hirmagazin_2015-07-17_095459

Konkrét fejlesztések folynak jelenleg Bajkonurban

Mindenki azzal csábítja a külföldi vendégeket, amije van. Kazahsztán újabban azzal kecsegtet, hogy 2017-től turisták is megtekinthetnék az aktuális rakétakilövéseket. Egyelőre viszont úgy tűnik, még nem kell nagyon kapkodnunk a foglalással.

Nagy bejelentést tett a napokban a kazah fejlesztési minisztérium munkatársa, Timur Dujszengalijev:

„Kazah brand-ként számítunk Bajkonurra, amely a 2017-es EXPO mellett jelentősen segítené a kazahsztáni turizmus fellendülését. Konkrét fejlesztések folynak jelenleg Bajkonurban, még az is lehet, hogy 2017-re sikerül megfelelő lelátót építeni és kevésbé szigorúbb feltételeket biztosítani, hogy meg lehessen nézni a rakétakilövéseket.”

Újságíróknak azt is elmondta, hogy terveik szerint 2-3 autóbuszt engednének az űrközpontba. Így körülbelül kétszáz turista tekinthetné meg testközelből az egyes kilövéseket. Ehhez azonban még sokat kell tenni. Például szükség van a megfelelő kisegítő épületekre, mosdókra.

Hogy ki fogja az új projektet finanszírozni, arról konkrétumot nem árult el Dujszengalijev. Csupán annyit, hogy már a tárgyalásos szakasznál járnak. Azt viszont hangsúlyozta: van aki, kész pénzt fektetni a dologba, és van, aki kész vendégeket szervezni.

Legalább két dolog azonban kétkedésre ad okot a bejelentéssel kapcsolatban. Az egyik az űrközpontot bérlő orosz állam, illetve az Orosz Űrkutatási Központ (Roszkoszmosz). Bár a bérleti jog 2050-ig szól, az utóbbi években többször felvetődött a felmondás lehetősége. A Kazah Űrkutatási Központ (Kazkoszmosz) pedig egyelőre nem tervez sűrű rakétakilövéseket.

Ha mostanában készülnénk ellátogatni az űrközpontba, érdemesebb orosz utazási irodán keresztül megszervezni utunkat. Az eurasianet.org hírportál korábbi összehasonlítása alapján ugyan a kazah ajánlatok jóval olcsóbbak, de szerényebbek is az oroszok négycsillagos szállásánál és száz százalékig garantált űrközponti látogatásánál.

A másik gyanút keltő hírt szintén a napokban jelentette be a kazahsztáni turisztikai szövetség igazgatója, Rasida Sajkenova. A határmenti 25 kilométeres zónák felállításáról szóló tavaly tavaszi rendelet miatt az érintett területekre eső látványosságokra csak engedéllyel mehetnek be a külföldi turisták. A szabály olyan csodálatos helyeket érint, mint például a Nagy Almati-tó, vagy a Sarin Kanyon. Ez önmagában még nem rettentené el a turistákat, az engedély beszerzésének azonban legalább 10-15 nap az átfutási ideje. Ezt aligha várják ki sokan.

A lépés azért sem logikus, mert Kazahsztán jó ideje próbálja fejleszteni turizmusát. A világ 9. legnagyobb országában nem kevés a lélegzetelállító látnivaló. Ráadásul korábban az elnök, Nurszultán Nazarbajev tíz államnak is vízummentességet adott.

A külföldieket korlátozó rendelet nagy felháborodást váltott ki Kazahsztánban. Bejelentése másnapján a már idézett minisztériumi tisztviselő, Timur Dujszengalijev arról biztosította a közvéleményt, hogy a nyár végéig megoldják a kellemetlenséget.

Forrás: vilagszam; Kép: Google, illusztráció;