Fontos állomásához érkezett a párizsi klímakonferencia. Kérdés, hogy a tárgyalások gyümölcsözőek lesznek-e. A kínai főtárgyaló úgy fogalmazott: olyan ez, mint a főzés, szükség van receptre és hozzávalókra.

Párizsi klímacsúcs: sorsdöntő hét

A hangulat egyelőre optimista. A civilszervezetek szerint is Párizs már most előrelépést jelent a hat évvel ezelőtti koppenhágai klímacsúcshoz képest.

– Ma reggel a COP21 megkezdi a remény hetét. A célkitűzések és követelmények egyértelműek. Egy globális klímaegyezményre van szükségünk – mondta a francia külügyminiszter, Laurent Fabius.

Az amerikai külügyminiszter is csatlakozott a tárgyalásokhoz. A résztvevők elfogadtak egy megállapodás-tervezetet a hétvégén. Ám maradtak még kényes kérdések. A szövegváltozatból kiderül, hogy mindenki törekszik a megegyezésre, de még jelentős kérdések várnak megoldásra.

– A Párizsban meghozott döntések visszhangot vernek még éveken át. A világ szeme rajtunk van – figyelmeztetett az ENSZ főtitkár, Ban Ki Mun.

A korábbi kaliforniai kormányzó és hollywoodi színész, Arnold Schwarzenegger is a francia fővárosba érkezett, hogy elősegítse egy tiszta energiákról szóló egyezmény létrejöttét.

Az egyik központi probléma a finanszírozás. Bár az országok többsége ígéretet tett az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentésére, az még kérdés, mely államok járuljanak hozzá a költségekhez. A párizsi csúcs célja az, hogy a világ országai most először globális klímavédelmi egyezményt hozzanak létre, és a Föld légkörének felmelegedését két Celsius-fokban maximalizálják. A delegációknak már nem sok idejük maradt, mert a klímacsúcs december 11-én véget ér.

 

Forrás: euronews