Home Életmód Egészség - betegség Penicillines sertéshús, doxycyclines csirke: ezzel etetnek minket?

Penicillines sertéshús, doxycyclines csirke: ezzel etetnek minket?

A német puly­kák 90 szá­za­lé­kát an­ti­bio­ti­kum­mal nyom­ják tele. Ázsi­á­ban rák­keltő ha­tású gyógy­sze­rek­kel tömik az ál­la­to­kat, Ame­rika hall­gat arról, mit ka­punk tőlük steakbe cso­ma­golva. Azt is meg­néz­tük, mi a hely­zet ná­lunk.

Fáj a torkod, lázas vagy? Szedjél rá csirkét, halat!

– ez lehetne a reklámszlogenje az antibiotikummal kezelt húsoknak. Ilyen termékeket ugyan tilos árulni, de ki tudja, mit sóznak ránk.

Penicillines sertéshús, doxycyclines csirke: ezzel etetnek minket?

Nem bió, antibió, lehetnek mellékhatásai (Képünk illusztráció) (Fotó: 123RF)

Néhány éve egy magyar húsüzemben5 tonna antibiotikumos sertésfejhúst talált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) jogelődje. A szállítmány Németországból érkezett, és a megengedett érték tízszeresét tartalmazta penicillinből.

Kérdezze meg orvosát, gyógyszerészét!

Vajon mit szedett? (Képünk illusztráció)

Két éve az orosz határon fordítottak vissza 40 tonna holland fagyasztott csirkét, mert doxycyclin és tetracyclin volt benne. Az EU- országokban működő élelmiszer-biztonsági gyorsriasztó rendszer (RASFF) adatbázisában is feltűnnek érdekes információk.

Találtak már kínai rákszállítmányban klóramfenikolt, amit életveszélyes mellékhatása miatt Európában már betiltottak, de olcsó, és Ázsiában még használják.

Az emberi DNS-t roncsoló, rákkeltő nitrofurán is tiltólistán van, de a Bulgáriában feltartóztatott vietnami pangasius halfilében mégis kimutatták.

Holland csirkemellfilében is bukkantak már doxycyclinre, amit idehaza akár torokfájásra is szedhetnénk.

Akkor hát kérdezzük meg kezelőorvosunkat, gyógyszerészünket a fogyasztható hús- vagy halmennyiségről?

Magyarországon tilos

A helyzet súlyos, de a magyar állattenyésztők hivatalosan semmi esetre sem használnak takarmányhoz keverve  antibiotikumokat, mert tilos, ráadásul drága lenne. Beteg állatok kezelésére is csak állatorvosi felügyelet mellett alkalmazható a gyógyszer. Abban persze nem lehetünk száz százalékig biztosak, hogy az importhúsokkal minden rendben van…

Német pulykapumpálók

Mi van még benne? (Fotó: Thinkstock)

Egy interjúban Johannes Remmel, Észak-Rajna-Vesztfália tartományi mezőgazdasági minisztere például azt mondta, hogy

10-ből 9 pulykát a nagyipari termelők antibiotikumokkal tömnek tele.  Köztük olyanokkal is, amelyek a humán gyógyászat utolsó védvonalát jelentik a világjárványokat okozni tudó úgynevezett szuperbaktériumok ellen…

Azt is tőle hallhattuk korábban, hogy a németországi csirkeállomány 96 százalékát kezelik a tenyésztők antibiotikumokkal, amitől a szárnyasok immunrendszere annyira legyengül, hogy már lábra sem tudnak állni…

Amerika lépéskényszerben

Nem túl megnyugtató az amerikai steaket  kedvelők számára, hogy az Egyesült Államok élelmiszer-biztonsági hivatala, az FDA csak 2017-től tiltja majd az antibiotikumok tömegnövelési célból történő adagolását. Az ottani farmerek eddig szabadon vásárolhatták a gyógyszereket, és sokan az állatok születésétől adagolták az antibiotikumokat, amelyek bizonyítottan növelik a haszonállatok testtömegét. És az emberekét is…

Akkor hát mit együnk?

Távol a csirke ártól (Fotó: Thinkstock)

Elvileg, ami a magyar pultokon van, a piacokon kapható, az mind fogyasztható. Igaz ugyan, hogy időnként bezárnak egy-egy legális vagy illegális húsüzemet, mert penészes húst próbálnak újjávarázsolni, brutális körülmények között abálnak szalonnát, töltenek kolbászt, de bízzunk benne, hogy itthon azért még nem ez a jellemző…

Forrás: Ripost

Exit mobile version
Megszakítás