Home Életmód Életmód hírek Régen mozi állott, most… Bankfiók, szupermarket és tévészékház – így néztek ki...

Régen mozi állott, most… Bankfiók, szupermarket és tévészékház – így néztek ki Budapest egykor legendás mozijai

Budapest, 1964. május 6. Személyautók haladnak el a Dohány utcából a Lenin körút (1990-től Erzsébet körút) találkozásánál lévő Hiradó Mozi előtt. A Fővárosi Moziüzemeltetési Vállalat (FÖMO) különleges mozija heti Filmhíradók, a havi Világhíradók, a Sporthíradók, rövid-, dokumentum-, rajz- és bábfilmek folyamatos vetítését végzi. Bármikor be lehetett ülni, és addig nézni a kínálatot, amíg ismét újra játsszák amire beérkeztünk. MTI Fotó: Gere László

Tegnap volt 89 éve, hogy a budapesti Royal Apolló moziban bemutatták a Kék bálványt, a filmet az első magyar hangosfilmként tartja számon a filmtörténet.

A mozik megjelenésük óta szerves részei voltak a nagyvárosi kulturális életnek, de mára az „egytermes” filmszínházak felett nagyrészt eljárt az idő.

Az MTVA Archívuma szerencsére számos ritka képet őriz az egykor fővárosszerte megtalálható mozikról, amelyeket a szocialista pártelit sem vetett meg propagandacélkora felhasználni.

A Royal Apolló moziban 1931. szeptember 25-én mutatták be Jávor Pál és Gózon Gyula főszereplésével az amerikai hétköznapokat imitáló Kék bálvány című filmet. 

Az alkotás nem aratott sikert a magyar nézők körében, sőt a két hónappal később bemutatott Hyppolit, a lakáj diadalmenete teljesen háttérbe is szorította Lázár Lajos filmjét. A Kék bálványt így napjainkra csak a legelvakultabb filmrajongók ismerik, de valószínűleg sokan azt sem tudják, hogy merre kellene indulniuk Budapesten, ha az egykori Royal Apolló helyszínéhez szeretnének elzarándokolni.

Valószínűleg ez a két kép sem jelent hatalmas segítséget, hiszen ma már egész máshogy néz ki a Corinthia Grand Hotel Royalnak otthont adó Erzsébet krt. 43–49. Az első, 1945-ös fotón azt látjuk, hogy a Royal Apolló műsorán Mihail Romm filmrendező Lenin 1918-ban című filmjét vetítik, míg a két évvel később készült képen a Hová lettél, drága völgyünk című – egyébként 1941-ben készült – amerikai filmdrámát hirdeti a plakát.

Ha még létezne, a Royal Apolló már több mint százéves lenne, hiszen 1915. október 31-én, Budapest első mozipalotájaként nyílt meg, és ezer fő befogadására volt alkalmas. Az 1894 és 1896 között Ray Rezső tervei szerint épült Royal szálloda dísztermét kihasználatlanság miatt 1915-ben bemutató filmszínházzá alakították át. A nyitó előadáson Janovics Jenő Tetemrehívás című filmjét mutatták be Berky Lilivel a főszerepben. A mozi 1950-től Vörös Csillag, majd 1990-től bezárásáig Apolló néven működött.

A 30-as évek közepén készült fotón a Váci utca egy részlete látható jobb oldalon a 9. alatti Corso mozival. A Roberta című film, melyet a mozi bejáratánál hirdettek, 1935-ben készült. Az 1840-ben emelt épületbe az 1902-es átépítés után került a Corso mozi, Pick Marcell és Friedman Lajos mozgófénykép bemutatója. 1936-37-ben ismét átalakították, férőhelyeinek számát jelentősen megemelték. A II. világháborúban a ház súlyosan megsérült, szinte teljesen megsemmisült. A helyreállítással 1945-ig kellett várni. Néhány év múlva a moziból Bartók Terem lett, amit a Muzsika- és Hangversenyrendező Vállalat üzemeltetett. 1967 óta a Vígszínház kamaraszínháza, a Pesti Színház működik az épületben.

Az 1947. október 9-én készült fotón egy közlekedési rendőr irányítja az esős időben a forgalmat az Erzsébet körút Dohány utca kereszteződésében. A parkoló taxik közül az első egy Mercedes, az úton egy Citroën 11-es halad a tricikli mellett, a villamos pedig egy dongatetős Schlick kocsi. A háttérben az 1913-ban Palace néven megnyílt (később az Erzsébet krt. 8. sz. alatti Bástya) mozi, melynek helyén ma már egy bankfiók működik.

Ha tudna fordulni és az időben ugrani egyet a kamera, akkor azt látnánk az 1964-ben készült fotón, hogy a Dohány utcából az akkor még Lenin körút néven futó utak találkozásánál lévő Hiradó mozi előtt személyautók haladnak el. A Fővárosi Moziüzemeltetési Vállalat különleges mozijában a kommunista propaganda által közkedvelt heti Filmhíradókat, havi Világhíradókat, Sporthíradókat, rövid-, dokumentum-, rajz- és bábfilmeket vetítettek folyamatosan. Bármikor be lehetett ülni, és addig nézni a kínálatot, amíg ismét újra játsszák, amire beérkeztünk. A Híradót 1979-ben váltotta a Horizont mozi, majd annak 1999-es bezárásakor a lakóépület mozi részét védetté nyilvánították. Ma hasonló néven egy kávézó üzemel benne.

 

A Váci út elején a Westenddel szemben lévő szupermarket helyén egykor üzemelő Kossuth mozi viszonylag sokáig kitartott, hiszen 2009-ben zárt be „ideiglenesen”. Ennek oka lehetett, hogy a filmszínházban négy termet is kialakítottak, ezért egy ideig fel tudta venni a versenyt a plázák által kínált filmválasztékkal. Az 1947-es kép baloldalán látszik a Kossuth Mozgó felirat. Akkoriban ez a mozi is a Mafirt – a Magyar Kommunista Párt által megszerzett, tömegkapcsolatot szervező cég mozijaként működött. A kommunista propagandában fajsúlyos szerep jutott az emberek szórakoztatásanak. A kép a XIII. kerületi Béke moziban készült 1949 decemberében, a dekoráció Sztálin 70. születésnapját ünnepli. A Béke 1928-ban nyitott, de mivel a mai Szent László utca akkor a VI. kerülethez tartozott, Terézvárosi mozi volt a neve. 1942-ben átnevezték Béke mozira, utolsó működési napja 1987. május 31. volt. Az épületet 2010 után lebontották.

 

Nem volt véletlen, hogy a propagandisták nagy figyelmet szenteltek a filmszínházaknak, hiszen az 50-es években a mozi volt az egyik legnépszerűbb szórakozás. A mozipénztár előtti hosszú sor A királylány a feleségem című francia film bemutatójának szól a budapesti Szikra filmszínházban. 1926-ban nyitották meg a Teréz körúton a divatos UFA Színházat, mely később elhagyta nevéből a Színház szót. Aztán Scala-Metro, majd Szikra néven működött 1949 és 1990 között, végül Metro mozi lett, és 2000-es bezárásáig az is maradt. A mozi igazi látványosságnak számított, ugyanis több mint hétszáz nézőt befogadó terme mellett nyitható tetővel is büszkélkedhetett.

 

Az 1956-os forradalom harcosai is a mozi segítségével üzentek az elnyomóknak. A Népszínház utcai Nap mozi homlokzatán az Irén, menj haza! című 1955-ös lengyel filmvígjátékot hirdető szöveget 1956. november 1-jén Orosz menj haza! feliratra cserélték. A sztálinista diktatúra elleni forradalom és a szovjet megszállás elleni szabadságharcot november 4-én folytotta vérbe a szovjet támadás. A szabadságharc legkitartóbb harcosai a csepeli ellenállók voltak, őket november 11-én verték le. A korábban Eldorádóként és Tiszaként is ismert Nap mozi 1986. július 3-án zárt be.

 

A rendszerváltás hamar elérkezett a mozikba is. Az 1989. november 8-án készült fotón az Ipoly mozi látható, melyben akkor a Testek csábítása című NSZK filmet játszották. Az Ipoly mozi 1939-ben nyílt meg, az akkori Csáky utca 65.-ben (később Hegedűs Gyula utca), befogadóképessége 399 fő volt. Az 1944-45-ös szünetelés után a Magyar Kommunista Párt mozijaként üzemelt tovább, változatlan névvel. 1988 januárjában bezárt, majd az év áprilisában kissé a régi mulatókra emlékeztető módon nyitott meg újra, ugyanis előadás közben pincérek ételt-italt szolgáltak fel. Végül 1990. május 23-án zárta be végleg a kapuit.

 

A szintén 1989-es felvétel a Graffiti mozi bejárata, a VIII. kerületi József körút és a Csepreghy utca sarkán készült. Az épületben 1910-től működött mozi. Először a Klein testvérek mozgójaként, Bodográf néven futott, majd 1942-től 1944-ig Baross mozi volt a neve. 1945-ben a Györffy Kollégium mozijaként folytatta működését, megint Bodográf néven. 1951-től Bányász mozi lett belőle, egészen az 1988-as bezárásáig. 1989 márciusában Graffitit mozi néven nyitották meg, másfél évi működés után bezárt, de egy évvel később megint megnyílt, és 1999-ig működött.

 

Ma már szokatlanul hangzik, hogy a külváros szinte minden kerületében akadt mozi, de a 20. század első felében ez természetes volt, majd a kommunista diktatúra idején is épült néhány filmszínház a dolgozó nép szórakoztatására. Az 1960-as fotón a XVI. kerületi Ságvári utca 3. szám alatti Világ mozi látható, ami Világ-mozgó néven 1912-ben nyitotta meg kapuit az akkori Bizalom utca 3. számú új építésű épületében. 1961-ben szélesvásznúvá alakították, portálját modern stílusban átépítették, végül 1993-ban zárt be.

 

A III. kerületben a Bécsi út 69. alatt állt Óbuda legrégebbi állandó mozija, az 1910 előtt nyílt Ujlaki, ami 1973. május 30-án zárt be.

 

Az Astoria mozi épülete 1947 telén. Budapest külső kerületében működő filmszínházak, közöttük az Astoria mozi is a Magyar Filmipari Rt. (MAFIRT) felügyelete alá tartozott. Ez volt a későbbi Kőbánya mozi előde. 1913-ban épült, majd 1959-es bezárása után lebontották és a helyén épült a Kőbánya mozi.

 

A Molnár Péter és Mühlbacher István tervezte, 1964. augusztus 19-én átadott Kőbánya Mozi épülete a Pataki István téren, a főváros egyik legnagyobb ipari kerületében. Az új mozira azért volt szükség, mert a megelőző években új lakótelepek, gyárrészlegek létesültek a kerületben, és a munkásosztály szórakoztatásáról ilyen módon is gondoskodott a pártvezetés. A mozi 1999-ben zárt be, ma egy televízió székháza működik benne.

 

A Fekete zászlóalj című, csehszlovák film plakátja a Madách mozi (XVIII. Vörös Hadsereg útja 172.) bejárata fölött. Az Üllői út külső, Határ út utáni (XIX. és XVIII. kerületi) szakaszát 1990 előtt Vörös Hadsereg útjának hívták. A volt Madách mozi épülete 1990 óta az Üllői út 440. szám alatt található, a mozi már megszűnt.

 

A Pest-Buda mozi a József Attila-lakótelepen. A IX. Dési Huber utcai mozi 1973. augusztus 18-án, Pest, Buda és Óbuda egyesítésének századik évfordulója alkalmából nyílt meg, de nem volt hosszú életű, hiszen 1990-ben bezárták.

hirado

Hirmagazin.eu

ElőzőÚjabb dugókra készülhetnek a fővárosi autósok
KövetkezőIsmét kénytelen volt korlátozásokat bevezetni a pánikvásárlások miatt a Tesco
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás