Home Szabadidő Állatvilág Rejtőzködő baglyok – az álcázás mesterei – a legkülönlegesebb képekkel

Rejtőzködő baglyok – az álcázás mesterei – a legkülönlegesebb képekkel

Marianna Armata

A természetes szelekció azoknak az élőlényeknek kedvez, amelyek a leginkább képesek összhangban élni a környezetükkel.

Ebbe beletartozik az is, hogy külső megjelenésükkel mennyire tudnak alkalmazkodni élőhelyükhöz, illetve életmódjukhoz. Az élőlények jelentős részénél, legyenek ragadozók vagy zsákmányállatok, nagyon fontos szerepet tölt be az álcázás.

A ragadozók azért igyekeznek álcázni magukat, hogy könnyebben jussanak zsákmányhoz, a prédaállatok pedig azért, hogy ne váljon belőlük zsákmány.


Fotó: eoiarucasadvancedone.blogspot

Az evolúció során a mimikri az adaptáció azon formáját jelöli, amikor egy élőlény felveszi vagy utánozza egy másik élőlény vagy a környezet mintáját, színét, külalakját, szagát vagy viselkedését. Az álcázás, más néven kamuflázs, a környezetbe való beolvadást jelenti. Lenyűgöző, hogy a baglyok álcája részleteiben is mennyire tökéletes, messziről szinte lehetetlen őket észrevenni. Ebben a képsorozatban most közelről csodálhatjuk meg a rejtőzködő baglyokat.

Fotó: pbase.com
Fotó: birdingbeijing.com
Fotó: Art Wolfe
Fotó:  robandtheanimals.blogspot.com
Fotó: websterswildshots.com
Fotó:  Alastair Rae

A baglyoknak 217 faját különböztetik meg. A baglyok főleg éjszaka aktív ragadozó madarak, puha és dús tollazatuknak köszönhetően hangtalanul repülnek, így meglepetésszerűen ütnek rajta zsákmányállataikon. Hallásuk kiváló, mivel mély fülkagylóik aszimmetrikusan helyezkednek el, ami hatékonyabbá teszi a térhallást. Látásuk is kitűnő, a baglyok az egyedüli madarak, amelyek látják a kék színt, és az infravörös tartományban is látnak. Méretük változatos: akadnak köztük veréb és sas nagyságú fajok is. A baglyok összes fajtája rendelkezik szemöldökkel. A bagoly étrendjében minden megtalálható a rovaroktól kezdve a madarakon keresztül a kisméretű emlősökig. Egyes fajok halásznak is. A zsákmányt egészben nyelik le, az emészthetetlen részeket később felöklendezik. Fészket nem építenek, elhagyott fészkeket vagy faüregeket használnak. A tojók rendszerint nagyobbak a hímeknél.

Fotó: Graham McGeorge
Fotó: Andy Holden
Fotó: 500px.com
Fotó: Mark W. Jennys
Fotó: Marianna Armata
Fotó:   Lizard Martini
Fotó: Sri Sanjev

erdekesvilag

Hirmagazin.eu

ElőzőMorajlik a föld: a kutatók is ijedten állnak a jelenség előtt – videók
KövetkezőPusztító vihar csapott le az országra: óriási jégdarabok hullottak az égből
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás