Benyújtotta az új atomerőmű két új blokkjára a létesítési engedély iránti kérelmet a Paks II. Atomerőmű Zrt.

A Paksra tervezett blokkok megfelelnek a magyar és az európai uniós szabályoknak és biztonsági követelményeknek. Két irodaépület és egy száz fő ellátására szolgáló konyha és étterem acél vázszerkezete már elkészült, illetve rövidesen befejeződik az épületek tető- és homlokzati paneleinek szerelése.

A kép illusztráció (Fotó: MTI/Sóki Tamás)

A Paks II. Zrt. 2020. június 30-án, azaz ütemterv szerint nyújtotta be az Országos Atomenergia-hivatalnak az új atomerőmű két új blokkjára a létesítési engedélykérelmet. A dokumentáció több, mint 280 ezer oldalas.

A tervezett blokkok megfelelnek a magyar és európai uniós szabályoknak

Süli János, a két új blokk megépítéséért, tervezéséért és üzembe helyezéséért felelős tárca nélküli miniszter az M1 Ma reggel című műsorában elmondta, az atomerőmű létesítési engedélyét az Országos Atomenergia-hivatalnak (OAH) kellett benyújtani. A dokumentáció célja, hogy alátámassza, a Paksra tervezett blokkok minden tekintetben megfelelnek a magyar és európai uniós szabályoknak, biztonsági követelményeknek.

A Roszatom által kifejlesztett VVER–1200-as 3+ generációs új blokk a meglévő egységektől északra épül majd meg. Ez egy továbbfejlesztett, harmadik generációs blokktípus, amelynek tervezésekor a biztonságnövelés hangsúlyos szerepet kapott – mondta.

Az engedélyezési dokumentáció ellenőrzésére a hatóságnak 12 hónap áll rendelkezésére, amelyet három hónappal meghosszabbíthat. Az OAH

a bírálatba a Nemzetközi Atomenergia-ügynökségen keresztül nemzetközi szakértőket is bevon.

Ez idő alatt változatlanul intenzív lesz a kapcsolattartás az atomenergia-hivatallal, a hatóság az értékeléskor további adatokat, információt kérhet a projektcégtől – tette hozzá.

Egyes munkálatok már elkezdődtek 

Az Európai Bizottság döntése alapján a létesítési engedély iránti kérelem benyújtását követően három hónappal lehet kérelmezni a földmunkák elkezdését – mondta Süli János. A bírálatra ez esetben három hónapja van az OAH-nak, így az engedélyek birtokában akár 2021 elején megkezdődhetnek a létesítést megelőző területelőkészítő földmunkák.

Azt is elmondta, már több épület elkészítését is megkezdték, többek között elkészült a transzformátorállomás, szerkezetkész a megrendelő és a fővállalkozó számára készülő két irodaház, illetve az üzemi konyha és étkező.

Hamarosan kezdődik az Erőmű-beruházási Központ kivitelezése is az új blokkok helyszínének közvetlen szomszédságában. Mindemellett jól halad a terület-előkészítési munka, nyolcmillió köbméter földet kell kitermelniük, illetve 2517 méter hosszú vízzáró résfalat is kell építeniük.

Atomerőmű nélkül nem lehet környezetvédelmi célkitűzéseket megvalósítani

A világ egyre több fórumán látják úgy, hogy atomerőmű nélkül nem lehet környezetvédelmi célkitűzéseket megvalósítani – hívta fel a figyelmet a beszélgetés végén. Ezt egy példával érzékeltette: ha az atomerőmű által előállított energiát Magyarországon hagyományos energiaforrásokból kellen kinyerni, akkor 17 millió tonna szén-dioxid kerülne a levegőbe, 11 millió tonnával több, mint amivel az erdők reprodukciós képessége meg tudna birkózni.

Emlékeztetett: a Paks II projekt gazdaságosan és biztonságosan lesz képes ellátni a feladatát, olcsó áramot szolgáltatva az ipari és a lakossági fogyasztóknak is.

A címlapfotó illusztráció. 

Hirado, M1, MTV, MN / Hirmagazin.eu