A múzeumnak otthont adó Balogh-Sarlay, reneszánsz-barokk műemlék kiskastély a 16. század harmadik negyedében épült. Építtetője Csempeszházi Balogh Bertalan. A lepusztult épületet Béri Balogh Ádám – a később mártírhalált halt kuruc brigadéros – a 17. század végén átépíttette: a déli rész lebontása után, a lépcsőház beépítésével és a síkmennyezetes terek boltozásával lakhatóvá tette.

Az időközben zálogba adott kastély és birtok csak a 18. század legvégén, illetve a 19. század első harmadában került vissza Balogh Ádám leszármazottaihoz, majd házasság révén a Sarlay-család kezébe.

A múzeum 10 éves szakszerű gyűjtőmunka eredményeként 1975-ben jött létre és költözött be a 16 századi kiskastély épületébe. A Csempeszkopácson és környékén (Vasszécseny, Nemeskolta, Meggyeskovácsi stb.) összegyűjtött néprajzi, hely- valamint ipartörténeti tárgyi anyag restaurálása és feldolgozása után az első állandó kiállítások 1976 szeptemberében nyíltak meg.

A múzeum létrejöttével elkezdődött kutató és felmérő-feltáró munka következtében az épület 1985 óta műemléki védelem alatt áll.

A múzeumként hasznosuló kiskastély 6 helyiségében, a folyosókon és a padlástér egy részében láthatók az állandó kiállítások. A látogatók képet kapnak a 19-20. századi falusi életmód (gazdálkodás, kisipar, iskolaügy, viselet- és bútorkultúra stb.) mikéntjéről.

A helytörténethez kapcsolódóan érdekes látnivaló Csempeszkopács ezeréves építészetét, szobrászatát bemutató állandó kiállítás, mely a millennium tiszteletére készült.

Csempeszkopács építészetének és szobrászatának ezer éve

A 2000 szeptemberében nyílt állandó kiállítás Csempeszkopács románkori templomát, a Balogh-Sarlay reneszánsz-barokk kastélyt, a 17-19. századi plébániát, a 19-20. század fordulóján épített ún. „lopott” tornácos házakat írásos dokumentumok és fennmaradt építészeti – kő, fa és fém – elemek segítségével mutatja be.

A szobrászatot a kora középkori (9-12. századi) sírkőtöredék, faragott ajtó vagy ablakkeret egység illetve a temetőből behozott és restaurált 19. századi síremlékek képviselik.

A kiállítás anyagát kiegészíti az emeleti közlekedő folyosón elhelyezett fotódokumentumos táblasor a nyugat-dunántúli 13. századi téglaépítészetről illetve Osvári Csaba ötvösművész vörösréz domborítással készült diplomamunkájáról, a csempeszkopácsi templomkapuról.

Cím: CsempeszkopácsHunyadi János utca 22.
Tel: +36 (94) 579-028
E-mail: helytorteneti.csempeszkopacs@museum
Web: www.museum.hu