Babócsa belterületére érve egy hathektáros angolpark fogadja a látogatókat. Ebben található Babócsa három várának egyike az úgynevezett „Török-vár”. A területen ma mindössze néhány földhalom jelzi az egykori vár helyét, ám a hatvanas-hetvenes években még látható volt néhány téglafal maradványa.

Napjainkban az említett egykori vártól délnyugatra áll a Prinke-kastély. Az épület 1983-ig általános iskolaként működött, majd a Babócsáért Egyesület Helytörténeti Gyűjteményként nyílvántartott, úgynevezett falumúzeumot hozott létre a termeiben.

Két állandó történeti kiállítás várja az érdeklődőket. A bejárathoz közeli földszinti teremben a helytörténeti részleget rendezték be. A vitrinekben Babócsa különböző részeiről származó régészeti tárgyak találhatók. Az egyikben mammut és egyéb őskori állatok csontjai, fogai láthatók. Ezt követi az igen jó állapotban megmaradt kőszerszámok – balták, marokkövek – gyűjteménye, mellette pedig a középkorból ismert fegyverek: kard, lándzsák, nyílhegyek, patkók darabjai kaptak helyet. A többiben hatalmas mennyiségű cseréptöredékek, törökkori kancsók, patkók, csontból faragott pipatöredékek láthatók. A terem végében és falakon már a XVIII. század és az azt követő időszak tárgyi emlékei – tulipános láda, fonott demizson, szódásüveg, lámpa, korabeli népviselet egy-egy darabja – közvetítik a kor mindennapi életét. Az egyik sarokban étkezőasztal régi evőeszközökkel, tálalóedényekkel, másutt a Somssich-család címeres cserépkályhája közvetíti a múltat. A gazdag gyűjteményben egyaránt megtalálhatók a szentképek, a kegytárgyak és a harci eszközök (ágyúgolyók, béklyók, gránátmaradvány, sisakok).

A Prinke-kastély másik termében számos ritkaságot felvonultató mezőgazdasági és ipartörténeti kiállítás várja az érdeklődőket. A látogatók többsége például csodálkozva nézi a hordó- és a kerékgyártás egyik fő kellékeként szolgáló szíjószéket. A mesterek ezen ülve munkálták meg a fát, lábukkal nyomva a satuként működő szerkezetet, közben mindkét kezükkel tudták faragni az alapanyagot. Ugyanilyen érdekesség egy csiga formájú csúszdás szerkezet is, amely a gabonaszemet választotta szét az ocsútól.

Mellette áll a múzeum „legújabb” szerzeménye, az a szövőgép, amely az egyik babócsai porta pajtájából került elő. Nagy szerencse, hogy tulajdonosa ismerte tárgyi értékét, s a helytörténeti múzeumra bízta megőrzését. A terem közepén újabb mesterséget ismerhetünk meg: a vesszőfonást, ahol érzékelhetjük a munka egész technikáját az áztatástól a fonásig. Ehhez hasonlóan a többi tevékenység, a teknővájás, a szántás, a vetés, az aratás is végigkövethető azok eszközein keresztül. A polcokon kisebb kézi szerszámok sorakoznak: bútorkészítéshez használatos profilgyaluk, kukoricamorzsoló, festékőrlő, de még borjúleválasztó szíj is.

A kastély, amely mindössze kétpercnyire esik a falu központjától – nemcsak a helytörténeti kiállításnak ad helyet, hanem nyaranta képzőművészeti és kézműves táboroknak is. Parkjában hatalmas fenyők zöldellnek, színes virágok nyílnak. Az emeleti szobákban 70 embernek biztosítható szállás, amelyet felszerelt konyha és vizesblokk egészít ki. Az alkotómunkához van műterem és előadóterem, a tornácon ülve pedig egészen kivételes élmény a nyáresti beszélgetés. Talán nem csoda, hogy az itt tartott alkotótáborok nagyon népszerűek, a helyszínen készült munkákból minden alkalommal kiállítás nyílik.

Cím: BabócsaVárdomb
Tel: (+36) 82 491-012
E-mail: [email protected]
Web: www.babocsa.hu