Ahogy a közel-keleti helyzet romlik, Európa biztonsága is egyre nagyobb veszélyben – az uniós lap úgy tudja, az európai titkosszolgálatok arra figyelmeztetnek, hogy újra terrortámadásokkal próbálkozhatnak iszlamista sejtek a kontinensen.
Az FBI igazgatója, Christopher Wray a héten a washingtoni Szenátus előtt amerikai képviselőknek elmondta: a terrorveszély megnőtt az Egyesült Államokban,
a Hamász akciója olyan inspirációt adott az amerikai földön megbúvó szélsőségesek számára, amilyent utoljára csak az Iszlám Állam (ISIS).
A Politico véleményrovatának szerkesztője, Jamie Dettmer több európai biztonsági szakértővel beszélt, akik elmondták: a szolgálatok emelték a készültségi szintet, zajlanak a megfigyelések, a megelőző intézkedések, jelenleg a legnagyobb fenyegetést a „magányos farkasok” jelenthetik, azok a potenciális elkövetők, akik online kurzusokon iszlamista hitszónokok tanításai által radikalizálódtak, és képesek váratlan támadásokat végrehajtani civil célpontok ellen.
A titkosszolgálatok nehéz helyzetben vannak a megelőzésben, hiszen a legtöbb ilyen dzsihadista szándékosan nem mutatja jelét a radikalizálódásnak, így rejtve marad a hírszerzés szemei elől, ugyanakkor polgári életük miatt
szinte bárhol és bármikor lecsaphatnak a legvédtelenebb célpontok ellen.
Az október 16-i brüsszeli terrorakció, amelynek során két svéd futball-szurkolót lőtt le egy iszlamista ámokfutó, komoly figyelmeztetés volt Európának – a gyilkosság elkövetését később az Iszlám Állam vállalta, de nem bizonyított, hogy a lövöldöző valóban az ISIS tagja volt. Három nappal előtte egy tanárt késelt meg egy iszlamista férfi egy iskolában Franciaországban. Október 25-én pedig egy 29 éves egyiptomi-német származású férfit vettek őrizetbe a német hatóságok a marokkói hírszerzés figyelmeztetésére: a férfi Izrael-párti szimpátiatüntetésen akart lövöldözni.
Jamie Dettmer szerint a dzsihadista csoportok kihasználják a Hamász terrorakciója által generált érdeklődést, és a megnövekedett médiazajban próbálnak minél több tartalmat eljuttatni potenciális partnereikhez. Az ilyen üzenetek kiszűrésével foglalkozó szervezetek szerint
október 7. óta többszörösére nőtt a zsidó és nyugati célpontok elleni támadásokra való felhívások száma.
Az al-Kaidához köthető internetes csoport, a Jaysh al-Malahem azt álltja, hogy nyolc francia repülőtérre küldtek fenyegető üzeneteket, hamis bombariadót váltva ki, az Iszlám Állam különböző médiafelületein a brüsszeli támadáshoz hasonló magányos akciók végrehajtására szólította fel szimpatizánsait.
Olivier Guitta, a Globalstrat nevű biztonságpolitikai elemzőcég igazgatója a Politico-nak elmondta: az európai terrorfenyegetettség szintje a 2015-ös szinten van Franciaországban és Belgiumban. A szakértő hozzátette: a terrorista alvósejteknek volt idejük felkészülni, a titkosszolgálatoknak számítaniuk kell jó eltervezett, több elkövetős, összetett terrortámadások kísérleteire is, nemcsak magányos fegyveresek akcióira. A helyzetet súlyosbítja, hogy az akkor letartóztatott és kisebb bűncselekmények miatt börtönbüntetésre ítélt dzsihadisták többsége mára már letöltötte büntetését, és újra szabadlábon van – Guitta szerint egy gyanúsított folyamatos, teljes körű megfigyelése harminc ügynök munkáját igényli,
több száz dzsihadista esetén erre egy titkosszolgálatnak sincs elegendő kapacitása.
Joshua Sinai, a Capitol Technology University hírszerzési szakértője úgy vélte, az Egyesült Királyságban, Franciaországban, Németországban, Olaszországban, Törökországban és Görögországban különösen nagy valószínűsége van a zsidó célpontok ellen megkísérelt akciók megjelenésének – írja a Politico.
—
Nyitókép: Belga rendőrök és bűnügyi orvosszakértők vizsgálják a brüsszeli terrortámadás helyszínét 2023. október 17-én (forrás: JAMES ARTHUR GEKIERE / BELGA / AFP)