19.4 C
Budapest
2024. május. 2. csütörtök
HomeHírekHáborúPéntek éjjel Joe Biden durva választ küldött a korábbi halálos dróntámadásra

Péntek éjjel Joe Biden durva választ küldött a korábbi halálos dróntámadásra

Az Egyesült Államok légitámadást indított Irak és Szíria ellen péntek éjjel. A megtorló akció válasz a korábbi, három amerikai katona életét követelő dróntámadásra. A Biden-adminisztráció szerint ez még csak a kezdet.

Előzmények: Amerikai katonák haltak meg, Irán mindent tagad, borulhat az egész Közel-Kelet. Egy határ átlépését jelenti, hogy amerikai katonák haltak meg, Irán hevesen tagadja, hogy köze lett volna a támadáshoz.

Teherán nem vett részt abban a támadásban, amelyben három amerikai katona életét vesztette, és 25-en megsebesültek Jordánia északkeleti részén, a szíriai határ közelében – áll abban a közleményben, amelyet Irán ENSZ-képviselete tett közzé hétfőn.

„Iránnak semmi köze nem volt az amerikai támaszpont elleni támadáshoz”

– idézte az IRNA állami hírügynökség a közleményt, amely szerint az amerikai erők és helyi fegyveres csoportok közötti konfliktusok állnak a súlyos incidens hátterében.

Joe Biden amerikai elnök az Irán által támogatott csoportokat hibáztatta az amerikai erők elleni dróntámadásért, amely az első halálos csapás volt amerikai erők ellen az Izrael és a Hamász iszlamista szervezet között jelenleg zajló fegyveres konfliktus tavaly októberi kezdete óta, jóllehet a konfliktust elindító izraeli Hamász-támadás óta megszaporodtak a térségben állomásozó amerikai egységek elleni rakéta- és dróntámadások.

Tagadta Irán érintettségét Nasszer Kanaáni külügyi szóvivő is. Kijelentette, hogy a Teheránt érő vádaskodás alaptalan. A helyi fegyveres csoportok egyébként sem iráni utasításra cselekszenek – szögezte le.

Ezek után a Biden-adminisztráció halálos csapást indított!

Az Egyesült Államok Központi Parancsnoksága közölte, hogy légicsapásokat hajtottak végre Irakban és Szíriában, az iráni Iszlám Forradalmi Gárda (IRGC) Quds erői és a hozzá kapcsolódó milíciacsoportok ellen – írja a The Guardian.

Az akció február 2-án, pénteken, keleti idő szerint délután 4 órakor történt, válaszul arra a dróntámadásra, amelyben az amerikai hadsereg három tartalékos katonája életét vesztette, és több mint nyolcvanan megsebesültek.

Biden szerint ez csak a kezdet. Fotó: EPA/SHAWN THEW
Biden szerint ez csak a kezdet. Fotó: EPA/SHAWN THEW

Az amerikai katonai erők több mint 85 célpontra csaptak le, amely hét fő helyszín köré csoportosult, abból négy Szíriában és három Irakban. A bevetéskor több repülőgéppel, köztük az Egyesült Államokból érkező nagy hatótávolságú bombázókkal támadtak. Az akcióban több mint 125 precíziós lőszert alkalmaztak.

A célpontok között parancsnoki és műveletirányítási központok, hírszerző központok, rakétát, pilóta nélküli légi járműveket tároló létesítméynek, valamint olyan, a Forradalmi Gárdához és annak támogatóihoz köthető logisztikai és hadianyagellátási-lánchoz kapcsolódó objektumok voltka, amelyek elősegítették az amerikai és koalíciós erők elleni korábbi támadásokat. 

Ha ártassz egy amerikainak, válaszolni fogunk. A mi válaszunk ma kezdődött. Ez az általunk választott időpontokban és helyszíneken folytatódik

– mondta Joe Biden amerikai elnök, aki közleményében kijelentette, hogy a légicsapásokat a három amerikai katona életét követelő, Jordániában elkövetett dróncsapásra válaszul indítottak. 

Arról, hogy a támadások mennyire voltak pontosak, mekkora kárt okoztak, még nincs információ. A helyszíni első jelentések korlátozottak voltak, a Syrian Observatory for Human Rights háborús megfigyelőközpontja szerint legalább 18 Irán-barát harcos halt meg Kelet-Szíriában.

A harci repülőgépek 17 állást semmisítettek meg a keleti Dajr ez-Zaur tartományban Irán által támogatott csoportok elhelyezésére szolgáló helyszíneken – tette hozzá az obszervatórium – ezek közül három Al Mayadin, egy pedig az iraki határ közelében lévő Al Bukamal városát támadta.

Tiltakozik a világ!

Tiltakozik Irak és Szíria az amerikai légicsapások miatt

A hét létesítmény közül három Irakban, négy pedig Szíriában található. John Kirby, a washingtoni Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsának szóvivője azt mondta újságíróknak: a célpontokat úgy választották ki, hogy megsemmisítésük gyengítse, illetve aláássa az iráni Forradalmi Gárda elitalakulat és az általa finanszírozott és támogatott síita csoportok műveleti képességét, de egyúttal a támadások ne szedjenek civil áldozatokat.

Az amerikai illetékes azt is mondta, hogy az Egyesült Államok előzetesen értesítette az iraki kormányt a légicsapások tervéről.

Az iraki kormányszóvivő hamisnak nevezte Washingtonnak azt az állítását, hogy egyeztetettek volna az országgal. „Az amerikaiak célja ezzel az állítással a nemzetközi közösség félrevezetése volt, az amerikai fél szándékosan meghamisította a tényeket” – mondta a szóvivő.

„Kirívó agressziónak” nevezte a támadást, amelyben „16-an, köztük civilek vesztették életüket és 25-en megsebesültek”. Bagdadban bejelentették, hogy

BEKÉRETTÉK AZ AMERIKAI ÜGYVIVŐT A KÜLÜGYMINISZTÉRIUMBA, ÉS TILTAKOZÓ LEVELET ADNAK ÁT NEKI.

Az iraki kormányszóvivő egyúttal megvádolta a nemzetközi koalíciót azzal, „hogy eltért a mandátumától, valamint, hogy fenyegetést jelent Irak biztonságára és stabilitására nézve”. Szerinte a nemzetközi koalíció jelenléte miatt sodródik bele az ország regionális és nemzetközi konfliktusokba. Leszögezte: „Az iraki kormány mindent megtesz az ország területének megvédése érdekében”.

A szíriai külügyminisztérium ugyancsak éles nyilatkozatot tett közzé, amelyben támadásként értékeli a területére mért amerikai csapásokat, és kategorikusan elutasít minden ürügyet, amellyel ezeket próbálnák indokolni. A közlemény szerint „az Egyesült Államok a globális instabilitás fő forrása, fegyveres erői pedig fenyegetik a nemzetközi békét és biztonságot, akcióik arra szolgálnak, hogy rendkívül veszélyes konfliktusok alakuljanak ki a Közel-Keleten.” A dokumentum szerint

Szíria elítéli az Egyesült Államoknak ezt a kirívó jogsértését, és határozottan visszautasít minden ürügyet és hazugságot, amelyet az amerikai kormány felhozott a támadás igazolására.

A SANA szíriai állami hírügynökség pontosítás nélkül arról számolt be, hogy az amerikai támadások „katonák és civilek halálát okozták, és jelentős károk keletkeztek köz- és magántulajdonban”. Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) nevű aktivistahálózat értesülése szerint 23 Irán-barát fegyveres halt meg a légicsapásokban.

Megszólalt az ügyben a Hamász palesztin iszlamista terrorszervezet is. Határozottan elítélte az Irak és Szíria elleni amerikai légicsapásokat, veszélyes eszkalációnak és ezen országok szuverenitásának megsértésének nevezve azt.

A leghatározottabban elítéljük az Irak és Szíria elleni amerikai agressziót. Azt veszélyes eszkalációnak, két arab ország szuverenitása megsértésének, biztonságukat és a térség stabilitását fenyegető veszélynek tartjuk

– áll a Telegram csatornán ismertetett Hamász-közleményben. A szervezet szerint az Egyesült Államok „megszálló terjeszkedési tervei” részeként mért csapásokat Irak és Szíria területére, valamint azért, hogy „palástolja a Gázai övezetben a palesztin nép ellen elkövetett szörnyű bűneit”.

AZ IRÁNI KÜLÜGYMINISZTÉRIUM IS ELÍTÉLTE AZ EGYESÜLT ÁLLAMOK IRAKBAN ÉS SZÍRIÁBAN VÉGREHAJTOTT LÉGICSAPÁSAIT.

És stratégiai hibának nevezte azokat, amelyek csak fokozzák a feszültséget a térségben. Az iráni külügyminisztérium szóvivőjének közleménye szerint „az Irak és Szíria elleni pénteki támadás egy újabb hazardírozás és stratégiai hiba volt az Egyesült Államok kormányától, és ennek nem más lesz az eredménye, mint a feszültség és az instabilitás fokozódása a térségben”.

Teherán azzal vádolta továbbá az Egyesült Államokat, hogy megsértette a megtámadott országok szuverenitását és területi integritását, valamint figyelmen kívül hagyta a nemzetközi jogot és az ENSZ Alapokmányát. A minisztérium képviselője szerint „az amerikai katonai támadások Irak, Szíria és Jemen ellen az izraeli rezsim céljainak elérését szolgálják”.

Az amerikai légicsapás-sorozat annak megtorlása volt, hogy a múlt hét végén Jordánia északkeleti részén, a szíriai határ közelében egy előretolt katonai támaszpontot dróntámadás ért, és ebben három amerikai katona meghalt, valamint több mint 40 megsebesült. A jordániai incidens az amerikai erők ellen sorozatossá vált közel-keleti támadások közül az első olyan volt, amely amerikai katonák halálát okozta.

(Borítókép: Az Egyesült Államok légicsapásokat indít az iráni Forradalmi Gárdához (IRGC) és az általa támogatott milíciákhoz köthető célpontok ellen a 2024. február 2-án. Fotó: US Central Command / X / Handout / Reuters)

Forrás nyomán1

Forrás nyomán2

Forrás nyomán3

Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work