Az ukrán katonai hírszerzés szerint Vlagyimir Putyin hasonmása szállt ki Teheránban az orosz elnöki repülőgépből. Podoski Gábor, a Köztársasági Őrezred tagjaként Putyint is védte, mikor 2007-ben Magyarországon járt, s izgalmas kulisszatitkokat osztott meg a Mandinerrel.
Podoski Gábor 1981-ben lett kormányőr, s egészen 2007-ig teljesített szolgálatot. Többek között Kádár János, Pozsgay Imre, Antall József, Orbán Viktor személyi védelméért is felelt, mellette pedig II. János Pál pápa, Bill Clinton és a már említett Vlagyimir Putyin védelmét is ellátta, mikor Magyarországon jártak.
Az orosz elnök testőrsége anno jó benyomást tett rá, mint mondja: „tiszteletet parancsoló megjelenésű, erőt sugárzó férfiak voltak”, ám azt ő sem tudta felmérni, valójában hányan védték az orosz elnököt. „Van egy testőrcsapat, amely folyamatos védelmet lát el az elnök körül, ők nyolcan-tizenketten voltak. Aztán van egy másik személyvédelmi egység, őket is arról lehet megismerni, hogy öltönyben vannak és kitűzőt hordanak. Vlagyimir Putyin akkor a Gresham Palotában szállt meg, ez a csapat ott teljesített szolgálatot.
És van egy egység, akikről senki semmit nem tud, ugyanis úgy vannak öltözve, mint az utca embere.
Ők azt figyelik, hogy az egyes helyszíneken nem tesz e valaki valamilyen hirtelen, esetleg támadó mozdulatot.”
Podoski Gábor szerint az ukrajnai háború miatt nem erősítették meg Putyin védelmét további testőrökkel, mert „nem lehet fokozni a fokozhatatlant”, az orosz elnök is benne van abban a körben, ahová az amerikai elnök, az izraeli miniszterelnök és a pápa tartozik, akiknek mindenhol kiemelt biztosítás jár. Azt is elmesélte, jelenleg már olyan technikai eszközök állnak rendelkezésre, amelyek egy láthatatlan sapkaként, gömbként óvja a védett személyt. Ezen a területen – amely a védett személlyel együtt mozgásban van – a nem saját kommunikációt lebénítják, tehát egy esetleges dróntámadást sem lehet végrehajtani, mert irányíthatatlanná válik az eszköz.
Podoski Gábor szerint Putyin testőrsége kiváló. Fotó: Mandiner-archív/Földházi Árpád
Arra is magyarázatot adott, miért kellett neki is védenie Putyint, hiszen kiválóan szervezett az elnök testőrsége: „Ha egy ország külföldi vendéget fogad, az ő felelőssége és kötelessége a nemzetközi jog szerint is a védett személy őrzése, ezért voltam én is az orosz elnök mellett. Minderre azért van szükség, mert egy extrém, vagy krízishelyzetben nagyon fontos a helyismeret és a hazai szervekkel az összeköttetés. Mi van, ha evakuálni kell a védett személyt, vagy a legrövidebb úton egészségügyi intézménybe kell szállítani?”
Ha merénylettől tartanak, a hasonmás sem megy oda
Podoski Gábor emlékei szerint Putyin testőrsége egy ideig méregette a magyar személyvédőket, de mikor látták, ők is felkészültek, már felengedtek és mosolyogtak is néha.
Felvetettük, elképzelhetőnek tartja e, hogy igaza van az ukrán katonai hírszerzésnek, és Vlagyimir Putyin hasonmása mutatkozott a teheráni reptéren: „Nem lehet abszolút kizárni, hogy Putyin hasonmása szállt ki a repülőgépből, de, ha olyan információja volt az elnök védelmének, hogy támadás érheti a reptéren, akkor a hasonmást sem vitték volna oda, hanem helyszínt váltanak inkább.
Egy hasonmás alkalmazása amúgy is zavart okozhat.
Gondoljuk el, hogy merénylet áldozata lesz a hasonmás, és akkor a világ összes lapja megírja, hogy elhunyt a védett személy, aki aztán egy-két nap múlva újra megjelenik.” Szerinte annál az oroszok profibbak, hogy valakinek gyanús legyen, ha hasonmást alkalmaznak. Ha van is ilyen ember, akkor azt hosszú évek alatt pontosan betanították arra, milyen az elnök mozgása vagy a gesztusai. Podoski Gábor szerint Putyin védelme remekül megoldott, bár tartja, száz százalékos védelem nincs. „Nyílhat rés a védelemben, de olyan nem fordulhat elő, mint egykor Jichák Rabin, izraeli miniszterelnöknél, akit két méteren belülről lőtték többször hátba 1995-ben. Ott súlyos hibákat vétett a biztonsági szolgálat. Az oroszoknál ilyen aligha képzelhető el.”
mandiner