Mindeddig az eszkalációról szóló orosz fenyegetéseken főként az atomfegyvert értették, ám az amerikai különleges alakulatok veteránja, Roger Pardo-Maurer felvetette, hogy a fenyegetés akár az elektromágneses impulzuson (EMP) alapuló fegyverek bevetését is jelentheti.
Az ezen fegyverek által létrehozott lökéshullám az olyan elektronikai eszközök körében okoz rövidzárlatot, mint a számítógépek, a generátorok, a műholdak, a rádiók, a radarok vagy akár a közlekedési lámpák.
Egy ilyen fegyver bevetése egy csapásra tönkreteheti az ukrán katonai és polgári infrastruktúrát, világítás, fűtés, kommunikáció és közlekedés nélkül hagyva az országot.
A Financial Timesban megjelent írás szerint ráadásul az orosz köztévében gyakran esik szó az EMP-támadásokról, egy orosz ezredes például térképek és grafikonok segítségével magyarázta el, hogyan működne egy ilyen csapás a Balti-tenger felett. Ebből a szerző arra következtet, hogy
Putyin és tábornokai egyre inkább egy ilyen fegyver bevetésén gondolkodhatnak.
Egy taktikai atomfegyver ugyanis keveset ér az ország visszafoglalásán munkálkodó, mobil, szétszórt, a partizánháborút a hagyományos hadviseléssel ötvöző ukrán erőkkel szemben, viszont egy EMP-támadás hatásai pusztítók lehetnek. Már egy viszonylag kicsi nukleáris EMP-töltet nagy magasságban felrobbantva több ezer négyzetkilométeren teheti tönkre az elektromos eszközöket, még ha egyetlen ember sem halna meg, és az épületek is sértetlenek maradnának.
A legfrissebb hírek itt!
Mivel szinte minden, Ukrajna számára küldött NATO-eszköz elektromos valamilyen mértékben – a rádióktól a drónokig –, ez brutális hatással járna, mert a terület fölött található műholdak 90 százalékát is elpusztítaná az utóhatások idején. Ugyanakkor ez az orosz csapatok kommunikációját sem kímélné a területen.
Noha az amerikaiak és szövetségeseik számára nem újdonság az EMP és annak veszélyei, sőt, a legtöbb katonai felszerelés kapott bizonyos mértékű védelmet is ezekkel szemben,
egy EMP-csapás új helyzetet teremtene a hadszíntéren, megszüntetné a nyugati információs rendszerek felsőbbrendűségét.
Hátraarcban az oroszok, akár a Krímig is visszanyomhatják őket az ukránokA brit hírszerzés információi szerint az orosz hadsereg 60 kilométerre a jelenlegi fronttól, a Krím félsziget határánál kezdte beásni magát, azaz még erőteljesebb ukrán előrenyomulás várható. |
Egy esetleges támadás a térségben található gátakat is tönkreteheti, eldugulhatnak az autópályák és a hidak a működésképtelenné váló autóktól, a polgári lakosság étel és fűtés nélkül maradhat. Az ukrán offenzívának meg kellene állnia, amíg a sérült arzenált sikerül pótolni, miközben Putyin megerősítheti és feltöltheti csapatait, és egy tavaszi hadművelet keretében megszerezheti a néptelenné váló területek feletti uralmat is.
Ami még inkább okot adhat az aggodalomra, az pedig az, hogy hatalmas a különbség az ezen rendszerek orosz és NATO-felfogása között, így
az EMP az oroszoknál az információs, kiber- és elektronikus hadviseléshez tartozik, nem a nukleáris erőkhöz.
Ez alacsonyabbra teheti a lécet a fegyver alkalmazása terén, fokozva a sikertelen tábornokok körében egy ilyen fegyver bevetésének vonzerejét.
Minden lényeges hír a háborúról!
Azonban egy ilyen fegyver bevetésének a pontos hatásai kiszámíthatatlanok, ezért az egykori katona szerint világossá kell tenni, hogy a légkörre, környezetre, műholdakra és a lakosságra gyakorolt hatások miatt a szövetség akár a NATO ötös cikkelyét kimerítő esetnek tekintené a fegyver bevetését, valamint a szövetség az atomfegyver bevetésének tartaná, és ahhoz hasonlóan válaszolna.
Az EMP bevetésére mindezek mellett fel kell készülni, nemcsak Ukrajnának, hanem a NATO-csapatoknak is a világ minden táján, hiszen ilyen képességekkel a többi között Kína és Észak-Korea is rendelkezik.
vg