A legjobb idő, ha kirándulni akarunk, akkor az most jött el. Ősszel már nincs olyan tikkasztó meleg, de nem is lehet azt mondani, hogy annyira hideg van, hogy megfagyunk. A legjobb kiránduló idő ezért is jött el most. Pakoljunk össze, szóljunk a családnak, haveroknak és induljunk. Mutatjuk hova.

börzsöny

Az első úti célunk a Nagy-Hideg hegy, ami Börzsöny harmadik legmagasabb hegycsúcsa a magam 864 méteres magasságával. Megtalálható a Duna-Ipoly Nemzeti Park területén.

Azért szeretik a kirándulni vágyók ezt a helyet, mert könnyedén megközelíthető, akár autóval, akár vasúttal is, sőt még kisvasúttal is.  Több napra is érdemes kinézni, hiszen a hegyen egy 40 férőhelyes turistaház üzemel, mindig. A túra természetesen megkövetel egy minimális kondíciót. A gyaloglást érdemes a Királyrétről elkezdeni, és követni a sárga pontokat.

Kicsit hosszabb ez az út, de nem lehet eltévedni ezért is biztonságosabb és könnyebb is a már kijelölt ösvényeken menni, mint új utakat felfedezni magunkba. Amennyiben kocsival megyünk, akkor a Királyréttől kicsit feljebb a Cseresznyeparkolóban leparkolhatunk és kezdhetjük meg utunkat, így máris 4 kilométerrel rövidítettünk. Ha mégis úgy látjuk, hogy a hosszabb út nem fekszik számunkra, akkor lehetőség van még egy rövidebb kitaposott ösvényre is, amit a piros pontok jelölnek.

Következő úticélként ajánljuk a Mátraháza-Kékestető útvonalat. Ez az ország egyik legkedveltebb kirándulóhelye, ezért is fel kell készülni, hogy nagy a látogatottság. Amennyiben már voltál ezen a túrán és máshoz lenne kedved, akkor próbáld ki az Ilona-völgyi-vizesést. Ez a vízesés az ország legnagyobb szintkülönbségű zuhataga címét viseli.

kékestető

A zuhatag Parádfürdőtől kb 5 kilométerre található délkeletre. Megközelítése egyszerű, autóval Parádfürdőig, vagy busszal is el lehet jutni ide. Innen a zöld, majd a zöld kör turistajelzésen kell haladni gyalogosan. Parádfürdő keleti végénél, a Károlyi kastély (Rákóczi-fa) mellől indul és az Ilona-patak mellett, a Z jelzésű turistaúttal megegyezően vezet az Ilona-völgyi vízesésig.

ilona_vizeses

Tatabányán is érdemes kicsit körülnézni. A Szelim-barlang ugyanis a Tatabánya feletti Kő-hegyen található, 289 méter tengerszint feletti magasságban. A tágas 45 méter hosszú és 14 méter magas barlanghoz a város pályaudvarától indulhatunk a piros jelzésen. Amennyiben autóval akarjuk megközelíteni, akkor a Turul háta mögött leparkolhatunk. A turult elhagyva a piros jelzésű tanösvényt követve könnyű sétával jutunk el az őskori leleteiről híres Szelim-barlangba. Célba vehető még a Csúcs hegy tetején lévő Ratzinger kilátó is.

szelim-barlang

Amennyiben csak egy könnyed sétára lenne kedved, vagy egy biciklitúrára akkor ajánljuk neked a gemenci erdőt. Az erdő többféleképen is megközelíthető, mehetünk sétálva, kerékpárral, megszervezett kenutúrán is megközelíthető, és vonattal is. A túrát az erdő két központjából érdemes indítani, ezek Pörböly és Bárányfok.

Az erdei vasút Pörbölyről és Keselyűstől is indul és a végállomás a Germenc-Duna part megálló. A központból, vagy a pörbölyi gátőrháztól indulhatunk el a túrára a tanösvényen. A tanösvény 1 órán belül körbesétálható. A vissza utón egy kis kitérő ként megnézhető a Nyéki holt-Dunai tanösvény is. Pihenőhelyre a megfigyelőtoronynál találhatunk. Aki kerékpározni szeretne, de nem hozott magával annak is kedveskednek, mert a helyszínen lehet bérelni erre a célra megfelelő túra kerékpárokat.

Vegyük célba valamelyik kirándulóhelyet,amíg még van rá lehetőségünk, mert nemsokára már mehetünk síelni.

Forrás: delina;

Kép: https://pixabay.com; https://commons.wikimedia.org