Megy a kötélhúzás, mennyi legyen az ipari meggy ára. A termelők úgy érzik, a feldolgozók, a kereskedők határozzák meg alapvetően az árakat. A feldolgozók szerint viszont egyrészt a tavalyi készletek nyomják a piacot, másrészt csökkent a német piac érdeklődése a magyar meggy iránt.
A korai fajták szedésével elkezdődött a meggyszezon az országban. Az ország meggytermésének több mint egyharmadát adó Szabolcs Szatmár- Bereg megyében a tavalyinál 20-25 százalékkal kisebb a termés.
Nem megy
Az ipari meggy ára még nem alakult ki. Az egyik feldolgozócég, a Gloster Kft. ügyvezetője, Kegye László a Hajnal-tájnak azt mondta, még nem zárultak le a késztermék eladásaikról folytatott üzleti tárgyalások, ezért arra sem tud válaszolni, mennyi lesz a meggy ára.
A cégvezető hozzátette, a magozott meggybefőtt eladási számai jelentősen visszaestek a korábbi évek forgalmához képest. Mindez, úgy véli, logikátlan, mert úgy csökkent idehaza és a jelentős exportpiacnak számító Németországban is a magyar meggy iránti kereslet, hogy az árak a korábbinál lényegesen alacsonyabbak voltak. A feldolgozócég vezetője szerint az elsőre kissé érthetetlen jelenség mögött minden bizonnyal a fogyasztói szokások változása húzódik meg.
MTI Fotó: Németh György
Túl sok befőtt maradt tavalyról
Kegye László azt is hangsúlyozta, hogy a tavalyról, tavaly előttről megmaradt készletek igen jelentősen befolyásolják az idei felvásárlási árakat. Bódi Mihály, a Hajdúdorogi Bocskai Növénytermesztési Kft. ügyvezetője a Kossuth Rádió műsorában azt mondta, korábban az ipari meggyet jó áron tudták értékesíteni.
Idén azonban – miközben az ipari meggy előállításának önköltsége kilónként nagyjából 100 forint – a várható felvásárlási árról azt hallották, 60 forint körül alakulhat. Tavaly ez 82 forint volt, így már második éve lenne veszteséges az ipari meggy termesztése.
Szárral többet ér
A hajdúdorogi gazdaságban ezért most átálltak az étkezési meggyre, amelyet kézzel kell leszedni, hogy a gyümölcsön rajta maradjon a szárra, így az olcsóbb gépi rázásos technikát mellőzniük kell. A kézzel betakarított meggyet, amelynek önköltsége 150 forint, jelenleg Romániába tudják eladni 200-250 forint közötti áron.
MTI Fotó: H. Szabó Sándor
Nem szedik a meggyet?
Csizmadia József mátészalkai gazdálkodó szerint az is lehet, hogy a konzervgyárak idén nem tartanak igényt meggyre, és azért nyomják le nagyon a felvásárlási árakat, hogy a termelők le se szedjék a gyümölcsöt. A termelő azt mondta, bár az ipari meggy árát is alapvetően a piac befolyásolja, az azonban, hogy a konzervgyárak tulajdonosai mit gondolnak arról, lehet-e még „nyesni egyet a paraszton”, az ő lelkiismeretükön múlik.
Elvették az üzletet az összefogástól, akik kimaradtak belőle
Schöffer Péter, a Magyar Meggytermelők Szövetségének alelnöke azt nyilatkozta, az idei szezon úgy indult, hogy a gazdák egy része elhatározta, összefog, ezért megalakították a Magyar Meggyért Nonprofit Kft-t. A cél a közös értékesítés, amely érdekében külföldi partnerekkel tárgyaltak, és egészen jó árban sikerült megegyezni velük – de csak szóban.
Az ipari meggyet 70 eurócentért, azaz több mint 200 forintért vásárolták volna, ám amikor a papírok aláírására sor került volna, a lengyel partner visszalépett. Az európai árutőzsdéken ugyanis megjelent két magyar cég, amely kialkudott ár alá ígért – 20 eurócentért, azaz 60-70 forintért kínálták a meggyet.
Schöffer Péter úgy fogalmazott, számára rejtély, miért jó valakinek, ha olcsóbban adja el az áruját, mint amennyit külföldön egyébként megadnának érte.