5.6 C
Budapest
2024. április. 25. csütörtök
HomeÉletmódÉletmód hírekPannonhalmi műhelyben készülnek a csodálatos hegedűk

Pannonhalmi műhelyben készülnek a csodálatos hegedűk

Pannonhalma felett hét ágra süt a nap. December ellenére a napsugarak fényárban fürdetik a házakat, a világosság még az egyik porta takaros kis pinceműhelyét is megtölti élettel. Itt szorgoskodik Tassy András hegedűkészítő, akinek a keze alól szebbnél szebb hangszerek kerülnek ki

– A hegedűkészítés nagyon összetett dolog, ugyanis sokrétű felkészültséget kíván. A legnehezebb a jó fa kiválasztása. A famegmunkáláshoz speciális, borotvaéles szerszámok kellenek, ezért az eszközöket is meg kell csinálni, ami egy külön szakma. A lakkozás kis kémiai tudást igényel, a megmunkáláshoz pedig precízség, kézügyesség kell, és persze nem árt némi akusztikai és zenei ismeret sem. A készítés ugyanakkor kicsit magányos dolog, azt gondolom ez egy meditatív cselekvés, mert nagyon nagy koncentrációt kíván – sorolta a nyugdíjas mester.

Tassy András hegedűkészítő / Fotó: Zsolnai PéterEgy évbe is beletelik egy hegedű elkészítése / Fotó: Zsolnai Péter

Tervezőmérnöknek tanult a Budapesti Műszaki Egyetemen, de mindig volt igénye a kézművességre.

– Gimnazista koromban bejött a Beatles korszak, a barátaim mind gitározni kezdtek. Mivel a családunk akkoriban nem volt jó anyagi helyzetben, magam készítettem egy gitárt, ami a mai napig megvan. A hegedűkészítést csak 47 évesen gondoltam ki. Emlékeztem, hogy az általános iskolai hegedűtanárom szintén készített hangszereket, ezért felkerestem őt. Tőle meg is kaptam az első fát, és tulajdonképpen így kezdődött ez a szerelem. Nagyon sok vele a munka, és nagyon lassan készül el, egy évbe is beletelik. Egyébként nem nagyon adom el őket, inkább a családban, barátok között maradnak.

Ugyanakkor előfordult, hogy mesternek meglágyult a szíve, és mégis kivételt tett.

Tassy András hegedűkészítő / Fotó: Zsolnai PéterTassy András nem szívesen válig meg a hangszerektől / Fotó: Zsolnai Péter

– Minden hangszer az ember saját gyermeke is egy kicsit, valamelyik jobban sikerült, van amelyik nem. Hogy melyikre vagyok kimondottan büszke, azt inkább úgy lehetne megközelíteni, hogy egyik másik hegedű milyen sikert aratott. Még Győrben laktunk, amikor egy ismerős család leánykája elhozta hozzám a vonóját a barátnőjével, hogy szőrözzem meg. Szeretem, amikor egy szakértőtől hallom a hegedűszót, és mivel éppen akkor készült el egy hegedűm, megkértem őket, hogy húzzák meg, hadd halljam, hogyan is szól. Amikor a lány barátnője, ez a filigrán kislány elkezdett játszani, teljesen elámultam a tehetségétől. 1 hónappal később az édesanyja keresett meg telefonon, hogy a lánya márpedig ezt a hegedűt szeretné, ugyanis éppen a Zeneakadémiára készül. Korábban soha ilyet nem csináltam ilyet, de úgy voltam vele, hogy ne ez legyen a gátja a lány tovább fejlődésének. Végülis eljutott hozzájuk a hegedű, Nagy Ivett pedig ma már szólistaként játszik, a mai napig azon a hangszeren, amit én küldtem neki. Nekem nem is kell több egy ilyen sikernél.

Mennyibe kerül?

– A hegedű ár szempontjából egy megfoghatatlan dolog, de a márkanevet meg kell fizetni. Ma egy Stradivari hegedű milliókba kerül, de ha azt mondják egy hangszerre, hogy Itzhak Perlman vagy Heifetz játszott rajta, annak az ára a csillagos égig ér. Azt gondolom, hogy egy mester által készített, nem tömeg hegedű a mostani árfolyam mellett 1 milliótól a 2,5-4 millió forintig terjed. Külföldön természetesen mások a viszonyok: ha valaki egy Cremonában készült mai olasz hegedűt akar vásárolni, akkor 15 ezer eurós (6,1 millió Ft) árra számíthat, ha egy régebbi, 50-100 éves, de nem Stradivari hegedűt venne, az már a 40 ezer eurós (16 millió Ft) kategória.

Nyitókép: Zsolnai Péter

blikk

Hirmagazin.eu

Géza
Géza
Bognár Géza vagyok, a Hirmagazin.eu Online Média tulajdonosa és főszerkesztője. 30 éve foglalkozom írással, korábban írtam különböző témájú esszéket, jövőre jelenik meg az első regényem, a Hittől a keserűségig" címmel. A Hirmagazin.eu Online Médiában írt cikkeimet a hétköznapi emberek gondolati világával, és nemességük egyszerűségével írom, ebben a mai világban nem terhelem olvasóinkat a nehéz irodalmi nyelvvel, hiszen az olvasók nagy többsége pihenni, kikapcsolódni, tájékozódni vágyik, nem pedig "bogarászni" a bonyolult sorok közt. Olvassátok a Hirnagazint, pihenjetek, kapcsolódjatok ki, tájékozódjatok, és akinek valami ötlete van, hogy mely témák hiányoznak médiánkból, szeretettel várom megkeresését a Hirmagazin.eu Online Média központi e-mail címén, a [email protected] e-mail címen.

Most népszerű

weblap4u banner
Pannon Work