Budapest ― Leukémiás koraszülött babának gyűjtött pénzt egy anyuka a Facebookon.
A poszthoz fotókat is csatolt az intenzív osztályon fekvő pici csecsemőről, a kezelőlapról és a banki igazolásról, hogy a számlán gyűlő pénzt a kislány életmentő műtétjére fordítják.
Csakhogy mindebből egy szó nem igaz. A Blikk leleplezte a csalást: miután szembesítettük a nőt, előbb tagadott, végül mindent bevallott. A kislány, mint kiderült, vérszegény, szó sincs őssejtbeültetésről, amit csak Svájcban tudnak elvégezni, cirka 3 millió forintért.
A nő azt állította a Blikknek, hogy mindössze két hetet tölthetett együtt otthon a koraszülött kislánnyal, az egyik szokásos kontrollvizsgálaton ott fogták Jázmint a kórházban, mert diagnosztizálták a vérrákot.
– Azóta altatásban tartják a kislányomat, hogy ne terjedjen olyan gyorsan a betegség. De nem bírja akármeddig a szervezete, Svájcban drágább ugyan a műtét, viszont hamarabb lesz donor – magyarázta a nő, hogy miért kért segítséget.
Megkerestük a kórházat, hogy milyen esélyei lehetnek egy koraszülött csecsemőnek. Meglepő választ kaptunk: ilyen és ennyi idős babát ilyen betegséggel nem kezeltek és nem kezelnek. A Semmelweis Egyetem kommunikációs igazgatósága azt is megerősítette, hogy a közzétett kezelőlap sem valós; „formailag és tartalmában sem hasonlít a Semmelweis Egyetem I. sz. Gyermekgyógyászati Klinikáján használt dokumentumokhoz.”
A banki igazolás is hamis – ezt már a bank kommunikációs osztálya közölte a Blikkel.
Ezek után a Google képkeresőjével ellenőriztük a babáról küldött fotót, és azt több külföldi oldalon is megtaláltuk.
Miután mindezzel szembesítettük a nőt, elismerte, hogy hazudott. Nem leukémiás a baba. Továbbra is állítja, Jázmin létezik, igaz, nincs a kórházban, tegnap hazahozták az intenzív osztályról, ám nem engedte, hogy meglátogassuk, mert mint mondta, holnap Szegedre viszik kezelésre. A nő állítja, pelenkára és tápszerre ment el a pénz, és csak 20 ezer forint adomány érkezett.
Hogy ebben igazat mondott-e, azt a hatóságok fogják kideríteni hamarosan, a bank ugyanis jogi lépéseket tesz. A nő azóta törölte Facebook-oldalát.
Becsapottból tanú lehet
A rendőrség vélhetően tanúként kihallgatja azokat, akik utaltak pénzt, és megkérdezik őket, vissza szeretnék-e kapni a pénzüket. Ezután a bíróság egy büntetőeljárás keretében rendelkezik a rászedettek kárigényéről – mondta Kamarás Péter ügyvéd. A szakember szerint a nő éveket is kaphat, mert megélhetés céljából üzletszerűen ejtett tévedésbe másokat.
Ellopott tisztesség
Gyerekkorunk kedvenc műsorában, a Zsebtévében a furfangos csaló majom, Hakapeszi Maki mindenféle képtelenséggel verte át Hiszékeny urat néhány tábla csokoládéért. Mi pedig, jót nevetve, megtanultuk, hogy nem szabad mindent elhinni.
A mai csalók kifinomultabb módszerekhez nyúlnak, az emberséget, az együttérzést veszik célba, nem csokiért, hanem pénzért. Módszerük nem mulatságos és nem a Zsebtévéből való. Ott csak ízléses és tanulságos meséket láttunk.
Az édesanya, aki saját kisbabáját leukémiás betegnek hazudva könyörög segítségért, s a hazugsággal megnyitja a jóérzésű emberek szívét és pénztárcáját, nem csak ízléstelen és gátlástalan, hanem tolvaj is. Ellopja a maradék emberséget a világból. Hiszen, ha mindenhol csalókba botlunk, ki hisz majd azoknak, akik tényleg segítségre szorulnak?
Forrás: Blikk, Vajta Zoltán újságíró