forrás: Kosár/M1
Csak óvatosan a gyógyszermentes gyógyulást ígérő termékbemutató cégek készülékeivel! – erre jutott egy pórul járt vásárló.
Ma Magyarországon se szeri se száma az úgynevezett egészségmegőrző termékeknek. Egyes készítmények több százezer forintba is kerülhetnek, pedig sok mögött semmilyen tudományos kutatás nem áll, vagyis nem bizonyított, hogy használ-e egyáltalán.
Több százezres nyakgyűrű
Az M1 televízió Kosár című műsorában egy pórul járt vevő, Kováts Emilné osztotta meg termékbemutatón szerzett tapasztalatait. A 83 éves asszonyt telefonon egy ismeretlen személy úgynevezett egészségmegőrző vizsgálatra hívta. Mivel Vera nem teljesen egészséges, elment a vizsgálatra, ahol egy párnázott gyűrű alakú készüléket tettek a nyakába, ami állítólag azt mérte nála, hogy az agyi érszűkülete túlzott mértékű, a probléma kezelésére pedig nagyon jó lenne a pulzáló elektromágneses berendezés. Az asszonynak szerint azt mondták neki, hogy ha az általuk ajánlott termékeket használja, akkor nem kell gyógyszereket szednie.
Kováts Emíliát meggyőzték, úgy döntött, megvásárolja a gépet egy infra masszírozó ágybetét társaságában. Az ügyintéző 370 ezer forintos vételárat mondott, és 100 ezer forint foglalót kért. Az asszonynál nem volt ennyi pénz, ezért elment a bankba felvenni, a további 270 ezer forintot pedig áruhitelből fedezte.
Otthon aztán rádöbbent, hogy elsiette a vásárlást. Az interneten ugyanis több helyen lehet kapni gyűrű alakú pulzáló mágneses készülékeket. Valaki több mint százezer forintra tartja, de van olyan cég is, amelyik már 49 ezer forintért szállítaná. Nem ez a legfőbb baj azonban vele – mondta Vera lánya, Dóra. Mint hangsúlyozta, nincs bizonyítva, hogy a készülék valóban hatásos.
Nagyon sok a panasz
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) asztalán több hasonló eset is van már, akárcsak a vitás ügyek elrendezésére szakosodott Budapesti Békéltető Testületnél. Annyi a hasonló panasz, hogy a hatóság lépéseket tervez az ilyen üzletek szabályozására.
Kiss Anita, az NFH szóvivője azt nyilatkozta, ezeknek a cégeknek országos ügyfélszolgálatot kellene üzemeltetniük. A másik probléma, hogy a termékbemutatókon a nyugdíjasok nagyon könnyen tudnak hitelt felvenni. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium ezért úgy gondolta, hogyha nehezebbé válik a hitelszerződés megkötése, például a termékbemutatók helyszínén nem adhatók kölcsönök, akkor nehezebbé válik az érintett vállalkozások dolga is. A harmadik szigorítás pedig az ingyenesség meghirdetésére vonatkozik, nem lehetne ugyanis úgy reklámozni semmilyen termékbemutatót, hogy a hirdetményben az ingyenes szó szerepel – mondta Kiss Anita.
A Gazdasági Versenyhivatal is vizsgálódik. Basa Andrea, a szervezet szóvivője azt mondta, ha azt tapasztalják, hogy az adott árubemutatón jórészt megtévesztő tájékoztatáson alapult egy termék értékesítése, akkor a GVH valószínűsíti a jogsértést és eljárást indít az eset kivizsgálására.
A cég ügyvédje szerint nincs probléma
A cégbíróság adataiból kiderül, hogy az elektromágneses készüléket áruló céget 2012-ben alapították Royal Life International Hungary Kft. néven. 2013-ban több mint 12 millió, tavaly már több mint 400 millió forint bevételük volt. A vállalkozás minden évben nevet változtat, aminek Flumbort András ügyvéd szerint prózai oka van. A jogász azt mondta, brandépítésről van szó, a cég nevében például feltűnt a Europe szó, ami a vállalkozás külföldi tevékenységére is utal.
A cég tevékenysége ellen többször fellépett a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége, két ügy bíróságig is jutott. A cég, amelynek névváltoztatása mindkét esetben a per idejére esett, mindkétszer vesztett – mint arról több lap is beszámolt. Azt ügyvédjük is elismeri, hogy az elektromágnesen pulzáló készülék gyógyhatására nincsen tudományos bizonyíték. Mint nyilatkozta, ügyfele nem állítja egyértelműen, hogy a termékei orvostechnikai eszköznek kell minősülnek. Arról is beszélt, hogy a termékek szerinte nincsenek túlárazva, mert magas minőségű, külföldről beszerzett anyagokból készítik őket.
A jogi képviselő úgy véli, az sem állja meg a helyét, hogy csak idős emberek hívnak el egészségfelmérő vizsgálataikra. A cég az interjúra elégedett vásárlókat is hívott, mint például Szuper Levente válogatott jégkorongozót – tette hozzá. A sportoló szerint a készülék nagyon lerövidítette az egyik utánpótlás korú, sérült bokaszalaggal kezelt játékos rehabilitációjának idejét.
Van segítség
A nyugdíjas asszony kezdetben hiába próbálta visszavinni a pulzáló elektromágneses készüléket. Az M1 fogyasztóvédelmi magazinjának érdeklődése után azonban mintha megváltozott volna a cég hozzáállása. A vállalkozás visszavette a berendezést, és visszaadták az árát is.
Bacskó László független ügyvéd szerint, ha egy cég valótlanul gyógyulást ígér, van jogi segítség. Mindenképpen érdemes fellépni az ilyen kereskedővel szemben, mivel a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott. Olyan árut értékesített, amivel kapcsolatban vélelmezhetően valótlanul állította azt, hogy az betegség gyógyítására alkalmas – fogalmazott a jogász.
Azok, akik nem tudnak ügyvédi segítséget kérni, igénybe vehetik az ingyenes Budapesti Békéltető Testület segítségét. Kolyvek Antónia, a szervezet jogásza szerint első körben azt kell bizonyítani, hogy a vásárlás előtt valóban történt-e telefonos megkeresés. Ha ezt bizonyítani lehet, akkor a fogyasztó a termék átvételtől számított 14 napon belül elállhat a szerződéstől.