteremtésére hívta fel a Balkánon át vezető migrációs útvonal mentén fekvő országokat Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke egy német lapnak adott interjúban az európai migránsválság kérdésében összehívott vasárnapi csúcstalálkozó előtt. 16 pontos javaslatról egyeztetnek a miniszterelnökök Brüsszelben. Újabb menekültdráma a Földközi-tengeren, 40-en haltak meg egy hajóbalesetben. Cikkünk folyamatosan frissül.
Németországban ismét tömegverekedés volt egy menekültszálláson
(15:11) Németországban ismét tömegverekedés volt egy menekültszálláson, ezúttal a Szászország tartományi Niederauban, ahol vasárnapra virradóra nagyjából 100 menedékkérő esett egymásnak.
Rendőrségi adatok szerint az összecsapásban 40 afgán és 50-60 más nemzetiségű menedékkérő vett részt. Többen fémrúddal voltak felfegyverkezve. Legkevesebb három ember megsebesült. A helyszínre vezényelt 30 rendőr csak hosszú küzdelem árán tudott nyugalmat teremteni.
Újabb menekültdráma történt a Földközi-tengeren, 40 halott
(15:09) Újabb tragédia történt a Földközi-tengeren: Líbia partjainál legalább 40 menekült vesztette életét egy hajóbalesetben – tájékoztatott vasárnap az olasz média.
A szerencsétlenül járt afrikai bevándorlók közül 27-nek a holttestét a líbiai fővárostól, Tripolitól keletre található Zliten strandján találták meg, míg a többi halottat a település közelében mosta partra a tenger. A Triton nevű európai uniós határvédelmi misszió ezenkívül további 30 migráns után kutat, akik a baleset óta nem kerültek elő.
Joschka Fischer: tiszteletet és támogatást érdemel Angela Merkel
(15:07) Joschka Fischer volt német külügyminiszter szerint Angela Merkel kancellár tiszteletet és támogatást érdemel a menekültválságban követett politikájáért. „Nem hittem volna, hogy valaha is nyilvánosan meg kell védenem Angela Merkelt, de meg kell tennem” – mondta a német ellenzéki Zöldek veterán politikusa a Bild am Sonntag című vasárnapi lapban megjelent interjúban.
„Egészen két hónnappal ezelőttig nem gondoltam volna, hogy Angela Merkel feladja óvatos, körültekintő hozzáállását. Ma egy másik Angela Merkel áll előttünk, aki azonban nem veszítette el régi képességeit” – mondta Joschka Fischer.
Tizenhat pontos javaslatról egyeztetnek a miniszterelnökök
(14:41) Hamarosan kezdődik vasárnap délután Brüsszelben, az Európai Bizottság épületében az a „vezetői találkozó”, amelyen a nyugat-balkáni migráció által érintett országok vezetői vesznek részt. Az MTI birtokába jutott az a 16 pontos javaslat, amelyet Jean-Claude Juncker terjesztett elő a miniszterelnököknek.
A dokumentum szerint pusztán nemzeti intézkedésekkel nem lehet megoldani a problémát, csak „a határokon átnyúló, határozott, európai szellemiségű, a nemzeti, regionális és helyi hatóságok pragmatikus együttműködésén alapuló, közös megközelítés” vezethet eredményre.
Szlovén államfő: Ljubljana Németországtól és Ausztriától függetlenül is lezárhatja határát
(12:06) Ha Horvátország továbbra is ellenőrizetlenül a szlovén határra szállítja a migránsokat, Ljubljana nem várja meg, hogy Németország és Ausztria lezárja határait előttük, hanem teljesen lezárja horvátországi határszakaszát – mondta Borut Bahor szlovén államfő újságíróknak a hétvégén.
Kijelentette: a szlovén kormány nem engedheti meg, hogy miután más országok lezárják határaikat, azok, amelyek fogadják a migránsokat, „zsákutcába” kerüljenek, és több ezren feltorlódjanak náluk, akikről a továbbiakban nem tudnának megfelelően gondoskodni.
Az államfő azután nyilatkozott a sajtónak, hogy látogatást tett néhány szlovéniai befogadóállomáson.
A szlovén kormány az elmúlt néhány napban elégedetlenségének adott hangot, amiért Horvátország egyeztetés nélkül Szlovénia felé irányítja a migránsokat, akik nagy része a zöldhatáron keresztül lép be az országba.
Ugyanakkor Zoran Milanovic horvát miniszterelnök azt mondta: Zágráb továbbra is azt teszi, amit eddig. Szlovéniának azt üzente, tegye ugyanazt, és szállítsa a migránsokat az osztrák határra.
Valamivel több, mint egy hét alatt Szlovéniában 62 235 illegális bevándorlót regisztráltak, Ausztria felé pedig ugyanezen idő alatt 37 ezer távozott.
Illegális bevándorlókat tartóztatnak fel szlovén rendőrök a horvát határon fekvő szlovéniai Rigonce közelében 2015. szeptember 20-án. (MTI/EPA/Igor Kupljenik)
„Taxisháború” az osztrák-szlovén határon
(12.03) „Taxisháború” tört ki a Sentilj-Spielfeld szlovén-osztrák határátkelő osztrák oldalán a stájerországi és a bécsi taxisok között, ugyanis előbbiek szerint a fővárosiak nem jogosultak a menekültek fuvarozására a szlovén határtól – tapasztalta a helyszínen az MTI tudósítója.
A hatóságok úgy tettek igazságot az ellenérdekelt felek között, hogy valamennyi taxist elzavarták a határállomásról, így most a fuvarozók – csaknem száz kocsival – a határtól távolabb „vadásznak” kuncsaftokra. Eközben tettlegességig fajult a dolog, dulakodásra is sor került.
A stájer taxisok elmondták, hogy korábban a hatóságok hívták a határra őket, mert nagy volt az igény a szolgáltatásra és különben sem győzték elszállítani a határról az embereket.
Ezzel egy időben hatósági árat is szabtak a rendőrök: egy bécsi fuvar árát, az utasok számától függetlenül 420 euróban, egy salzburgiét pedig 550 euróban határozták meg. Ezt úgy tartatták be a hatóságok, hogy a menekültek a rendőrnek fizettek a megbeszélt fuvarért és ő adta oda a pénzt a taxisoknak. Ugyanakkor a határtól távolabb garázdálkodnak taxis hiénák, akik a hatósági árnál jóval több pénzt kérnek a menekültektől – mondták el.
A stájer taxisok szerint azt is megszabták, hogy csak Stájerországban működő taxi szállíthatja a menekülteket, ám a bécsiek megjelenésével most ők is kiszorultak az üzletből.
A taxisok továbbra is kitartanak, mert azt remélik, hogy a hatóságok feloldják a zárlatot.
Eközben nyoma sincs az elmúlt napok káoszának a Sentilj-Spielfeld határátkelőnél. Olajozottan zajlik a menekülttranszportok átzsilipelése Ausztriába. Az osztrák oldalon felállított kordonok között türelmesen várakoznak arra a migránsok, hogy buszra szállhassanak és elinduljanak az osztrák nagyvárosokban kialakított befogadóállomások felé. A buszok is ingajáratban közlekednek.
A rendszer annak ellenére zavartalannak tűnik, hogy egyre érkeznek a migránsok a szlovén oldalon, Sentiljben található táborba, és több ezren várják ott, hogy továbbindulhassanak – tapasztalta az MTI tudósítója.
Rekordszámú migráns érkezett Horvátországba
(10:46) Rekordszámú migráns érkezett szombaton Horvátországba, az opatovaci ideiglenes sátortáborba, továbbra is főleg a horvát-szerb határterületről, Bapska körzetéből. A horvát hatóságok vonattal és buszokkal folyamatosan szállítják őket a szlovén határra – írta az Index.hr internetes oldalán vasárnap.
A horvát belügyminisztérium legfrissebb adatai szerint szeptember közepe, a magyar-szerb zöldhatár lezárása óta csaknem 250 ezer illegális bevándorló lépte át a szerb-horvát határt. Szombaton 21 óráig 9569 migráns érkezett az országba.
A horvát hatóságok múlt péntek éjszaka óta megpróbálják lassítani a migránsáradatot, aminek következtében az illegális bevándorlók a horvát-szerb határ szerb oldalán is feltorlódnak.
Tovább csökkent a konzervatív CDU/CSU támogatottsága
(10:46) Németországban több mint három éve a legalacsonyabbra süllyedt a CDU/CSU pártszövetség választói támogatottsága egy vasárnap ismertetett felmérés szerint.
Az Emnid közvélemény-kutató intézet mérése alapján a CDU/CSU-ra a választók 36 százaléka szavazna, ha most vasárnap lenne a parlamenti (Bundestag-) választás.
A pártszövetség támogatottsága 5,5 százalékponttal gyengült a legutóbbi, 2013-as Bundestag-választáson szerzett 41,5 százalékhoz képest.
Az Emnid egy hete 37 százalékra, két hete 38 százalékra mérte a konzervatívok támogatottságát. A megelőző bő két évben rendre 40 százalékos vagy 40 százalék feletti támogatottságot jeleztek az intézet mérései.
Fotó: EPA/KAY NIETFELD
ORFK: 35 ember fogtak el szombaton tiltott határátlépés miatt
(9.20) A rendőrök 35 ember fogtak el szombaton tiltott határátlépés miatt – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) a police.hu oldalon vasárnap.
Az ORFK vasárnapi összesítése szerint ebben az évben, október 24-éig a schengeni külső határokon 390 861 bevándorlóval szemben léptek fel.
Szeptember 15. óta 849 bevándorló ellen indítottak büntetőeljárást.
Juncker rendezett viszonyok megteremtésére hívja fel a balkáni útvonal országait
(1.41) Rendezett eljárásra és rendezett viszonyok megteremtésére hívta fel a Balkánon át vezető migrációs útvonal mentén fekvő országokat Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke egy német lapnak adott interjúban az európai migránsválság kérdésében összehívott vasárnapi csúcstalálkozó előtt.
„A nyugat-balkáni útvonal mentén fekvő országoknak rendezett eljárást és rendezett viszonyokat kell biztosítaniuk” – mondta Juncker a Bild am Sonntag című, vasárnap megjelenő újságnak. Hozzátette: „az Európai Bizottság elvárja, hogy mindenki tartsa magát az érvényes játékszabályokhoz, ha nem akarjuk a schengeni rendszert megkérdőjelezni”.
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke. EPA/J.J. GUILLEN
„Minden nap számít, máskülönben hamarosan azt látjuk majd, hogy családok a hideg folyókban gázolva, nyomorúságos körülmények között vesznek oda a Balkánon” – hangsúlyozta.
Juncker a schengeni külső határok szigorúbb ellenőrzése mellett is állást foglalt. „Most arról van szó, hogy lassítsuk a migrációs áradatot és külső határainkat jobban ellenőrizzük.” Egyértelművé kell tenni azt is, hogy azoknak, akik az EU határaihoz érkeznek, de nem nemzetközi védelmet keresve jönnek, „nincs joguk szabadon belépni az EU területére”.
Értesülések szerint Juncker azt szeretné elérni, hogy a vasárnapi migrációs csúcstalálkozó résztvevői rövid távú intézkedéseket dolgozzanak ki a nyugat-balkáni migrációs válság enyhítésére, amelyeket azonnal meg is lehet valósítani.
Az Európai Bizottság által kezdeményezett rendkívüli csúcstalálkozóra Ausztria, Bulgária, Horvátország, Macedónia, Magyarország, Németország, Görögország, Románia, Szerbia és Szlovénia állam-, illetve kormányfője – köztük Orbán Viktor magyar miniszterelnök – kapott meghívást.
Rendkívüli miniszterelnöki csúcstalálkozót tartanak Brüsszelben
Rendkívüli miniszterelnöki csúcstalálkozót tartanak vasárnap Brüsszelben: az összejövetelt Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke hívta össze, s arra a nyugat-balkáni migrációban érintett országok vezetőit, köztük a magyar miniszterelnököt hívta meg.
A brüsszeli találkozó célja a bizottság közleménye szerint az, hogy az érintett országok megállapodjanak olyan „operatív következtetésekről”, amelyeket azonnal meg lehet valósítani.
A megbeszélésre Ausztria, Bulgária, Horvátország, Macedónia, Németország, Görögország, Románia, Szerbia és Szlovénia miniszterelnöke hivatalos még.
„A nyugat-balkáni vándorlási útvonalon kibontakozó vészhelyzetre való tekintettel nagyobb együttműködésre, kiterjedtebb egyeztetésre és azonnali operatív cselekvésre van szükség” – húzza alá az EU-bizottság közleménye.
A formális uniós csúcstalálkozók az Európai Unió legfőbb döntéshozó intézményének, az Európai Tanács ülésének számítanak, amelyek összehívása az Európai Tanácsot vezető Donald Tusk joga és feladata, ezért a bizottság a miniszterelnöki csúcsot hivatalosan „vezetői találkozónak” keresztelte el, miután nem az összes uniós tagállam vezetője kapott meghívást, és unión kívüli országokból is érkeznek kormányfők.