Kelt tésztából nem csak kifliket és batyukat lehet készíteni.  Készíthetünk,  mutatós, gusztusos  virágformájú fantasztikusan finom sós süteményt is.

Parizeres virágok,olajbogyóval

Hozzávalók:

A tésztához az egyszerű kelt tészta receptjét használtam, annyi különbséggel, hogy egy kiskanál cukrot használtam, langyos tejben elkeverve, az élesztő felfuttatásához és kihagytam a citrom vagy vaníliát.

Egyszerű kelt tészta receptje:

Kalácstészta, ahogy én készítem

Hozzávalók:
½ kg finomliszt
2 dkg élesztő
1 egész tojás és egy sárgája
1 kiskanál só (5gr)
3 evőkanál cukor
2,5 -3 dl tej
Reszelt citromhéj vagy vanília
5 dkg olvasztott vaj

A lisztet mély tálba szitáljuk, közepébe kis mélyedést készítünk, belemorzsoljuk az élesztőt, leöntjük egy pohár cukrozott langyos tejjel, és letakarva hagyjuk kelni, amíg felfut az élesztő.
Ha felfutott az élesztő, a vaj kivételével hozzátesszük a többi hozzávalókat, és jól kidagasztjuk.
Mikor jól összeállt a tésztánk, már a kezünkről és az edény falától is elválik, hozzádolgozzuk a meglangyosított vajat, azzal is jól kidagasztjuk, amíg hólyagos lesz.
Én mindig olajjal lekenem a tetejét, letakarom és meleg szobahőmérsékleten kétszeresére, kelesztem.
Miután megkelt vagy olajos vagy, lisztezett deszkára borítom és lehet készíteni belőle: bármilyen töltött vagy fonott kalácsot, kiflit, túrós, lekváros táskát, buktát, diós mákos patkót stb.

Formázás, töltés, ízesítés után, zsírozott tepsibe teszem, lekenem felvert tojással, még egy fél órát kelesztem, és 180 fokra előmelegített sütőben szép aranysárgára sütöm.

Amit fontos tudni a kelt tésztákról:
Nagyon fontos, hogy a hozzávalók szobahőmérsékletűek legyenek, az élesztő friss legyen, ha nem fut fel legalább 10 perc alatt, érdemes kicserélni, mert akkor a tészta sem kel meg.
A lisztet akkor frissen szitáljuk át, ez is hozzásegít, hogy a tészta levegősebb legyen. Az élesztőt mindig langyos tejben oldjuk fel, mert a túl meleg megöli az élesztőgombákat, a hideg pedig az erjedést akadályozza.
A tojást a sóval alaposan verjük fel, úgy tegyük a tésztához.
Minél többet dagasztjuk a tésztát, annál több levegő kerül bele és jobb állagú lesz. Nem szabad túlkeleszteni, mert akkor szétreped a tészta.
A kalácstészta készítésekor a konyha kellemesen meleg és huzatmentes legyen.

Miután deszkára borítottam, jól átgyúrtam, vékonyra kinyújtottam, 11 cm-es köröket vágtam ki. Minden második körre, egy vékonyra szelt parizert tettem, majd beborítottam egy másik üres tésztával.

A tészta közepére egy félbevágott olajbogyót tettem és az olajbogyótól számítva, 8 vagy 12 részre vágtam. Két szirmot, egyszerre kifelé fordítottam, végét összecsíptem.

Így folytattam, amíg mindenikkel elkészültem. Tepsibe rakva, felvert tojással lekentem, legalább húsz percet pihentettem, majd 180 fokra előmelegített sütőben, szép arany barnára sütöttem.

Parizeres virágok,olajbogyóval2

Forrás: rozikonyha2.blogspot.ro