Tombol az esküvő szezon, ahol a lazább hangulatú és a puccos kialakítás között választhatunk kedvünkre. Egy biztos, a vacsorafogyasztásnál illik betartani azokat az evőeszköz elhelyezési szabályokat, amelyek ugyan kicsiben, de a mindennapjainkat, az otthoni étkezéseket is kísérik. Legalábbis úgy lenne illendő.
Addig minden rendben van, amíg a főétel egy jóízű leves és a főfogásként húsétel körettel, majd zárásként fenséges desszert. A hideg előétel már hoz némi zavart a tálalás kialakításába, ám ahol végleg elveszíthetjük a fonalat, ha több varázslatos fogás ígérkezik az asztal és a jó társaság mellé.
Az alap tehát az úgynevezett nagyváltás, a tányér bal oldalára kerül a villa, jobbra a kés, élével a tányér felé, leves esetén mellé a kanál, míg a desszertes evőeszközöket pedig a tányér fölé helyezzük az asztalara, nem mindegy azonban hogyan. Csak villa esetén annak nyele jobbra néz, ahogy kézre esik (jobbkezesek esetén). A gyümölcsszószós, krémes állagú finomságoknál a villa mellett kanál elhelyezése is ajánlott, ekkor annak nyele fekszik jobbra a tányér teteje felett, alatta pedig a villa ellentétesen, balra. A hideg előételekhez kisváltást, kis villát és kis kést szükséges elhelyeznünk, a nagy evőeszközök mellé, a tányértól kifelé haladva, balra a villa, jobbra a kés kerül.
A hideg előétel lehet hal vagy rák, ehhez a megszokottól eltérő, az adott ételtípus fogyasztását segítő kialakítással készült evőeszközöket használunk. Fontos szempont a terítés kialakításnál a menüben szereplő ételek száma, de ne aggódjunk, mindig a fogyasztási sorrend alapján kerül elhelyezésre a sok evőeszköz, ezzel egyértelműsítve, hogy éppen melyiket szükséges használni az adott étel étkezésekor. Gyakran alkalmazott megoldás, hogy a vajkés a külön kistányérra elhelyezett minizsemle mellett található.
Nem nagy mágia, kis odafigyelés, a vasalt terítővel borított asztal, az ízléses tányérok harmóniája nem pusztán az ünnepnapok, hanem a mindennapok megszépítője is lehet.
Forrás: marmalade; Kép: Google;
Korrektúra: www.hirmagazin.eu