Home Hírek Magyar oktatás Pedagógusbér-emelés: rejtély, mi alapján kap valaki kevesebb, más több pénzt

Pedagógusbér-emelés: rejtély, mi alapján kap valaki kevesebb, más több pénzt

Tanterem egy vidéki általános iskolában 2023 októberében – Fotó: Vajda János / MTI

Január 30-ig kellett megkapniuk a pedagógusoknak a hivatalos értesítést az új fizetésükről, a béremelés 140 ezer köznevelésben dolgozó pedagógust érint. Miután az Európai Bizottság lehívhatóvá tette az uniós pénzek jelentős részét, a kormány december 29-én bejelentette: átlagosan 32,2 százalékkal nő januártól a pedagógusok bére. A tanárok a megemelt fizetésüket a februári bérükkel kapják meg. A 32,2 százalékos átlagos béremelés azért lehet megtévesztő, mert nem az egyénekre, hanem az elosztható bértömegre vonatkozik. Vagyis arról van szó, hogy az idei béremelésre a kormány létrehozott egy alapot, ebben 340 milliárd forintot különítettek el a pedagógusbérekre.

„Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár az előző egyeztetésünkön úgy fogalmazott: 100 milliárd forint szükséges a 10 százalékos béremeléshez, tehát a 340 milliárdos bértömeggel bőven megvan a fedezet a 32 százalékos béremelésre” – mondta Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányi tagja.

A Belügyminisztérium bérkategóriánként meghatározott minimumfizetéseket. Arról keveset lehet tudni, hogy egy kategórián belül mi alapján kap valaki kevesebb, más több fizetést. A béremelés valamelyest mindenképp javítja a pedagógusok mostanáig siralmas anyagi helyzetét, de az ágazat általános problémáit nem oldja meg.

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete kérdőívben mérte fel, hogy az ígéretekhez képest mennyivel emelkedett a gyakorlatban a pedagógusok fizetése.

728x90 100

A kitöltők 62,9 százaléka nem kapott magasabb fizetést, mint a fizetési kategóriájához tartozó minimum. 14,1 százalék többet kapott, de nem annyit, mint amennyire számított. 23 százalék annyit kapott, amennyire számított.

A kérdőívet kitöltők bruttó bére átlagosan 564 189 forintra nőtt, ami körülbelül nettó 367 ezer forintos fizetést jelent. Szerda délelőttig a kérdőívet 1253-an töltötték ki. Ez a köznevelésben dolgozó 140 ezer pedagógus elenyésző része, így általános következtetéseket nem tudunk levonni az eredményekből. A pedagógus-szakszervezetek és Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár szerda délután egyeztetnek egymással, a megbeszélésen szó lesz a béremelésről is.

Bérfeszültséget okozhat, hogy a gyakornokok kapták a legnagyobb emelést

Tibor 37 éve tanít, egy megyeszékhelyen lévő általános iskolában dolgozik tanítóként. Januártól nettó 90 ezer forinttal emelkedett a fizetése. Korábban bruttó 434 ezer forintot keresett, januártól bruttó 569 500 forint lett a bére.

A Belügyminisztérium egy rendeletben tette közzé, hogy a pedagóguséletpálya-modell egyes kategóriáiban mekkora összegnél nem lehet kevesebb a tanárok bruttó alapfizetése.

A rendelet szerint

  • a pályakezdő gyakornokok bére 2024-ben 400 ezer forintról 528 800 forintra nő;
  • pedagógus I. kategóriában a havi illetmény alsó határa 410 ezer forintról 538 ezer forintra nő;
  • pedagógus II. kategóriában 430 ezer forintról 555 ezer forintra nő;
  • mesterpedagógus kategóriában a 520 ezer forintról 630 ezer forintra nő;
  • kutatótanárok esetében pedig 640 ezer forintról 750 ezer forintra emelkedik.

Tibor pedagógus I. kategóriában van, a meghatározott minimumhoz képest néhány tízezer forinttal kapott nagyobb emelést. Azt mondta, ez szerinte kevés, ugyanis heti négy túlórával éri el talán a nettó 400 ezres fizetést. A minősítését nem szeretné megcsinálni, hiába nőne néhány tízezerrel a fizetése. „Aki 30 éve van a pályán, annak ne kelljen már bizonygatnia, hogy alkalmas a tanításra” – mondta.

A tanáriban nem nézegetik egymás bérpapírját, de azért szóba került, ki mennyit kapott nagyjából: ez alapján az egy kategóriában lévők közel azonos emelést kaptak. Szerinte a rendszer nem díjazza a tapasztalt tanárok hűségét, hiszen a gyakornokok szinte ugyanannyit keresnek, mint a több tíz éve pályán lévők. Ez bérfeszültséget okoz.

Rejtély, mi alapján kap valaki kevesebbet, más többet

A bérfeszültséget nemcsak Tibor, hanem más tanárok is érzékelik. Az új bérsávok szerint a pályakezdők bére nagyobb arányban emelkedik, mint a tapasztaltabb tanároké. Ezek alapján valójában csak a gyakornokok esetében valósul meg az átlagnak ígért 32,2 százalékos béremelés. A pedagógus I. fokozatban 31,2, a pedagógus II. fokozatban 29,1, a mesterpedagógus fokozatban 21,2, a kutatótanár fokozatban 19 százalékkal nőnek a fizetések.

Az eltérő arányú béremelést indokolhatja, hogy a tanárok mindössze öt százaléka 30 év alatti, és a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) számításai szerint a következő öt évben 22 ezerrel több pedagógus megy nyugdíjba, mint ahányan várhatóan a pályára lépnek. A kormány pedig érthető módon azt szeretné, ha sok pályakezdő jönne.

„Nem az a gond, hogy a gyakornokok több fizetésemelést kaptak, hanem az, hogy a több évtizede tanítók nem kaptak eleget” – mondta János, aki egy budapesti általános iskolában tanít. János több évtizede dolgozik, korábban pedagógus II. fokozatban bruttó 560 ezer forintot keresett, januártól mesterpedagógusként bruttó 795 ezer a fizetése. Azt mondta, a korábbihoz képest az új fizetése már „elfogadható”.

Az viszont rejtély számára, hogy az egy kategóriában lévő tanárok mi alapján kaptak kevesebb vagy több fizetést.

János szerint talán valamennyit számított a munkában töltött idő és a végzettség. Korábban azt lehetett tudni, hogy az egyes fokozatokhoz tartozó illetménysávon belül az emelés mértékét növelheti például a szakmai gyakorlati idő, a végzettség, az önként vállalt többletfeladatok, a tanított tantárgyak száma és a munkakör munkaerőpiaci pozíciója. A Belügyminisztérium azt is bejelentette, hogy a hiányszakmáknak tekinthető matematika, digitális kultúra, természettudomány-környezettan, fizika, kémia, biológia, földrajz szakos szakképzettségű tanárok illetményét további négy, a mesterszakos diplomás tanárokét még két százalékkal emeli.

Tibor és János is úgy látják, hogy az igazgatóknak nem volt beleszólásuk a fizetésemelésekbe, azokról a tankerületek döntöttek.

Erről beszélt lapunknak Nagy Erzsébet is. Bár eredetileg úgy volt, hogy leginkább az intézményvezetőkön múlik majd, melyik tanárnak mennyivel emelkedik a fizetése. Nagy Erzsébet szerint végül a fizetésekről a tankerületi központok automatikusan döntöttek. Tapasztalatai szerint az iskolákban „lecsípték a tizedeseket”, vagyis ha valakinek 21,1 százalék járt volna, ott 21 százalékot adtak. Információi szerint az óvodapedagógusok jártak a legrosszabbul, ugyanis ott mindenki csak a kategóriájához tartozó minimális emelést kapta.

A köznevelésben dolgozók is kapnak emelést

A pedagógusok átlagbére a kormány ígérete szerint a mostani emeléssel eléri a diplomás átlagbér 71,8 százalékát, a további emelésekkel pedig 2025-re eléri a 80 százalékát.

A kormány azt is bejelentette, hogy a köznevelésben dolgozó pedagógusok béremelésével párhuzamosan 24 ezer szakképzésben oktató bérét is emeli. A szakképzésben 24 ezer oktatóra 61 milliárd forint fedezetet biztosítanak.

Kérdéseinkkel megkerestük a Klebelsberg Központot, arra voltunk kíváncsiak, hogy az egyes bérkategóriákban átlagosan mekkora fizetést kaptak a pedagógusok, és mi alapján differenciáltak. Szerdán délután válaszoltak megkeresésünkre, és elküldték, hogyan alakult a tanárok átlagos fizetése a különböző kategóriákban.

A Tanítanék Mozgalom úgy látja, hiába a béremelés, csak a fizetések rendezése nem oldja meg a közoktatás egyéb, tartalmi problémáit: a pedagógusok és a diákok munkaterheinek csökkentésére, a szabad tankönyvválasztásra, a szakmai autonómia és a sztrájkjog visszaállítására, a pedagógusok értelmiségiként való megbecsülésére, a szegregált oktatás megszüntetésére egyaránt hangsúlyt kell helyeznünk a valódi változáshoz. A PDSZ továbbra is azt követeli, hogy a kötelező óraszám álljon vissza legalább a korábbi, heti 22 órára, és valamennyi túlmunkát – beleértve az eseti helyettesítést is – fizessék ki.

Forrás

Hirmagazin.eu

ElőzőTudósok állítják: zsugorodik a Hold, aminek nem lesz jó vége
KövetkezőDaniela Elser királyi szakértő: Hibázott Katalin hercegné
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. Hamarosan 10 éves lesz a Hirmagazin, és a magam részéről nagyon büszke vagyok rá, mert az eltelt időszakban sok olvasónak nyújtottunk minőségi olvasótájékoztatást, örömteli szórakozást és önfeledt pihenési lehetőséget tartalmainkkal! 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, novellákat és regényt is, most az újságírás lett a szenvedélyem! A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, vagy képe, videója, vagy csak egyszerűen szeretne megjeleníteni egy történetet, élményt, elmélkedést, .. szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, itt: sajtoiroda@hirmagazin.eu. Rendszeres olvasóinknak és olvasóinknak köszönöm a hűséget, a sok-sok kommentet, odafigyelést, és építő vagy akár dorgáló kritikákat is! Olvassatok tovább is minket és legyen szép napotok, életetek! Bognár Géza
Exit mobile version
Megszakítás