Az 1863-ban emelt, vert falú, gazdag paraszti háznak szabadkéményes a konyhája. Tornáca oszlopos, figyelemre méltó az utcai homlokzat sárközi stílusú vakolatarchitektúrája. Jelenleg tájház.
A meggazdagodott sárközi gazdák felhagytak a sövényfonásos, paticsfalú építkezéssel, bátaszéki, tolnai, dunakömlődi kőműveseket hívtak, és velük 4-5 szobás utcafrontos téglaházakat emeltettek.
Decs építészete érdekes képet mutat. A Duna árterében található kiemelkedő magaslatokra – „göröndökre” – épülő faluban a folyamszabályozást követően kiváló termőtalajhoz jutottak az itt élő emberek. A vagyonosodással együtt megindult egy polgáriasodás. Ez a lakóházak kialakításában is megmutatkozott.
A közeli városokban megmutatkozó polgári építkezést kezdték másolni a sárközi településeken. Szó sincs teljes azonosságról, de stílusjegyeiben igen nagy a hasonlatosság.
Természetes az is, hogy a helyi igényeknek megfelelően alakították ki a házakat. A megemelt padlásterek a termények tárolását szolgálták. A szellőző ablakok kialakítása a lakóterek ablakainak megjelenését utánozta.
A házak nagysága árulkodott a tulajdonosa gazdagságáról is. Kialakult a jellegzetes gazdasági udvarkép.
Az igényesen kimunkált, faragott, díszes nagykapuk a terményeket szállító fogatok méreteihez igazodtak.
A házak homlokzatain megjelentek a gipszből készült stukkó díszek igen változatos formái.
A díszítések nem ritkán egyedi, szinte csak Sárközben megtalálható motívumokat tartalmaznak. Az általános utcakép az „ófalu” térségében ezért nem a megszokott faluképre jellemző. Ezek a lakóházak nagy építészeti értéket képviselnek, megóvásuk ezért a község kiemelt feladata. Szakemberek segítik a Decsen fennmaradt hagyományos sárközi jegyeket mutató épületek állapotfelmérését, ami a védetté nyilvánítás első lépése. A fotók dokumentálják a megőrzendő építészeti kincseket és jól érzékeltetik az eltérő karbantartás jeleit.
Sok szép oszloptornácos lakóház is található a faluban. Ezek ugyanilyen fontos építészeti értékkel bírnak, megóvásukra szintén figyelmet fordítunk.
A lakosság számának növekedése szükségszerűen magával hozta egy „újtelep” kialakítását. Itt már a mindenki által jól ismert sátortetős családi házak építése lett a jellemző. Mértani pontossággal megrajzolt utcák, uniformis jellegű házak. Pozitívum talán csak az, hogy az utcák szélesek, sok zöld felülettel.
Kiemelkedő építészeti örökségünk a református templom. Ezen a helyen már Szent István korában is templom állt. Ezt többször átépítették, a mai formáját a századforduló táján nyerte el. A fagerendás mennyezet a tűz martalékává lett. Pénzhiány miatt sokáig a szabad ég alatt rendezték az istentiszteleteket. Az újjáépített mennyezet ennek emlékére lett kékre festve, arany csillagokkal díszítve. A református temető is igen gazdag építészeti emlékeket vonultat fel: csodálatos kripták, sírboltok találhatók itt.
Külön ki kell emelni a köréjük épített kovácsoltvas remekműveket. Megőrzésük szintén igen fontos, hiszen így teljes a falukép Decsen.
Forrás:
http://www.decs.hu/
http://www.vendegvaro.hu/Paraszthaz_Decs
Cím: Kossuth u. 34-36.
Tel: +36 (74) 495-320
E-mail:
Web: www.decs.hu