Bécs — Egy le nem adott igazolásra és egy el nem készült jegyzőkönyvre hivatkozva nem engedi vissza a családjába az osztrák gyámügy Kelemen Csanádot (11). A kisfiúval ráadásul a szülei nem találkozhatnak, mert a legutóbbi láthatásra magukkal vitték a két testvérét is, ami a gyámügy szerint szabályellenes.
Az osztrák-magyar család kálváriája másfél éve tart: ekkor emelték ki Károlyt (14) és Csanádot (11) a nagyobbik fiú rosszul sikerült csínye miatt. Károly új mobilt szeretett volna, és hogy „megszorongassa” a szüleit, azt mondta az iskolában, hogy bántalmazzák őket otthon. Amikor a testvére a védelmére kelt, az osztrák gyámügyi rendszer működésbe lépett, és kiemelték őket a családjukból annak ellenére, hogy minden más körülmény a szülőket igazolta. Károly kilenc hónappal ezelőtt az ügy miatt öngyilkos próbált lenni, ekkor hazatérhetett, azóta is terápiára vár. Csanádot azonban hiába várják haza a szülei. A Blikk megkereste az osztrák gyámhivatalt, és megkérdeztük ennek az okát, valamint azt is, hogy miért nem használtak poligráfot a gyerekek kihallgatásakor.
– A gyerekekkel való beszélgetések során a szakembereink nem használtak poligráfot, mert ezt az osztrák törvények nem engedik – közölte Herta Staffa, a bécsi gyámügyi hivatal szóvivője.
– A szülőket a bíróság 2017 novemberében kötelezte arra, hogy nevelési tanácsadáson vegyenek részt, majd az erről szóló igazolást mutassák be a bíróságnak. Ezt a mai napig nem tették meg. Ezenkívül kijelöltek egy szakértőt, akinek meg kell vizsgálni a család pszichés egészségét és nevelési szokásait. Az ő jelentése se készült még el, és ezt meg kell várni.
– Mindkét állítás nagyon érdekes: amikor a fiúkat elvitték, azt tanácsolták, hogy kezdjünk el nevelési tanácsadóhoz járni, az előírt 10 alkalom helyett kétszer tíz alkalmon vettünk részt. A foglalkozások során konkrét nevelési helyzetekről beszélgettünk, és mindenben egyetértettünk. Az igazolásokat természetesen bemutattuk a gyámhivatalnak is. A szakértőkérdés még izgalmasabb: 2017 decemberében ugyanis azt a szakértőt jelölték ki a pszichés állapotunk felmérésére, aki a fiúkat először meghallgatta. Volt benne annyi kurázsi, hogy visszaadja az ügyet, 2018 júliusa óta azonban nem sikerült újabb szakértőt kijelölni – fejtegette Kelemen István. – A napok közben telnek, és Csanádot nem látjuk. Eddig néha sikerült elintézni, hogy találkozzunk, ám a legutóbb magunkkal vittük a testvéreit, a gyermekotthon viszont – arra hivatkozva, hogy a szabályok szerint csak a feleségemmel ketten mehettünk volna – megtagadta a további találkozást.
Ártatlan lódítás
Csehák Hajnalka pszichológus szerint gyakran előfordul, hogy a kamaszok csínytevésből, bosszúból vagy valamilyen cél érdekében lódítanak, anélkül, hogy a tettük reális következményeit felmérnék.
Forrás: Blikk