Nem szabad alábecsülni a nukleáris háború veszélyét – figyelmeztetett Vlagyimir Putyin orosz elnök a csütörtökön Moszkvában megtartott év végi sajtóértekezletén, egyúttal kifejezve reményét, hogy a józan ész kerekedik felül.
A fegyverzetellenőrzés szerződési rendszerének széthullása fegyverkezési versenyhez vezet. Oroszország a szárazföldi állomásoztatású közepes és rövid hatótávolságú rakéták (INF) felszámolásáról és a hadászati nukleáris eszközök csökkentéséről szóló Start-3 szerződés amerikai felmondása esetén ugyanúgy a paritás fenntartására törekszik majd, ahogy azt tette azt követően is, hogy az Egyesült Államok kivonult a hadászati rakétavédelmi rendszerek kiépítését korlátozó (ABM) szerződésből – közölte Vlagyimir Putyin.
Az orosz vezető óvott attól, hogy az Egyesült Államok kis kapacitású nukleáris eszközök rendszerbe állításával leszállítsa a nukleáris küszöböt, vagy hagyományos robbanótöltettel felszerelt, ballisztikus rakétát bocsásson fel, mert az összetéveszthető egy nukleáris eszköz indításával, ami globális katasztrófához vezet.
A kercsi incidensről is beszélt Putyin
Növelte „az egyik ukrán elnökjelölt” támogatottságát a Kercsi-szoros közelében történt orosz–ukrán tengeri incidens – jelentette ki az orosz elnök a csütörtöki, Moszkvában tartott év végi sajtóértekezletén.
Vlagyimir Putyin, anélkül, hogy kiejtette volna az újraválasztásra törekvő Petro Porosenko ukrán államfő nevét, azt hangoztatta, az egyik jelölt a „provokációval” Ukrajna érdekeinek a rovására érte el a célját.
Hangot adott álláspontjának, miszerint az a tény, hogy egyetlen tengerész sem vesztette életét az incidensben, „nagy csalódottságot keltett” az ukrán uralkodó körökben. Mint mondta, az elfogott tisztek és matrózok sorsa az ellenük tiltott határátlépés címén elindított bírósági eljárás lezárása után dől majd el.
Elmondta, hogy az orosz–ukrán kereskedelmi forgalom az ukrán vezetés „legjobb erőfeszítései ellenére” is növekszik.
Szankciók Oroszország ellen
A szankciókkal és az oroszellenességgel a Nyugat az orosz gazdaság növekedését igyekszik visszafogni – hangoztatta az orosz elnök.
Vlagyimir Putyin szerint ebben nincs semmi új, mert Oroszország, mint az a diplomáciai levélváltásokból kitűnik, a 19. és a 20. században is korlátozások között élt.
Az orosz vezető kiemelte, hogy a Szkripal-ügy is – a Szergej Szkripal volt orosz–brit kettős ügynök és lánya ellen márciusban Angliában megkísérelt mérgezéses merénylet – eszközként szolgált az újabb gazdasági büntetőintézkedések bevezetéséhez. Putyin szerint az orosz gazdaság alkalmazkodott a szankciókhoz, és azokat egyes esetekben, így az agrárszférában, a saját javára fordította.
Kijelentette, hogy Marija Butyina, aki Washingtonban bűnösnek mondta magát az Egyesült Államok elleni összeesküvésben, nem az orosz szakszolgálatok utasítására cselekedett. Az elnök úgy vélekedett, hogy a nőt alaptalanul börtönözték be.
(MTI)
Forrás: Blikk.hu