Home Életmód Egészség - betegség Rajtunk múlik, hogy rákosak leszünk-e

Rajtunk múlik, hogy rákosak leszünk-e

A daganatos megbetegedések harmada megelőzhető lenne. Fotó: 123rf

Magyarország egyik kiemelkedő problémája az egészségértés és az öngondoskodás hiánya. Pedig a saját egészségünkért mi magunk tehetünk a legtöbbet.

Épp ezért az idei Nemzeti Rákellenes Nap fókuszában a cselekvés, a megelőzés és az öngondoskodás fontossága áll.

Te ki vagy és mit teszel a rák ellen? – ez az idei Nemzeti Rákellenes Nap szlogenje. Nem véletlenül, hiszen a daganatos megbetegedések egyharmada megelőzhető lenne, ha az emberek jobban odafigyelnének a saját egészségükre. A lakosság többsége viszont nem tudja, miért betegszik meg, és azt sem, hogy mit kellene tennie a daganatos megbetegedések megakadályozásáért. A Magyar Rákellenes Liga ezért a cselekvés és az öngondoskodás fontosságára hívta fel a fegyelmet.

Rosszul állunk a megelőzés terén

Az Eurostat 2017-ben megvizsgálta az Európai Uniós országok zöldség- és gyümölcsfogyasztási szokásait. Az adatok szerint a zöldségfogyasztás terén Magyarországon a legrosszabb a helyzet, de gyümölcsfogyasztásban is csak 3 országot tudtunk megelőzni.

Az egyoldalú, rostszegény táplálkozás, a magas kenyér- és húsfogyasztás, valamint a megrendítően alacsony gyümölcs- és zöldségfogyasztás egyaránt jelentősen hozzájárul a daganatos megbetegedések kialakulásához.

Tovább rontja egészségünket, hogy az adatok szerint rengeteg káros anyaggal terheljük a szervezetünket: a 15 évnél idősebb lakosság mintegy harmada dohányzik, ezzel az aránnyal pedig a 16. helyen állunk az uniós országok listáján. Egy másik felmérésből pedig az derült ki, hogy a magyarok 16,3 százaléka heti rendszerességgel fogyaszt alkoholt.

A daganatos megbetegedések harmada megelőzhető lenne.

Egy kis odafigyelés életet menthet

Kellő öngondoskodással, saját testünk változásainak figyelésével és azok felismerésével idejében felfedezhető egy esetleges daganatos megbetegedés. A Magyar Rákellenes Liga szerint az alábbiak észlelése esetén mielőbb forduljunk orvoshoz:

  • anyajegyen, szemölcsön látható változások
  • indokolatlan fogyás
  • nyelési nehézségek
  • nem múló köhögés, rekedtség
  • érezhető csomó, duzzanat a mellben vagy a herékben
  • fekély, sérülés a bőrön, ami nem gyógyul
  • véres, szokatlan széklet vagy vizelet
  • szokatlan vérzés, váladékfolyás

Fontos továbbá a rendszeres szűrővizsgálatokon való részvétel. Az állam egyre több szűrési lehetőséget biztosít, legújabb programja például a vastagbéldaganat szűrésére irányul. Fontos azonban megemlíteni, hogy ezek a szűrések csak rendszeres részvétel mellett tudják hatékonyan segíteni az esetleges daganatos betegségek felismerését.

Életmódváltással az egészségért

Jelentősen csökkenthető a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázata az Európai Rákellenes Kódex pontjainak betartásával is. A kódex az Egészségügyi Világszervezeten (WHO) belül működő Nemzeti Rákkutató Ügynökség (IARC) és az Európai Bizottság közös munkája. Az idén 32 éves kiadvány tartalmát a bizonyítékokon alapuló orvoslás jegyében időnként megújítják, de a célja változatlan: tájékoztatni az embereket azokról a lehetőségekről, amelyekkel ők maguk vagy családtagjaik tehetnek a daganatok kialakulása kockázatának csökkentése érdekében.

  • Dohányzás: amennyiben dohányzik, mielőbb szokjon le, ne fogyasszon semmiféle dohányterméket, valamint kerülje a passzív dohányzás okozta veszélyeket is! Otthonát tegye dohányfüstmentes övezetté!
  • Egészséges testsúly: tegyen arról, hogy egészséges testsúlya legyen, ne hízzon el!
  • Testmozgás: próbáljon minél többet mozogni, legyen minél aktívabb, ne töltsön túl sok időt ülő helyzetben!
  • Táplálkozás: fogyasszon egészséges ételeket, iktasson be étrendjébe sok teljes kiőrlésű gabonából készült terméket, hüvelyeseket, zöldséget és gyümölcsöt! Mértékkel fogyasszon cukros vagy túl zsíros ételeket! Kerülje a feldolgozott hústermékeket, mértékkel fogyasszon vörös húsokat és magas sótartalmú ételeket!
  • Alkohol: tartson mértéket az alkoholfogyasztásban, de az a legjobb, hogyha egyáltalán nem fogyaszt semmilyen alkoholt!
  • Napozás, UV sugárzás: óvakodjon a túlzásba vitt napozástól, a gyermekeket fokozottan óvja a napsugárzástól, valamint használjon naptejet! Ne használjon szoláriumot!
  • Szennyező anyagok: kövesse a szükséges biztonsági előírásokat, és összességében is óvakodjon a rákkeltő anyagoktól (például azbeszt, benzol, levegőszennyezés), függetlenül attól, hol is tartózkodik!
  • Sugárzás: tájékozódjon, hogy otthona, környezete nincs-e kitéve a természetes, magas radonsugárzásnak! Ha igen, tegyen lépéseket ezen állapot csökkentésére! Szellőztessen naponta!
  • Szoptatás: az anyák a szoptatással együtt csökkenthetik a daganatos megbetegedések kialakulásának kockázatát, éppen ezért, ha csak teheti, szoptassa kisbabáját!
  • Hormonterápia: a hormonpótló kezelések növelhetik a rák bizonyos fajtáinak kockázatát, ezért csak korlátozottan alkalmazzon ilyeneket!
  • Védőoltások és fertőzések: gondoskodjon arról, hogy gyermekei részt vegyenek a következő oltási programokban!
  • Szűrés: az életkor előrehaladtával rendszeresen vegyen részt a különféle szűrési programokban, hiszen a korai felismeréssel egyenes arányban nőhet az adott kezelés sikeressége!

hazipatika

Hirmagazin.eu

ElőzőÚj részletek az Aamzonas-vidéken megölt két férfi ügyében
KövetkezőHat érmet vár a szövetség elnöke a magyar csapattól a vizes vébén
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás