Home Tudástár Természetvédelem, élőlények védelme Percenként majdnem 34 ezer műanyag palack kerül a Földközi-tengerbe

Percenként majdnem 34 ezer műanyag palack kerül a Földközi-tengerbe

Percenként átlagosan 33 800 műanyag palack kerül a Földközi-tengerbe, és összességében  több mint félmillió tonna műanyag landol az Atlanti-óceánhoz kapcsolódó melléktengerbe évente

– hívta fel a figyelmet a hétvégén a Természetvédelmi Világalap (WWF).

A WWF elemzése szerint a leginkább kedvelt úti célok (Barcelona, Tel-Aviv, Valencia, Velence, a Pó folyó deltája, a marseille-i öböl és Kilikia térsége Törökországban) a legszennyezettebbek, ami részben arra utal, hogy a kommunális hulladékfeldolgozás nem tud lépést tartani a turistaszezonban megnövekvő szemét mennyiségével.

AZ ÜDÜLŐSZEZONBAN AKÁR A 200 MILLIÓT IS ELÉRHETI A FÖLDKÖZI-TENGEREN VAKÁCIÓZÓK SZÁMA, AMI A PART MENTI RÉGIÓKBAN AKÁR 40 SZÁZALÉKKAL IS MEGNÖVELHETI A HULLADÉK MENNYISÉGÉT

– idézte az APA osztrák hírügynökség Axel Heint, a WWF tengerbiológusát.

728x90 100

A szakértő szerint a Földközi-tenger szennyezését nemcsak a természet, hanem a gazdaság is megszenvedi. A tengerbe kerülő szemét évente 641 millió eurós költséget ró a turizmusra, a halászatra és a tengeri gazdaságra, miközben például a halászat is hozzájárul a környezetszennyezéshez: a műanyag hulladék 20 százalékát az elhagyott szállítmány és a halászatban használt eszközök teszik ki.

A FÖLDKÖZI-TENGERI ORSZÁGOKBAN ÉVENTE KELETKEZŐ 24 MILLIÓ TONNA MŰANYAG SZEMÉTBŐL 6,6 MILLIÓT VÁLOGATÁS NÉLKÜL DOBNAK KI:

össze sem gyűjtik, illegális lerakókban hagyják vagy egyszerűen csak eldobják. A környezetbe kerülő műanyag szemét kétharmada Egyiptomból, Törökországból és Olaszországból származik.

A WWF szerint a műanyag szemét kezelését a hulladékra bevezetett kínai importstop is nehezíti. Törökország például 2018 óta a világ tíz legnagyobb műanyagszemét-importőre között van, és egyre több szemetet vesz fel Nagy-Britanniából, Belgiumból és Németországból. Törökország az újrahasznosításra fordítható kapacitását nagy részben az importált szemét feldolgozására használja, a külföldről származó hulladékot alaposabban válogatják, mint a hazait, amelyet nem hasznosítanak újra vagy a legrosszabb esetben egyszerűen csak lerakják valahol.

Hirmagazin.eu

(Borítókép: Műanyag palackok a Földközi-tengeren 2017. január 14-én a Beirut nemzetközi repülőtér közelében. Fotó: Anvar Amro / AFP)

ElőzőIsmered a történelmet? Akkor gyere velünk egy történelmi KVÍZ-játékra!
KövetkezőA magyarok már jobban alkalmazkodnak a klímaváltozáshoz
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás