Újabb kormányközi tárgyalást tartottak szerdán New Yorkban az ENSZ globális migrációs csomagjáról. A terv szerint alapvető jogként kezelnék a bevándorlást, a migránsoknak pedig ugyanolyan szolgáltatásokat kellene biztosítania egy államnak, mint saját állampolgárainak.
A magyar kormány mindent megtesz, hogy ne fogadhassák el ezt a javaslatot.
A miniszter korábban az M1-nek úgy nyilatkozott: elfogadhatatlan, hogy a határsértéssel érkező illegális bevándorlóknak pontosan ugyanazokat a szolgáltatásokat kellene biztosítani egy államnak, mint azoknak a magyar embereknek, akik évtizedek óta tisztességesen fizetik az adójukat. Hozzátette: ha Magyarország nem küzd hangosan ellene az ENSZ-ben, akkor elfogadják. Véleménye szerint abszurd és nonszensz az ENSZ migrációs csomag javaslata.
Az EU az ENSZ ajánlásához igazíthatja a bevándorlásra vonatkozó szabályait
Törcsi Péter, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója az M1 Ma este című műsorában emlékeztetett a 2015-ös önkéntes kvótára, amivel kapcsolatban elmondta: az Európai Unió által kidolgozott terv szerint a tagállamoknak önkéntes alapon kellett volna befogadnia a bevándorlókat, majd ez az önkéntesség „hirtelen kötelezővé vált”.
Az ENSZ migrációs csomagja nem bírhat kötelező erővel a részes államok számára, ugyanakkor nem az jelenti a valódi veszélyt, hogy kötelező lesz-e a csomag – vélekedett.
Törcsi Péter szerint az ENSZ migrációs javaslata megpróbálja átalakítani az eddig elfogadott jogi értelmezést a migrációval kapcsolatban. „A migrációs csomag alapvető emberi joggá tenné azt, hogy valaki Európába vándorol a jobb élet reményében” – fogalmazott a szakértő.
„Ez a jogi értelmezés precedenst jelenthet a különböző tagállami, illetve az európai uniós jogalkotó számára, könnyen előfordulhat, hogy az Európai Unió az ENSZ ajánlásához igazítja majd a saját bevándorlásra vonatkozó szabályait” – fűzte hozzá.
Az ENSZ megszervezné a migrációt
A tiltott határátlépés, ami jelenleg bűncselekménynek minősül Magyarországon, a későbbiekben nem lehet bűncselekmény az ENSZ ajánlása szerint – mondta a szakértő.
Az ENSZ egy olyan jogi környezetet próbál világszerte megteremteni, ami nem akadályozni és visszafogni szeretné azt a megállíthatatlan folyamatot, amit a migráció jelent, hanem megszervezni, valamint elősegíteni azt – tette hozzá.
Azoknak az országok, amelyek nem elkötelezettek a migráció mellett, össze kell fogniuk az ENSZ különböző szintjein és szervezetrendszerében, hogy a decemberig tartó tárgyalássorozatot lelassítsák, majd a végén pedig megakadályozzák – hangsúlyozta Törcsi Péter.
A helyváltoztatáshoz való jog nem minősülhet emberi jognak, az itt élő embereknek a biztonsághoz való joga magasabb rendű, amit az államnak meg kell védenie – vélekedett az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója.
Forrás: M1 / Ma este