A zellernek annyi jó tulajdonsága van, hogy felsorolni is nehéz.
Régóta ismert gyógynövény
A zeller az egyik legősibb emésztésserkentő gyógynövények egyike: méregtelenítő, salaktalanító hatása miatt már az ókorban is előszeretettel használták anyagcsere-problémák kezelésére. A görögök gyógyító erejéért alkalmazták ezt az édeskésen fanyar, illatos fűszert, a kínai gyógyászatban pedig az egyik leghatásosabb fiatalító és méregtelenítő növényként tartják számon: a zellermagból vagy a zöldjéből készítenek méz hozzáadásával főzetet, és vérnyomáscsökkentő, valamint infarktusmegelőző szerként használják. Hazánkban a zellernek a gumós változata is elterjedt, ez éppoly hasznos, mint a szárzeller, a különbség csupán annyi, hogy az angol zellert a gumóval ellentétben inkább nyersen fogyasztják.
A zeller egyik jellemző jó tulajdonsága, hogy rendkívül fontos vitaminokat és nyomelemeket tartalmaz, nagy értéke a sok szerves nátrium, melynek jelenlétében hatékonyabb a kalcium felszívódása, de megtalálható benne a foszfor, a vas, a kálium, a magnézium, gazdag folsavban, és C-vitamin-tartalma is magas: 100 grammjában akár 30-50 milligramm is található.
Mi mindenre jó a zeller?
Gyorsítja az emésztést és az anyagcserét
A zellernek nagyon magas az élelmirost-tartalma, így megtisztítja a bélcsatornákat a lerakódott salakanyagoktól, egyúttal mozgásra készteti a beleket, ezáltal gyorsítja az emésztést és az anyagcserét. Vízhajtó hatásának köszönhetően a sejtek között megrekedt fölösleges vizet – ami elsősorban hason és combtájékon okozhat plusz centiket – is segít kimosni a szervezetből.
A zellert érdemes mindennap fogyasztani fogyókúra esetén. Mivel a kalóriatartalma igen alacsony – fajtától függően 6-20 kalória van 100 grammban -, bátran ehetünk belőle mindennap. A benne található rostoknak köszönhetően felgyorsítja az emésztést is.
Rákmegelőző
A zellerben lévő erős flavonoid, a luteolin a kutatások szerint gátolja a rákos sejtek növekedését, különös tekintettel a hasnyálmirigyrákra, a poliacetilin pedig némiképp segít a beteg szervezet felépülésében is.
Gyulladáscsökkentő
Gyulladáscsökkentő hatóanyagainak köszönhetően a zeller segít elpusztítani a fertőzést okozó baktériumokat, a húgyúti fertőzéseket is megakadályozza, de asztmára és pattanásokra is megoldást nyújthat. A zellermagból nyert illóolajok az ízületi gyulladások kezelésében használatosak, de puffadásra is hatásos.
Megnyugtatja az idegrendszert
A zeller az idegrendszerünk számára fontos B1-, B2-, B6-vitamint tartalmaz, a fogyasztásával csökkenthető a stressz hatása is. Idegerősítő hatása révén segít megnyugodni szorongás esetén.
Menstruációs és fájdalmas görcsök esetén érdemes naponta tíz kanál zellerzöldlevet fogyasztani, a leveleket turmixgépben aprítsd előtte!
Afrodiziákum
Számos népi hiedelem kapcsolódik a zellerhez, többek közt az, hogy főleg a férfiak potenciájára van jó hatással. A zellerben tesztoszteronszármazékok vannak, ilyen az androsztenol és az androsztenon, melyeknek vágyfokozó hatásuk van. A zellerzöld és a zellermag hatékonyabb afrodiziákum, mint a gumója.
Zellerallergia
Fontos megjegyezni, hogy a zeller ritka esetben, de allergiát válthat ki, az arra érzékenyeknek kerülni kell a zöldség fogyasztását. Allergia esetén gyakoriak a szájüreget érintő tünetek, a szájviszketés vagy az égő, csípő érzés a nyelven vagy a szájüregben, de lehet duzzanat az ajkak, a nyelv vagy a torok területén, ami a levegővételt nehezíti meg. Vízhajtó hatása miatt a vesebetegek diétájában sem ajánlott a zeller gyakori fogyasztása.
femina