A sütőben kiégethető porcelánfestékben az a legnagyszerűbb, hogy egyszerűen kezelhető valamint nagyon jól fixálható. A hagyományos festékeknél a legnagyobb gondot a kiégetés okozza, mivel ezt 700… 1000 °C-on kell végrehajtani.
Mivel ezt lakásunkban nem tudjuk megvalósítani, el kell vinni kiégetni a porcelántárgyakat. A kiégetés viszont nagyon költséges, és a szállítás közben könnyen eltörhetnek a féltett porcelánok. Éppen ezért nagyon jó, hogy kaphatóak olyan porcelánfestékek is, amelyeket az otthoni sütőben is kiégethetünk, így gyorsan mutatós valamint ötletes ajándékokat hozhatunk létre. Miután kipróbáltuk a festéket, már kezdhetjük is a festést. A cikkünkben motívumokat könnyű elkészíteni. A porcelánfestéshez sok örömöt valamint sok sikert kívánunk!
Ibolyamintás teríték
Anyag: zöld, fekete és aranyszínű porcelánkontúrfesték, lila, sárga, piros, olajzöld és világoszöld porcelánfesték 3-as és 4-es vastagságú ecset, tányér, csésze és csészealj
Elkészítés: Rajzoljuk a mintát a megtisztított porcelánfelületre, és kezdjük el a virágok festését. Az ecsetet helyezzük a felületre, majd kívülről befelé haladva enyhe nyomással húzzuk meg úgy a szirmot, hogy a virág közepe felé elhalványuljon a festékcsík.
Miután a szirmok megszáradtak, fessük meg sárga festékkel a virág közepét. Ha ez is megszáradt, tegyünk rá egy píros pöttyöt, mellé pedig kontúrfestékkel egy feketét.
Ezután készítsük el a leveleket világoszöld festékkel. Festés közben néha-néha mártsuk bele az ecset hegyét az olajzöld festékbe, és készítsünk színátmenetet a leveleken. A leveleket középről kifelé haladva festjük meg, így cikkcakkos lesz a levél széle.
Száradás után zöld kontúrfestékkel húzzunk ereket a levélbe. 30 percnyi száradási idő után elkészíthetjük az aranyszínű pöttyöket. Vizes alapú porcelánfestéket használjunk, mert akkor nyugodtan ehetünk is az elkészült tányérból.
Indamintás váza
Anyag: aranyszínű porcelánkontúrfesték, bordó és sötétzöld porcelánfesték, 4-es vastagságú ecset, virágváza.
Elkészítés: Miután megtisztítottuk a vázát, vigyük fel a motívumot. Arany kontúrfestékkel rajzoljuk meg a motívumot. Száradás után elkezdhetjük festeni a mintát. A szirom szélétől haladjunk befelé úgy, hogy az ecsetet ráfektetjük a porcelánra és az ecset teljes szélességével festünk, majd a szirom belső felénél lassan felemeljük az ecsetet, és a végén már csak a hegye ér a porcelánhoz. A kis szirmokat többször fessük át, így a festék vastagabb, a szín pedig intenzívebb lesz. A leveleket kívülről befele haladva festjük. A színárnyalatokat úgy érhetjük el, hogy felváltva hígított, majd sűrű festéket használunk. A bimbók is úgy készülnek, hogy kívülről a bimbó belseje felé haladva festünk.
Gombák
Anyag: 4 Fekete és zöld porcelán-kontúrfesték, olajzöld, zöld, világosbarna, piros, szürke, sárga és lila porcelánfesték, 4-es vastagságú ecset, 2-es vastagságú ecset, tányér
Elkészítés: Tisztítsuk meg a porcelánt, és rajzoljuk rá a mintát. A fűszálak kivételével, amelyeket zöld kontúrfestékkel húzunk meg, az egész motívumot rajzoljuk meg fekete kontúrfestékkel. Míg a kontúrvonalak száradnak, kikeverhetjük a színeken A gomba kalapjának felső részéhez keverjünk össze barna és píros festéket, így rozsdabarna árnyalatot kapunk. Az alsó részhez használt árnyalathoz keverjünk még sárga festéket. Ezután elkezdhetünk festeni. A kalap tetejétől indulva húzzunk rozsdabarna vonásokat lefelé, majd a világosabb árnyalattal lentről a kalap közepéig fessünk, hogy a színek keveredjenek. A tányér szélén lévő kisebb gombákat is így készítjük el. A gomba szárát fessük szürkére, de a legfelső részét hagyjuk fehéren. A leveleket és a füvet fessük zöldre, de mártsuk az ecset hegyét felváltva olajzöldbe és barnába, és a színeket húzzuk bele a zöldre festett mezőbe. Ennél a technikánál ügyeljünk arra, hogy csak kis felületeket fessünk be, mert a festék nagyon gyorsan megszárad, és utána a színeket már nem lehet keverni. Végül zöld kontúrfestékkel fessük meg a fűszálakat.
Forrás: Delina