Az orosz elnök szerint egy ország vagy szuverén, vagy gyarmat.
Egy ország vagy szuverén, vagy gyarmat, köztes megoldás nincs
- jelentette ki Vlagyimir Putyin csütörtökön Moszkvában, fiatal vállalkozókkal megtartott találkozóján.
„A világ változik, méghozzá gyorsan. És ahhoz, hogy valamely ország, nép vagy etnikum bármiféle vezető szerepre pályázzon, a globális vezető szerepről nem is szólva, természetesen biztosítania kell a szuverenitását”
– mondta.
„Mert nincs köztes állapot: egy ország vagy szuverén, vagy gyarmat, függetlenül attól, hogyan nevezzük a gyarmatot”
– tette hozzá az államfő, aki a találkozót megelőzően felkereste a I. (Nagy) Péter cár születésének 350. évfordulója alkalmából megrendezett tárlatot a Népgazdaság Vívmányainak Kiállításán (VDNH).
Hangot adott annak a véleményének, hogy ha egy ország vagy országcsoport nem tud szuverén döntéseket hozni, akkor gyarmatnak számít, és
a gyarmatoknak nincs perspektívájuk.
Putyin szerint a szuverenitás a geopolitikai küzdelemben a túlélés feltétele.
Putyin történelemértelmezése
Álláspontja szerint Péter cár a Nagy Északi Háború idején nem elragadott területeket, hanem orosz őshonos földeket szerzett vissza és erősített meg. Mint mondta, a modern Oroszország feladata is a
„visszaszerzés és megerősítés”.
Az orosz vezető eszmefuttatása szerint a szuverenitás politikai-katonai, gazdasági, technológiai és társadalmi összetevőből áll, mégpedig tetszőleges sorrendben, mert az egyik nem létezik a másik nélkül.
„Hogyan lehet a külső biztonságot megteremteni anélkül, hogy, mondjuk, technológiai szuverenitással rendelkeznénk? Ez lehetetlen”
– mondta.
„Oroszország tíz év múlva jobban fog éli”
Putyin a társadalom konszolidációját nevezte a fejlődés egyik legfontosabb feltételének, amely azonban szintén nem jöhet létre stabil gazdaság nélkül.
Azt ígérte, hogy Oroszország tíz év múlva a jelenleginél jobban fog élni,
nem ismétli meg a Szovjetunió hibáját és nyitott gazdaság marad,a szankciókra pedig a döntéshozás bürokratizáltságának lebontásával fog válaszolni.
Úgy vélekedett, hogy az orosz piacot elhagyó cégek meg fogják bánni döntésüket.
Hangsúlyozta, hogy a külföldi vállalatoknak nyújtott kedvezmények nem hozhatják hátrányos helyzetbe az orosz vállalatokat.
(MTI)