Pápai üzenet a davosi Világgazdasági Fórumra: Ne a technika uralkodjon az emberen!
„Tartsuk kézben a negyedik ipari forradalmat” – ez a témája a január 20-23. közt a svájci Davosban zajló Világgazdasági Fórumnak. Ferenc pápa üzenetet küldött a találkozó elnökének, hangsúlyozva, hogy az embernek kell irányítania a technológiai fejlődést, nem pedig annak uralkodnia felettünk.
A negyedik ipari forradalom elkerülhetetlenül együtt jár a munkahelyek drasztikus mértékű visszaesésével. A nemzeti és a globális gazdaság pénzügyi és technológiai átalakulása távolra mutató változásokat hozott a munka területén. Csökkent az emberhez méltó foglalkoztatás, a szociális biztonság, amely aggasztóan növelte az egyenlőtlenséget és a szegénységet. Az üzleti tevékenység új modelljeit kell létrehozni, amelyek a fejlett technológiák előmozdítása mellett képesek mindenki számára emberhez méltó munkát teremteni, felmutatni és megszilárdítani a társadalmi jogokat és védelmezni a környezetet – mutat rá a Szentatya.
A pápa felhívással fordult a davosi tanácskozás résztvevőihez, hogy ne feledkezzenek meg a szegényekről. Ez az elsődleges kihívás, amely az üzleti világ vezetői előtt áll. Nem szabad hagyni, hogy a jóléti kultúra érzéketlenné tegyen bennünket az együttérzésre a szegények kiáltása iránt. Az együtt sírás mások fájdalma miatt nem csak azt jelenti, hogy osztozunk szenvedéseikben, hanem mindenekelőtt azt, hogy felismerjük: saját cselekvésünk az oka az igazságtalanságnak és az egyenlőtlenségnek. Nyújtsuk tehát ki kezünket feléjük, és támogassuk őket, hogy érezhessék jelenlétünk melegét, barátságunkat és testvériségünket! Ne féljünk megnyitni elménket és szívünket a szegények felé. Így szabad folyást engedünk gazdasági és technikai tehetségünknek, és felfedezzük a teljes élet boldogságát, amelyet a fogyasztás nem adhat meg – buzdít az egyházfő.
A mély és korszakos változások idején a világ vezetői előtt az a kihívás áll, hogy biztosítsák: a most elérkező negyedik ipari forradalom ne vezessen az ember tönkretételéhez – tette hozzá a pápa. Ne eredményezze azt, hogy átveszi helyét a lélektelen gép, vagy hogy bolygónk átalakul egy üres kertté a néhány kiválasztott élvezete számára. A jelen pillanat ezzel szemben értékes lehetőséget nyújt ahhoz, hogy irányítsuk és kormányozzuk a most zajló folyamatot, és hogy befogadó társadalmakat építsünk, amelyek az emberi méltóság tiszteletben tartásán, a tolerancián, az együttérzésen és az irgalmasságon alapszanak. Ferenc pápa közös erőfeszítést kért a Világgazdasági Fórum résztvevőitől a fenntartható és átfogó fejlődés érdekében.
Az üzleti tevékenység nemes hivatás, amely egyben azzal a felelősséggel is bír, hogy segítsen túllépni a társadalom és a környezet összetett válságán, és hogy küzdjön a szegénység ellen. Ez teszi majd lehetővé, hogy javítsunk milliók bizonytalan életkörülményein, és hogy áthidaljuk a társadalmi szakadékot, amely növeli az igazságtalanságot és aláássa a társadalom alapvető értékeit, beleértve az egyenlőséget, az igazságosságot és a szolidaritást.
A Szentatya üzenetében rámutat, hogy a párbeszéd megfelelő eszközei segítségével a Világgazdasági Fórum a teremtett világ védelmének és egy egészségesebb, emberségesebb, szociálisabb és átfogóbb fejlődés megvalósításának platformjává válhat.
Forrás: magyarkurir