Csukás István (†83) elbűvölő meséin gyerekek milliói nőttek fel, a nevét viselő színházban végzett munkája tette boldoggá tíz éve, ám halála előtt néhány hónappal tudta meg, a jövőben legfeljebb néző lehetett volna a balatonszárszói teátrumban, és ez eléggé elszomorította.
A főként közadakozásból épült teátrumot, a Csukás Színházat az önkormányzat üzemeltette. Az író régi barátja, a korábbi polgármester Dorogi Sándor szerint vonzotta is a Balatonnál nyaraló családokat. Csukást éltette a színház, maga választotta ki, milyen mesejátékokat láthatnak a gyerekek, sőt személyesen fogadta mosolyogva az előadásokon a kicsiket és szüleiket, dedikált, mesélt, verselt.
– Nagyon készült a tízéves jubileumra, ezért is írta meg a Süsü folytatását, itt akarta bemutatni. Ő volt a színház művészeti, szellemi vezetője, egy fillér nélkül, szeretetből, szívét-lelkét beleadva dolgozott a kis nézőközönségért. A gyerekek kacagása volt számára a fizetség – emlékezett vissza Dorogi Sándor.
Csukás valósággal rajongott a kis teátrumért, amikor három éve, felesége elhunyta után talpra kellett állnia, akkor is a Csukás Színház ügyeinek intézése adott értelmet a mindennapjainak.
– Műsort tervezett, maga választotta ki a fellépő társulatokat, ám az álma kártyavárként omlott össze, amikor tavaly a választások után, a tudta nélkül egy rendezvényszervező cégnek adták át a színház üzemeltetését. Bántotta, hogy ezen túl legfeljebb nézőként ülhet be a nevét viselő színházba. Megkeserítette a helyzet, sokat panaszkodott emiatt – mesélte Dorogi, aki szerint mindössze néhány millió forintjába került a településnek a színház, viszont híressé tette Szárszót, fellendítette szállásadók, éttermek forgalmát.
Csukás barátja elárulta, a mesemondó végrendelkezett, ingatlanjai, budapesti lakása és balatoni háza, valamint jogdíjai miatt kellett papírra vetni akaratát, mivel gyermeke nem született.
– Nemrégiben került elő a dokumentum, a felesége keresztgyerekei az örökösök, velük volt szoros a kapcsolata. Úgy tudom, a végakaratában a nevét viselő színházról is szó esik – mondta Dorogi Sándor.
Gazdasági döntés volt
Fekete János polgármester a Blikknek gazdasági okokkal indokolta a változást: állítja, túl sokba került a színház fenntartása a városnak.
– Pista bácsit telefonon értesítettem a szerződés aláírása előtt, tudott a változásról. 15 millió forint volt a veszteség évente, idén a kiszervezésnek köszönhetően az egyharmadába kerül az önkormányzatnak a színház. Előnyös szerződést kötöttünk, a rendezvényszervező cég garantálta, hogy színész szakember vezetésével biztosítja a minőséget, megnagyobbítják a színpadot, korszerűsítik a színházat – magyarázta a polgármester.
Ezzel szemben Csukás a halála előtt nem sokkal arról beszélt a megyei lapnak, őt senki nem kereste meg hivatalosan a színházzal kapcsolatos új tervek miatt. Végső elkeseredésében vissza akarta venni a neve használati jogát: „Igaz, nem vagyok tulajdonos, csak szellemi közreműködő, de szívügyem a nevemet viselő színház. Ezért ragaszkodom az eddigi színvonalhoz… Ha azt érzékelem, hogy nem teljesül ebbéli óhajom, végső esetben visszautasítom a további keresztapaságot” – fogalmazott az író.
blikk, Hirmagazin.eu