A Mecsek déli lábánál – szinte a 682 méteres Zengő-hegy tövében – fekszik Pécsvárad. A kisváros a Pécsre vezető 6. számú főközlekedési út mentén terül el, ám a nagy forgalmú, zajos útról letérve, az utazót azonnal körülveszi a szelídgesztenyésekkel, szőlőkkel övezett település pihentető hangulata. Mivel az utóbbi háborúk megkímélték, fennmaradtak polgárházai, német parasztházai, az egyházi épületek. Az épített és a természeti környezet egysége árulkodik Pécsvárad kettős – egyházi és világi – múltjáról is.
A város legnevezetesebb épülete a vár, melynek története a Szent István király által alapított és 1015-ben felszentelt bencés monostor megépítésével vette kezdetét. Fontosságát jelzi, hogy első apátja a Rómából a koronát elhozó Asztrik volt.
Az uralkodók mindig gondoskodó figyelemmel vették körül az apátságot, egyikük személyes sorsa azonban évekig összefonódott vele:
1125-ben egy bekötött szemű tizenöt éves fiú érkezett a monostorba, aki négy évig élt és rejtőzködött itt a bencések felügyelete és nevelése alatt. A vak fiatalember – aki szívesen pihent egy öreg gesztenyefa alatt délutánonként és oltotta szomját a közeli forrásból – 1131-ben II. Béla néven lépett trónra.
A tatárjárás után vették először körbe fallal ,majd a XIV-XV. század fordulóján épültek meg tornyai és állandó őrséggel is ellátták.
A vár azonban nem játszott szerepet hadtörténelmünkben. Mivel utolsó apátjának Martinuzzi (Fráter) Györgynek a védművek megerősítésére tett erőfeszítései sikertelenek maradtak, kénytelen volt parancsot adni azok felrobbantására. 1543-ban így a török hódítók birtokba vehették az elhagyott falakat, ahonnan a bencések az ott töltött több évszázad után örökre eltávoztak.
A hódoltság után sokáig romokban hevert majd 1729-ben nyerte el mai formáját. Bár a monostor már nem épült újjá, a bencés tapasztalatok felhasználásával mintauradalom létesült, mely a budai egyetem fenntartására szolgált.
A vár Öregtornyában ma szálló működik, fő látványossága ezen kívül az egyetlen megmaradt torony, a helyreállított vártemplom, a X. századi várkápolna a megmaradt freskóival, a vártörténeti és egyéb állandó kiállítások.
A város minden évben megünnepli védőszentje, Szent György napját, augusztus közepén a Szent István napokat, továbbá évente felváltva a hagyományőrzést szolgáló őszi Leányvásárt illetve a Gesztenyeszüret a Zengő alján rendezvénysorozatot. Mindezeken kívül a vendég – a várban és a városban tett barangoláson kívül felkeresheti a közeli Dombay-tavat, sőt a szomszédos Zengővárkony szelídgesztenyefái közt nyugvó Rockenbauer Pál sírja előtt is leróhatja kegyeletét. A városból több jelzett turistaút vezet a Keleti-Mecsekbe, így a Zengőre is. A kicsi, ám látnivalókban annál gazdagabb település ezért mind szellemi mind fizikai felfrissülést kínál az ide látogatóknak.
GPS koordináták: 46.1592 / 18.4185
Cím: PécsváradPécsvárad Vár u.45.
Tel: (+36) 72 466-577
E-mail: [email protected]
Web: www.pecsvarad.hu