Home Életmód Egészség - betegség Reménytelenségből a csodák birodalmáig – a konduktív pedagógia módszere (Olvasd el és...

Reménytelenségből a csodák birodalmáig – a konduktív pedagógia módszere (Olvasd el és hallgasd meg!)

Az önálló étkezést tanulja egy kisgyerek egy konduktor segítségével a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézetében (MPANNI) Budapesten 2013. szeptember 26-án. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

A konduktív pedagógia ott is élhetőbb életet hozhat, ahol a hagyományos értelemben vett orvoslás már nem segít.

Pető András orvos-gyógypedagógus módszereinek lényege a rávezetés, vagyis az, hogy bár az idegrendszer károsodása nem gyógyítható, az emiatt kialakult mozgás-, értelmi- és beszédzavarok az ép területek bevonásával mérsékelhetők. Milyen gyermekek fejleszthetők a módszerrel? Elérhető-e vidéken az ellátás?

Az önálló étkezést tanulja egy kisgyerek egy konduktor segítségével a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézetében (MPANNI) Budapesten 2013. szeptember 26-án. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

„A konduktív feladatok során mindig ugyanazokat a feladatokat csináltatjuk a gyermekekkel, amelynek célja, hogy előbb-utóbb rögzüljön az adott tevékenység” – mondta a Kerek Világ Alapítvány konduktora a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.

A feladatok végrehajtása során elsajátított tudást a mindennapi életben is használják a gyermekek, az alapítvány konduktora példaként említette az önkiszolgálási tevékenységet; a manipuláció-fejlesztő órán tanultakat – a fogást és az elengedést – az evőeszköz-használatnál, az öltözésnél és a vetkőzésnél alkalmazzák a gyermekek.

A Semmelweis Egyetem Pető András Karának fejlesztési tevékenysége

A kar sajátossága, hogy korábbi működését a Semmelweis Egyetemhez csatlakozása után is megtartva, továbbra is nemcsak képző, hanem ellátó hely is. Ennek működtetése az integrációt követően a karhoz került, Konduktív Pedagógiai Központ néven. Ezekben az intézményegységekben biztosítják a központi idegrendszer sérüléséből eredő, dominánsan mozgássérült gyermekek és felnőttek fejlesztését, a konduktív pedagógiai módszerével.

Az agysérülést tanulási zavarként kezeli a módszer

A Pető András professzor által kidolgozott konduktív nevelés kiindulópontja a sérülés megközelítése, az agysérülést nem biológiai akadályként kezeli, hanem mint egy tanulási zavart – fogalmazott Dr. Zsebe Andrea, a Semmelweis Egyetem Pető András Karának megbízott dékánja. Ebből következik, hogy a konduktív pedagógiai fejlesztés során nem lokális problémákról beszélünk, hanem egy komplex, holisztikus szemléletű pedagógiai megközelítés szükséges – tette hozzá. Elmondta: ennek nagyon fontos szerepe van a konduktív nevelésben, hiszen a módszer alkalmas minden olyan, alapvető kommunikációra és együttműködésre képes gyermek és felnőtt fejlesztésére, akinél a vezető tünet a mozgás sérülése.

Pető Andrásról

Pető András (1893-1967) orvos-gyógypedagógus egyedülálló gyógymódjának alapgondolata az volt, hogy idegrendszerünk a károsodások ellenére is rendelkezik tartalékokkal, új kapcsolatok kiépülésének lehetőségével, s ezek a tanulási-tanítási folyamat megfelelő vezérlésével mozgósíthatók.

Budapest, 1986. április 20. Tolldísszel a fején, székekre támaszkodva lépked egy járógépes kisfiú, Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézetében. MTI Fotó: Pintér Márta

Nem szükséges beutaló

A gyermekeket a szakszolgálaton fogadják, már néhány hónapos kortól is. A szűrővizsgálatok nemcsak a Pető Intézetben, hanem a védőnői szolgálaton belül Budapest minden kerületében elérhető a konduktív szűrés. Beutaló nem szükséges, a kihelyezett konduktív pedagógiai prevenciós tanácsadás során a gyerekeket hozzánk irányítják – mondta Gruber Mónika, a Pedagógiai Szakszolgálat Intézményegység vezetője. Neurológiai vizsgálat 18 hónapos kor után szükséges, akkor már a neurológus el tudja dönteni azt, hogy a gyermek sérült lesz vagy sem – tette hozzá. Gruber Mónika felhívta a figyelmet: a koraszülött kisbabák eleve veszélyeztetettek, ezért javasolják az édesanyáknak, hogy keressék őket.

Foglalkozáson vesznek részt gyerekek a Mozgássérültek Pető András Nevelőképző és Nevelőintézetében (MPANNI) Budapesten 2013. szeptember 26-án. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Utazó konduktori szolgálat

A fővárostól távolabb élő gyermekek ellátására jelentős erőkkel kezdték el az utazó konduktori szolgálat bővítését – mondta Dr. Zsebe Andrea. A kar által működtetett iskolában 1-8. osztályon alapfokú oktatás folyik. Itt bejáró és bentlakó csoportok vannak, a családok választása, igénye szerint. Az iskolában az elmúlt években a tehetséggondozás kiemelt szerepet kapott, elnyerte a „Tehetség pont” címet.

Pető-nap

A felnőttek ellátásával kapcsolatban Dr. Zsebe Andrea elmondta: a konduktív nevelés alkalmas a Parkinson betegséggel, SM betegséggel (sclerosis multiplex), stroke utáni maradványtünetekkel és gyermekkori agykárosodással küzdő fiatal felnőttek és felnőttek rehabilitációjára is. Pető András halálának 50. évfordulója adja azt az ünnepi hangulatát a Pető-napnak, amely az MTA „Tudomány ünnepe” rendezvénysorozat részeként kerül megrendezésre, november 30-án – hangzott el a Kossuth Rádió Napközben című műsorában.

https://www.hirmagazin.eu/wp-content/uploads/2017/11/MV8607_8063331.mp3?_=1

Forrás: hirado.hu, Kossuth Rádió / Napközben

Képek: hirado.hu

 

ElőzőIdőjárás előrejelzés: hideg idővel ér véget a november
KövetkezőCigánykáposzta bodaggal. Kezdünk bedurvulni, jönnek a tartalmas, laktató, téli ételek!
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás