A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) 2009 októberében alapította a Puskás Ferenc-díjat, amely éppen annyira a sportág szépségének, mint a legendás magyar csatár életművének az elismerése.
Idén a járvány miatt elmarad a FIFA futballgálája, így nem adják át a Puskás-díjat sem. Összeállításunkban azonban megnézheti az elmúlt 11 év legcsodálatosabb találatait, köztük az első magyar díjazott gólját is.
A gondolat, hogy szükség lenne egy globális góllövői díjra, amelyet minden idők egyik legkitűnőbb csatáráról, Puskás Ferencről kellene elnevezni, Csorba Istvántól származik. A sportkedvelő mérnök 11 évvel ezelőtt a Puskás család jóváhagyásával fordult a FIFA-hoz javaslatával, és a szervezet akkori elnöke, Sepp Blatter 2009. október 20-án Felcsúton bejelentette a Puskás-díj megalapítását – olvasható a Puskás.com honlapon.
A Puskás-díj odaítélésének minőségi feltételei is vannak, ilyen például, hogy a szavazásra bocsátott gólok látványosak legyenek, legalább bajnoki első osztályú meccsen vagy nemzetközi mérkőzésen essenek. De szempont a gólszerző sportszerű magatartása, sportemberi mivolta is.
A díjat női vagy férfi labdarúgó is megkaphatja, ám eddig minden alkalommal férfi góllövőre esett a választás. A futballkaput és benne a labdát formázó trófeát első alkalommal az egykori kiváló magyar csatár özvegye adta át a zürichi FIFA World Player Gálán, 2009-ben az első díjazott a portugál válogatott csatára, Cristiano Ronaldo volt.
Külön büszkeség a hazai futballkedvelők számára, hogy tavaly szeptemberben
első magyarként az akkor 19 éves Zsóri Dániel vehette át az év legszebb góljáért járó Puskás-díjat a FIFA milánói gáláján.
A tavalyelőtt még a DVSC-ben, ma már a Mol Fehérvár FC-től kölcsönben Budafokon játszó Zsóri sikerének értékét növeli, hogy rajta kívül az FC Barcelona argentin világsztárja, Lionel Messi és a kolumbiai csatár, Juan Quintero is a jelöltek között volt.
Az alábbiakban megcsodálhatja az elmúlt 11 év legszebb góljait (a FIFA szerint), egyúttal a Puskás-díj nyerteseit.
2009: Cristiano Ronaldo távoli bombája, amellyel a Manchester United 1-0-ra nyert a Porto ellen egy Bajnokok Ligája-találkozón:
2010: Hamit Altintop kapáslövése, bombagólja a Törökország–Kazahsztán Eb-selejtező mérkőzésen, amely a házigazdák kétgólos sikerével zárult:
2011: Neymar kényszerítőből született gólja a Santos–Flamenco brazil bajnoki rangadón, amelyet a csodacsatár találata ellenére a vendégek nyertek 4-5-re:
2012: A szlovák Miroslav Stoch pazar találata a Fenerbahçe–Gençlerbirligi (6-1) török bajnoki mérkőzésen:
2013: Zlatan Ibrahimovic barátságtalanul nagy hálószaggatója a Svédország–Anglia (4-2) barátságos meccsen:
https://youtu.be/yzvQCbdAIZQ
2014: James Rodríguez felső léc alá helyezett lövése a Kolumbia–Uruguay (2-0) mérkőzésen, amelyet a 2014-es világbajnokság legszebb góljának is megválasztottak:
2015: Wendell Lira félig a földön fekve lőtt gólja a Goianésia–Atletico Goianiense brazil bajnoki összecsapáson
2016: Mohd Faiz Subri csavart szabadrúgás bombája a Penang–Pahang malajziai bajnoki mérkőzésen:
2017: Olivier Giroud hihetetlen sarkazásos gólja az Arsenal–Crystal Palace angol bajnoki mérkőzésen:
2018: Mo Szalah remek találata a Liverpool–Everton városi rangadón, amelyet a „vörös ördögök” 1-0-ra nyertek a hóesésben
2019: a nagyváradi születésű Zsóri Dániel káprázatos, ollózós bombagólja a DVSC–Ferencváros (2-1) NB I-es mérkőzésen:
hirado