Bárki átlagos tűzoltóknak nézné első ránézésre a kaliforniai tűzvész megfékezésén dolgozó csapatot. Narancssárga tűzálló ruhájukban, a hátukon hordágyat cipelő férfiak a tűzvész frontvonalában küzdenek az emberek és a természet megmentéséért. Láncfűrésszel vágnak utat maguknak az erdőben, de valójában nem hivatásos tűzoltók – börtönlakók, akik önként jelentkeztek az életmentő munkára.
A tűzoltás a fogvatartottak legjobb lehetősége a pénzkeresésre. Naponta két dollárt kapnak, majd minden munkával töltött óra után plusz egy dollárt. A börtönök is előszeretettel küldik a rabokat ilyen táborokba, hiszen a tűzoltóként dolgozó elítéltek munkájukkal évente százmillió dollárral gazdagítják az intézmények költségvetését. A börtönökben óránként csupán negyed dollárt vagy kicsit több mint egy dollárt lehet keresni, ezért rengetegen jelentkeznek a környezetvédelmi csoportokhoz.
A programban nem vehetnek részt olyan rabok, akik erőszakos bűncselekmények miatt töltik büntetésüket.
Mintegy négyezer rab a frontvonalban
A kaliforniai erdészeti és tűzvédelmi hivatal a Los Angeles-i tűzoltósággal együtt egy olyan programot fejlesztett ki, ami a büntetés-végrehajtási intézet közreműködésével összesen negyvenhárom, felnőtt rabokat alkalmazó tábort működtet országszerte. A védelmi táborokban részt vevő rabok az erdő karbantartásával próbálják megvédeni a lakosságot és a természetet: helyreállítják a túraútvonalakat, megtisztítják az árvízcsatornákat, és levágják a bokrok és a fák elszáradt ágait. Körülbelül háromezer-nyolcszáz rab vesz részt a programban, akik az erdőben, rácsok és kerítések nélkül, korábbi lakhelyükhöz képest viszonylag szabadon élnek.
A rabokat azért hívják frontvonali tűzoltóknak, mert az ő feladatuk a tűzvész terjedésének megakadályozása, igazából meg kell előzniük a tüzeket. A legtöbb esetben a tűzvész és a veszélyeztetett otthonok között dolgoznak azon, hogy elszigeteljék a lakott területeket a lángoktól.
Miután kiválasztják a rabokat, a szerencsés csoportok kéthetes felkészülésen vesznek részt, ahol edzéseket tartanak és megtanítják nekik a tűzoltó szakma alapvető módszereit. Riasztás esetén 12-14 fős csoportokban vezénylik ki őket egy tűzoltóparancsnok irányításával.
A rabok alapvető feladatokat látnak el, nem végeznek olyan mentést, amit a televízióban mutatnának, helikopteres akcióknál sem vetik be őket. A rabok jelenleg 15 helyszínen segítenek a Kaliforniában pusztító tűzvész megfékezésében.
Forrás: hirado.hu / VICE News / CNN