Vlagyimir Putyin orosz elnök abból indul ki, hogy nem kerül bevetésre Fehéroroszország területén az a rendvédelmi tartalék, amelyet fehérorosz hivatali partnere, Aljakszandr Lukasenka kérésére hozott létre
– jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak pénteken Moszkvában.
Dmitrij Peszkov nem árulta el, hogy milyen létszámú és fegyverzetű erőkből áll ez a tartalék, mint ahogy azt sem, hogy a hadsereg vagy a nemzeti gárda egységeiből hozták-e létre.
Csak annyit mondott, hogy „meglehetősen ésszerű” nagyságrendről van szó, és a kontingens három részből áll, amelyek végszükség esetén meg tudják akadályozni a szélsőséges fellépést a köztársaság területén.
A szóvivő szerint a tartalék kialakítása a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete és az orosz-fehérorosz Szövetségi Állam létrehozásáról megkötött két szerződésből Oroszországra háruló kötelezettségvállalásból fakad.
„Nagyon fontos tisztában lenni azzal, amit az elnök is aláhúzott: ez egy +tartalék+, és nincs rá semmilyen szükség, hogy aktiválják, felhasználják. Putyin abból indul ki, hogy semmilyen módon nem kerül alkalmazásra. Mi is abból indulunk ki, hogy olyan szélsőséges helyzettel, amilyet az elnök leírt, Fehéroroszországnak nem kell majd szembenéznie” – hangoztatta a szóvivő.
Putyin csütörtökön a Rosszija 24 hírtelevíziónak nyilatkozva azt mondta, hogy a Lukasenka kérésére elkülönített „orosz erőket mindaddig nem fogják bevetni, amíg a szélsőséges elemek politikai jelszavakkal takarózva nem lépnek át bizonyos határokat, és nem kezdenek banditizmusba, nem kezdenek el házakat, bankokat felgyújtani, és nem próbálnak meg közigazgatási épületeket elfoglalni”.
Peszkov úgy vélekedett, hogy a tartalék létrehozása semmilyen mértékben nem befolyásolja majd az orosz-fehérorosz viszonyt, és hangsúlyozta, hogy „Oroszország, ahogy eddig nem avatkozott, most sem avatkozik be a fehérorosz ügyekbe”.
A szomszédos ország biztonsági erőinek fellépését „nagyon korrektnek” és „nagyon óvatosnak” minősítette, és kérdésre válaszolva kijelentette, hogy „Fehéroroszország rendőrsége nem folytat szélsőséges tevékenységet”. Mint mondta, az erő indokolatlan alkalmazásának eseteit Fehéroroszországnak kell kivizsgálnia, ami nem tartozik Oroszországra.
Azzal kapcsolatban, hogy Putyin „meglehetősen visszafogottnak” minősítette a fehérorosz rendőrség fellépését, a szóvivő azt hangoztatta, hogy „az elnök sohasem nevezi a tömeges megveretést visszafogott reakciónak (.), és sohasem erre gondolt”. Arra hívta az fel az újságírókat, hogy soroljanak fel konkrét példákat az ilyen esetekre.
A TASZSZ beszámolója szerint egyébként John Sullivan moszkvai amerikai nagykövet pénteken másfél órán át tárgyalt az orosz külügyminisztériumban. A misszióvezető a megbeszélésről nem volt hajlandó nyilatkozni a sajtónak.