Ha az igazi kapcsolatot választod, akkor ehhez az is hozzátartozik, hogy időről időre késznek kell lenned feladnod, amid van. Olykor el kell hagynod azt a pontot, ahol állsz, hogy így egyre mélyebben és alaposabban tudj magadba és a másikba nézni, egyre mélyebben tudd megismerni saját érzéseidet és az ő érzéseit.
A lényeg nem az, hogy megtartsd, amid van, és foggal-körömmel ragaszkodj hozzá, hanem az, hogy a másiknak (és magadnak is) megadd a változás szabadságát. Ekkor már nem ahhoz fogsz ragaszkodni, amid van, és amit a másikban látsz, sokkal inkább hű kívánsz maradni a változások azon áramlatához, amely kapcsolatotokat irányítja.
Ehhez az szükséges, hogy először is magadhoz maradj hű. Jelentsd ki, hogy inkább szívedhez és igazi belső énedhez maradsz hű, mint mindenfajta külső tényezőhöz! Például úgy, hogy életedben a szeretet fejlődését, illetve saját belső éned fejlesztését fölébe helyezed akár tudományos fejlődésednek, akár lelki kibontakozásodnak, akár anyagi helyzeted alakulásának. Ahhoz azonban, hogy el tudd engedni magad, az szükséges, hogy egymásnak is hűséget fogadjatok. Mindkettőtöknek biztosan számítania kell arra, és bíznia kell abban, hogy a másik nem hagyja cserben, nem utasítja el és nem árulja el. A kapcsolat, amelyben mindkét fél el meri engedni magát, hogy ilyen módon a másikkal együtt növekedhessen, olyan, mint a termőföld; tudnod kell teljes bizalommal járni rajta anélkül, hogy amiatt kellene aggódnod, nincs-e szakadék vagy mocsár a közelben.
Számtalan könyvet olvashatsz a házasságról, előadások tucatjait hallgathatod végig párkapcsolatról, szerelemről, és így valószínűleg nagyon sokat tudsz majd ezek működéséről. Ez annyit jelent, hogy rengeteg ismeret lesz róluk a fejedben. Bármennyi ismereted van is azonban, bármennyit is tanultál, az még egyáltalán nem jelenti, hogy ezzel a tudással megfelelő életet is tudsz majd élni. Az ismeret a fejedben lévő tudás. A bölcsesség a szívedben élő tudás. Szívedből kiindulva tudod csak jobbá tenni az életedet. Bölcsességre csak akkor tehetsz szert, ha megvizsgálod saját egód rétegeit, megtalálod és feloldod a benned lévő fájdalmat. A bölcsesség: átformált ego plusz átformált fájdalom. Ha egódat tüzetesen megvizsgálod, látni fogod, milyen a viselkedésmintád. Ha egódat fokozatosan megszabadítod a terhektől, amelyeket cipel, akkor az eddig veszekedésre, hatalmi harcra fordított energia felszabadul majd a szíved számára. Ez azt jelenti: korábban folytonosan veszekedésekbe bonyolódtál, mert nem tudtál másképp tenni, most viszont már átlátod saját viselkedésed, és választhatsz helyette egy olyan viselkedésmódot, amely jobban megfelel szíved akaratának.
A bölcsesség annak felismerése, hogyan csináltad mindezt eddig. Minél inkább van bátorságod reálisan szembenézni saját egóddal, annál nagyobb lesz a bölcsességed. Ez a bölcsesség pedig nem csupán saját magadra vonatkozik; azáltal, hogy megtanulsz helyesebben élni, mindenki mást is jobban meg fogsz érteni. Az emberek nem különböznek olyan borzasztóan egymástól, az egyiknek ebből a tulajdonságból jutott több, a másiknak a másikból, mindez azonban csupán viszonyítás kérdése. Minden emberben van félelem, mindenki ismeri a büszkeséget, mindenki boldogságra vágyik. Ha tudod, hogyan csap be minduntalan a saját félelmed, hogyan szed rá saját büszkeséged, és menynyire vágysz a boldogságra, akkor képes leszel ugyanezeket a jelenségeket egy másik emberben is felismerni. Mivel tudod, hogy benned hogyan működik mindez, és tudod, milyen érzés, képes leszel megértést tanúsítani, ha a másikban látod viszont.
forrás: delina