Kemencétől délkeletre, a Börzsöny-hegység belsejében, a Kemence- és a Dosnya-patak között emelkedő, három oldalról igen meredek, kőgörgeteges oldalú hegynyúlvány dél felől keskeny, bemélyedő nyereggel kapcsolódik a Pléska-bérchez.
A táblát itt helyeztük el.
Tengerszint feletti magassága 531,5 m, a Dosnya-patak feletti relatív magassága kb. 130 m. A mintegy 30-60×130 m kiterjedésű lelőhely keleti oldalán 4-20 m-es sziklafalak; északon mintegy 8 m-es sziklafal, nyugaton kisebb-nagyobb megszakításokkal 2-3 m-es sziklaletörések határolják. Déli végén, a nyereg felől, a hegynyúlvány teljes szélességében kövekből összerakott, kb. 1,5-2 m széles, 50 cm magas sáncformát figyelhetünk meg.
A helyet sűrű, magas fű borítja. Vakondtúrásokban néhány cserepet és egy cipó alakzatú andezit őrlőkövet találtak. A kavicsos anyagú, vöröses és szürkés színű, apróra tört edénytöredékek a kora bronzkori kyjatice kultúrához sorolhatók.
A korabronzkori kősánccal erősített sziklát a Kemence patak völgyétől, a Miklós-tető alá szerpentinező erdészeti feltáró út második kanyarulatától északkeletre 250 m-re találjuk.
A torony keleti fallal és a félkör alakú sáncárok közötti rész elővár jellegű. Ez a keskeny gerinc az épület emeleti bejáratához vezethetett, egyúttal gazdasági célokat is szolgálhatott (erre utal az itt előkerült kemence).
A sáncárkokat sziklába vágták bele tompa V alakban. A belső árok szélessége 2,5 m, mélysége a dombtetőtől számítva 7 m volt.
A kerámia és fém leletanyag is a XIII. századra tehető. Néhány edénytöredék alapján feltételezni lehet, hogy a XIV. század elején is volt itt élet.
A romok helyén kisméretű. lakótoronyból és ahhoz csatlakozó udvarból álló vár volt, amely legkésőbb a XIII. század 60-as éveiben épült. Építtetője a környéket birtokló nemes lehetett.
A vár pusztulását ellenséges támadás okozhatta a XIII. század végén, vagy a XIV. század elején. Ez történelmileg Csák Máté háborúskodásaival, illetve Károly Róbert harcaival hozható összefüggésben.
Cím: KemenceKemence külterület; kék jelzés
Tel: +36 -35-550-155
E-mail: [email protected]
Web: http://varakborzsony.uw.hu/800/20.htm